Login lub e-mail Hasło   

Tajemnice państwa faraonów

Egipt posiada jedyny zachowany cud świata, jedną z najtańszych cen benzyny i 10. reprezentację świata w piłce nożnej, a mimo to ludzie postanowili wyjść na ulice i protestować.
Wyświetlenia: 4.620 Zamieszczono 01/02/2011
Dolina Królowych widziana z pokładu balonu (Luxor, Egipt). Widoczna droga prowadząca do Doliny.Nazwa Egipt pochodzi od staroegipskiego „Czarny Ląd” i jest odniesieniem do żyznej gleby, która znajduje się wzdłuż Nilu. Egipcjanie uniezależnili się od Wielkiej Brytanii dopiero w 1922 roku. W 1979 pieśń „Bilady, Bilady, Bilady” została uznana oficjalnym hymnem państwowym. Jeszcze później, bo w 1984 godłem został złoty orzeł Saladyna, bohatera arabsko-muzułmańskiego z czasów wojen krzyżowych.

16. miejsce na świecie

Powierzchnia Arabskiej Republiki Egiptu to ponad milion kilometrów kwadratowych, na których żyje przeszło 80 milionów ludzi. Daje to 30. miejsce na świecie pod względem powierzchni i 16. pod względem ludności. Produkt krajowy brutto na jedną osobę wynosi zaledwie 5900 dolarów (w Polsce 18 tys.) i opiera się głównie na turystyce. Egipt nie znajduje się jednak ani wśród najchętniej odwiedzanych państw świata, ani wśród krajów, które czerpią największe dochody z turystyki.

Kraj pustyń

Pomimo, że Nil jest jedną z najdłuższych rzek świata (6671 km), pustynie stanowią aż 96% powierzchni kraju. W dzień temperatura przekracza na nich 50 stopni Celsjusza, nocą spada poniżej 0 stopni C. Turystom zaleca się, by nie wyruszali na pustynię, jeśli nie przebywają w Egipcie co najmniej tygodnia.

Kran ropy dla Europy

Przez Kanał Sueski tankowcami przepływa rocznie ponad 8% transportów ropy naftowej na świecie. W tym 15% ropy, którą wykorzystuje Europa dostarczana. Średnio przez kanał przepływa 60 statków na godzinę, jeden statek na minutę! W Egipcie jeden litr benzyny kosztuje kilkadziesiąt (ok. 60-70) groszy.

Litery od prawej, cyfry od lewej

Dniem wolnym od pracy jest piątek. Czas w Egipcie wyprzedza czas w Greenwich o dwie godziny, a więc o godzinę czas w Polsce.
Egipski alfabet składa się z 28 liter. Zapisuje się je od prawej do lewej, jednak cyfry pisze się od lewej do prawej.

Najstarszy, więc najsolidniejszy

W Egipcie znajduje się ponad 100 piramid. Ze wszystkich siedmiu cudów świata (Piramidy Cheopsa, Wiszące Ogrody, Świątynia Artemidy, Posąg Zeusa, Mauzoleum w Halikarnasie, Kolos Rodyjski, Latarnia Morska na Faros) przetrwały tylko Piramidy Cheopsa, paradoksalnie najstarszy ze wszystkim cudów.

Warcaby, taniec brzucha i łaźnie

Najpopularniejszą grą w starożytnym Egipcie były warcaby. Od czasów faraonów uprawia się także ar-raks asz-szarki, znany u nas jako taniec brzucha. Niezmiennie popularna pozostaje również Szisza, czyli fajka wodna, do której używa się specjalnego rodzaju tytoniu zmieszanego z melasą. Hammam to łaźnie publiczne, do których uwielbiają chodzić Egipcjanie. Niektóre z hammamów w godzinach porannych obsługują tylko mężczyzn, a popołudniami jedynie kobiety. W pozostałych, obu płciom wyznaczone są różne dni, a jeszcze inne przeznaczone są na wyłącznie dla kobiet bądź mężczyzn.

Zupa z juty

Najsłynniejsza zupa egipska do molohija, gotowana z młodych pędów juty. Z rośliny tej wytwarza się m.in. włókna i linoleum. Ejsz baladi to z kolei małe, okrągłe, płaskie chlebki, podawane do większości potraw. Wiele tradycyjnych dań zawiera makaron i soczewicę.

Szacunek dla gospodarza

Poza ośrodkami turystycznymi ciężko kupić alkohol, co jest spowodowane zasadami islamu, który jest w Egipcie religią dominującą. Czułe pocałunki na ulicy, krótkie spodnie, sukienki na ramiączkach i duże dekolty mogą zostać uznane za prowokację i brak poszanowania dla miejscowej kultury i religii.

Podziel się majątkiem

Z Egiptem nierozłącznie wiąże się targowanie. Dobijając targu z egipskim kupcem usłyszymy zwrot "bakszysz", który oznacza "podziel się majątkiem". Bakszysz pełni rolę napiwku. Dając go, zyskujemy przychylność obsługi i lepsze traktowanie. Oczekują go nie tylko kupcy, ale i kelnerzy oraz przewodnicy. Każdy powinien mieć przy sobie drobne, by móc wypłacić bakszysz w wysokości 10-15% wartości usługi.

Egipskie ciemności

W styczniu 2011 roku egipski rząd wyłączył dostęp do Internetu. Jest to jedyny taki przypadek na świecie w skali państwa. Odwiedzając państwo faraonów koniecznie trzeba zaopatrzyć się w latarkę, gdyż często zdarzają się przerwy w dostawie prądu. Światło gaśnie nie tylko w hotelu, ale i w świątyniach i grobowcach.

W piłkę lepsi od Włoch i Francji

Reprezentacja piłkarska Egiptu zajmuje w rankingu FIFA z grudnia 2010 roku, 10. miejsce na świecie. Wyprzedza m.in.: Włochów i Francuzów. W trzech poprzednich edycjach Pucharu Narodu Afryki (w latach 2006, 2008 i 2010) zdobywali mistrzostwo Czarnego Kontynentu. Polska reprezentacja nigdy nie strzeliła bramki reprezentacji egipskiej, choć grała z nią dwukrotnie. Oba mecze zostały rozegrane w Kairze w 1991 roku i kończyły się naszą porażką 0:4 oraz remisem 0:0.

Egipski dyktator - polski order

Prezydent Egiptu - Hosni Mubarak w dniach 10-12 marca 2008 r. spotkał się w Polsce z prezydentem Lechem Kaczyńskim i premierem Donaldem Tuskiem. Został wówczas odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Przyznawany on jest cudzoziemcom za działalność, która wniosła wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Polskę z innymi państwami i narodami.

Podobne artykuły


24
komentarze: 21 | wyświetlenia: 3282
25
komentarze: 6 | wyświetlenia: 59535
17
komentarze: 11 | wyświetlenia: 18635
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141446
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 11686
78
komentarze: 27 | wyświetlenia: 115929
7
komentarze: 0 | wyświetlenia: 12150
6
komentarze: 11 | wyświetlenia: 16677
28
komentarze: 10 | wyświetlenia: 26180
28
komentarze: 8 | wyświetlenia: 21013
24
komentarze: 6 | wyświetlenia: 39208
13
komentarze: 14 | wyświetlenia: 7602
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 3673
385
komentarze: 337 | wyświetlenia: 411769
 
Autor
Artykuł... a mimo to ludzie postanowili wyjść na ulice i protestować.
Jest 100 innych powodów, dla których mają pełne prawo protestować, nawet niektóre wymienione w artykule.

  swistak  (www),  02/02/2011

Mubarak gra na zwłokę. Policja w ubraniach cywilnych inwigiluje tłum, demoluje i podpala. Te kilka miesięcy wystarczy by służby rozprawiły się z przywódcami opozycji.

  Elba,  06/02/2011

Pająk zjadł muchę, lecz że prawo ceni, tłumaczy potomnym: "Byliśmy zmuszeni" - u Sztaudyngera na każdą okoliczność znajdzie się celna fraszka.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska