Login lub e-mail Hasło   

Elektrownia w domu?

Nowoczesne urządzenia dostarczające energii są już dostępne w Polsce, trzeba tylko wiedzieć, że są. No i, skąd wziąć na to pieniądze.
Wyświetlenia: 981 Zamieszczono 03/02/2011

Przez ostatnie 20 lat w Polsce zmieniło się wiele: wyszliśmy z głębokiego komunizmu, zakończył się kryzys i staliśmy się krajem, który coraz więcej znaczy na mapie Europy. Dzięki środkom unijnym budują się drogi, stadiony, rozwija się gospodarka oraz nowoczesne technologie. W dziedzinie ekologicznych źródeł energii także zmierzamy w dobrym kierunku, choć nadal jest jeszcze wiele do zrobienia.

Nasze proekologiczne nastawienie było przedmiotem badań.

- Prowadziliśmy badania wśród mieszkańców terenów pozamiejskich, niezurbanizowanych. – mówi Karol Styś z TNS OBP. – Zapytaliśmy respondentów, jakimi głównymi kryteriami kierują się w życiu. Około 8 % wskazało ekologię w pierwszej piątce wymienianych głównych aspektów życiowych. Nie jest to dużo, ale należy zwrócić uwagę, że ekologia w porównaniu z takimi kwestiami jak rodzina, zdrowie, miłość, musi być troszkę niżej.

Wieś na miarę XXI wieku może być wsią nowoczesną, wykorzystującą ciekawe rozwiązania energetyczne. A jest ich naprawdę bardzo dużo i są dostępne w kraju.

- Biorąc pod uwagę gaz płynny, można wymienić układy kompensacyjne, które są lepsze od zwykłych kotłów. – wylicza Kamil Dolata, kierownik d.s. rozwoju rynku w Gaspol S.A. – Także gazowe pompy ciepła, a więc systemy, które jednocześnie dają chłód i ciepło, są jednocześnie klimatyzacją i ogrzewaniem. Także systemy, już wprowadzane przez Gaspol, które jednocześnie dają jednocześnie energię elektryczną i ogrzewanie.

Jednak, żeby w domu zbudować małą elektrownię, trzeba znaleźć na to pieniądze. Polska wieś niestety rzadko korzysta z unijnych dotacji. Dlaczego? Często nie wiemy jak to zrobić ani skąd czerpać informacje.

Artur Michalski, dyrektor generalny Business Consulting Group, podkreśla, że w Polsce funkcjonuje wiele możliwości finansowania ze środków krajowych i unijnych. Program unijny to Program Operacyjny Infrastruktura Środowiska. Dotacje krajowe można pozyskiwać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz szesnastu Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W wielu małych miejscowościach działają punkty Unijne Punkty Konsultacyjne, w których możemy uzyskać informacje o dotacjach oraz pomoc w napisaniu wniosku.

Przygotowano przy współpracy z FREE – Forum Rozwoju Efektywnej Energii www.forumfree.pl

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 62265
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31858
54
komentarze: 58 | wyświetlenia: 33352
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64542
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65862
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29894
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 24029
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 29368
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 24617
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26886
33
komentarze: 78 | wyświetlenia: 13161
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska