Login lub e-mail Hasło   

Czy można zawierzyć chmurze? czyli fenoment Cloud Computing

Czy to już koniec kosztownego i kłopotliwego w instalowaniu oprogramowania na każdym komputerze? Czy da się żyć jedynie z komputerem wyposażonym tylko w przeglądarkę internetową?
Wyświetlenia: 1.707 Zamieszczono 06/02/2011

Dawno, dawno temu programy komputerowe zaczęły ewoluować od tych samych dla siebie do takich, które wymieniały się danymi w raczkujących wtedy bazach danych. Dzięki rozwojowi systemów wielodostępnych z wieloma(nawet setką) terminalami (najpierw zwykłe dalekopisy później z monitorami ekranowymi) bazy danych zaczęły być dostępne dla szerszego grona użytkowników. Tak było z komputerami mainframe i minikomputerami tymczasem rodzące się mikrokomputery początkowo pozwalały korzystać z baz danych tylko jednostanowiskowo. Dopiero gdy zaczęto łączyć mikrokomputery w sieci pojawiło się oprogramowanie zdolne wykorzystać je na wzór dawnych systemów wielodostępnych.

W takich systemach dane przechowywane w plikach edytorów tekstowych, arkuszy kalkulacyjny, baz danych i wielu innych typów programów zwykle fizycznie znajdowały się na terenie firmy, która z nich korzystała i kwestia zabezpieczenia przed niepowołanym dostępem będąc priorytetem przynajmniej teoretycznie nie była trudna do spełnienia.  

Sytuację zmienił internet zachęcając najpierw prywatnych użytkowników do wyniesienia danych poza ich komputer. Tak od początku było z serwisami darmowych kont pocztowych, gdzie zarówno poczta odbierana jak wychodząca przechodziła przez obce serwery. Początkowo ograniczone pojemności udostepnianych skrzynek pocztowych uniemożliwiały przechowywanie korespondencji archiwalnej, lecz z czasem te serwisy i to zaczęły oferować. Wiązało się to z szybkim wrostem pojemności pamięci masowych przy ciągłym spadku ich cen lecz osoby bardziej wrażliwe na możliwość nieetycznego wykorzystania ich danych twierdzą, że wiele regulaminów owych dostarczycieli bezpłatnej usługi zastrzega sobie jakieś prawa do tych nie swoich danych pozwalające im na ewentualność nieetycznego ich wykorzystania.

Z czasem firmy zaczęły oferować również inne oprogramowanie do wykorzystania wprost przez internet, co wiąże się dla użytkownika z większą wygodą dostępnej natychmiastowo najnowszej aplikacji np. pakietu biurowego, a także częstym obniżeniem kosztów przez korzystanie z usług darmowych lub obarczonych tylko niewielkim kosztem miesięcznym bez konieczności zakupu licencji. 

Osoby indywidualne już dawno "oddały swe dusze" ujawniając w coraz potężniejszych serwisach społecznościowych swe najintymniejsze dane. Tam właściwie nie ma wyjścia, gdyż nie da się rozdrobnić serwisu społecznościowego na odrębne aplikacje działające na indywidualnych komputerach bez szerokiego kanału kontaktowego z pozostałymi użytkownikami. Istota serwisów internetowych sprowadza się do interakcji danych pochodzących z licznych źródeł.

Poza już wymienionymi, bodaj najważniejszą zaletą "obliczeń w chmurach" jest ich dostępność z każdego miejsca na Ziemi a nawet poza nią pod warunkiem posiadania danych niezbędnych do autoryzacji. W dzisiejszym moblnym świecie jest to nieoceniona zaleta. Zabezpiecza również przed utratą danych w wyniku utraty komputera, zwłaszcza przenośnego.  

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 61443
54
komentarze: 56 | wyświetlenia: 32884
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31562
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 63971
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65380
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23587
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29299
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28823
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 23970
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26526
32
komentarze: 76 | wyświetlenia: 12738
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Chcemy czy nie chcemy, brak innego wyjścia w dłuższej perspektywie czasowej. Z ekonomią nie wygramy.
Jako beletrystyczne rozwinięcie tematu polecam "Accelerando" Charlesa Strossa.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska