Login lub e-mail Hasło   

Inny świat

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://adwentysci.waw.pl/index.php?subac(...)cat=10&
Mój dziadek, Stiepan Zajcew, był pastorem w okresie sowieckiego reżimu. W 1937 roku radziecki sąd uznał go za wroga ludu i skazał na zesłanie. Jedyną jego winą była wiara.
Wyświetlenia: 2.496 Zamieszczono 15/02/2011

Mój dziadek, Stiepan Zajcew, był pastorem Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w okresie sowieckiego reżimu. Podobnie jak tysiące innych, w 1937 roku, na mocy osławionego artykułu 58 radzieckiego kodeksu karnego, sąd uznał go za „wroga ludu”.

Dziadek przeżył okropności gułagu. Babci z czwórką dzieci ledwie udało się utrzymać przy życiu. Rodzice opowiadali, że wiosną chodziła po wzgórzach w poszukiwaniu świeżej trawy, żeby miała z dziećmi co jeść, bo cała rodzina głodowała, cierpiąc na chroniczne niedożywienie i niedobór witamin.

 

Chwilowa odwilż i ponowny atak zimy

Piątego marca 1953 r. towarzysz Stalin umarł. Wraz z jego śmiercią nastąpił kres represji, systemu fałszywych oskarżeń i łagrów. Następne lata przeszły do historii jako tzw. odwilż. Określenie wzięło się stąd, że w wielu sferach życia w Związku Radzieckim, zwłaszcza w kulturze i religii, nastąpiło odprężenie. Zezwolono praktykować religię i sprawować nabożeństwa bez ograniczeń. Dzięki temu u wielu wierzących wzrosła nadzieja, że straszliwa przeszłość już nigdy nie powróci.

Po chwilowym wytchnieniu wybuchła jednak nowa kampania antyreligijna, która pod koniec lat 50 nabrała masowego i zorganizowanego charakteru. Jej szczyt przypadł na ostanie pięciolecie rządów Chruszczowa: 1959–1964. Według znawców tematu zwalczanie religii przez Chruszczowa cechowało okrucieństwo, które przewyższały tylko represje stalinowskie z lat 30.

Wiele kościołów zamknięto, szereg księży i pastorów trafiło do więzienia. W takich to okolicznościach wiara moich dziadków została po raz kolejny poddana próbie.

Pod koniec lat 50 Stiepan Zajcew żył z rodziną w miasteczku Żyrianowsk na wschodzie Kazachstanu. Dziadek cieszył się wśród miejscowej ludności poważaniem. Lokalna gazeta napisała, że jest uczciwym, niesamolubnym człowiekiem, prawdziwą złotą rączką, i dzieli się z młodzieżą swoimi umiejętnościami technicznymi.

Jednakże wraz z odrodzeniem się kampanii antyreligijnej nastawienie do dziadka nagle diametralnie się zmieniło. Na łamach tej samej gazety pojawił się kolejny artykuł, tym razem bezwstydnie go wyszydzający i szkalujący. Radio podało, że miejscowa ludność domaga się wygnania Zajcewa z Żyrinowska i osądzenia go przez wymiar sprawiedliwości. Na procesie obecnych było około trzystu osób.

Podczas przesłuchania Stiepana Zajcewa sędziowie spotkali się z nim na osobności, grzecznie przywitali i poradzili wyrzec się „religii, tego opium”, obiecując zamknąć sprawę i uwolnić go.

"Towarzyszu, mogliście zrobić karierę – perswadowali. – Jesteście przodownikiem pracy. Powinniście żyć tak jak inni, ale wy zamiast tego wierzycie sobie w jakiegoś Boga. Rujnujecie życie sobie i swojej rodzinie. Pójdźcie po rozum do głowy, zanim będzie za późno. Wyrzeknijcie się publicznie wiary w Boga, a my wam uwierzymy i puścimy wolno".

Dziadek patrzył na nich spokojnie, słuchając przebiegłych słów. W końcu powiedział: "Róbcie, co zaplanowaliście. Nie marnujcie czasu. Nigdy nie zaprę się Boga".

Kiedy Stiepan Zajcew został wprowadzony z powrotem na salę sądową, prokurator podjął mowę oskarżycielską. Zarzucił dziadkowi rzekome rujnowanie sowieckiej rodziny swoimi naukami, sianiem religijnych uprzedzeń, psuciem młodzieży, próżniactwem, szachrajstwem i pasożytnictwem. Oznajmił, że dziadek ma już za sobą kilka wyroków. Kiedy przemawiał, z sali, z ust podstawionych ludzi, którzy Stiepana Zajcewa prawdopodobnie nigdy nie znali, padały okrzyki oburzenia: „Dla takich w Związku Radzieckim nie ma miejsca! Wystrzelać ich!”.

Po lawinie fałszywych oskarżeń, oszczerstw i kłamstw, którym towarzyszyły złowrogie wołania z sali, w końcu dano sposobność wypowiedzenia się podsądnemu.

 

Wiara jedyną zbrodnią

"Pracuję od dwunastego roku życia po dziś dzień – zaczął dziadek. – Gazety dopiero co nazwały Zajcewa „złotą rączką”, pisząc, że dzieli się z uczniami doświadczeniem, że jest przyjacielski, uprzejmy i świeci przykładem. Dlaczego więc stoję tu dziś przed wami jak przestępca? Jakiegoż to występku się dopuściłem i wobec kogo?

Czy nie jest prawdą – ciągnął – że moja wina polega na tym, że jestem wierzący? Tak, jestem osobą wierzącą. Wierzę w Boga, Stworzyciela nieba i ziemi, i w Zbawiciela, Jezusa Chrystusa, który oddał życie za mnie i za moje grzechy. Uznaję świętość Bożego prawa moralnego, wyrażonego w dziesięciorgu przykazaniach, wedle których staram się żyć.

Wspomniano – dodał na koniec – że byłem już skazany. Tak, skazano mnie za wiarę. Spędziłem  dziesięć lat w więzieniu, a potem dwa na zesłaniu. Dziś stoję tu przed wami, a moją jedyną zbrodnią jest wiara. Gotów jestem znowu za nią cierpieć, ale nie wyprę się mojego Stwórcy i Zbawcy".

W sali zapadło głuche milczenie. Odpowiedź pozwanego zaszokowała ludzi. Cisza jednak nie trwała długo: po chwili znów posypał się grad oskarżeń, okrzyków i pogróżek.

Po krótkiej naradzie sąd ogłosił werdykt: pięć lat zsyłki.

 

Zesłany, lecz nie zapomniany

W życiu dziadka i jego rodziny nastał nowy okres zmartwień i kłopotów. Po kilku miesiącach spędzonych w różnych więzieniach dziadek trafił do dalekiej wsi Nowonikołajewka nad rzeką Ubagan w północnym Kazachstanie, gdzie ósmego kwietnia 1960 r. został wpisany na listę osadników zesłańców.

Kiedy dyrektor miejscowego kołchozu poznał powód zsyłki Stiepana Zajcewa, zawołał: „Nie potrzebujemy tu fanatyka ani obiboka, co tylko zawadza”. Później jednak całkowicie zmienił zdanie, przekonawszy się, że gdyby w jego spółdzielni pracowały tylko takie „obiboki”, szybko zajęłaby w obwodzie pierwsze miejsce pod każdym względem.

Niedawno odwiedziłem miejsce zsyłki dziadka. Wieś zmieniła się od tamtego czasu, więc trudno było ustalić, gdzie stała jego chata. Niemal wszyscy osadnicy, którzy zostali wydaleni na te „zapomniane przez Boga” tereny, pomarli wiele lat temu. Próbowałem popytać mieszkańców, czy nie słyszeli może o Stiepanie Zajcewie. Nikt nic nie wiedział, co też i nie powinno dziwić, gdyż od tamtej pory upłynęły już dwa pokolenia. W końcu jednak udało mi się odnaleźć starsze małżeństwo, które pamiętało rodzinę Zajcewów i opowiedziało mi ciekawą historię.

Kiedy ich zesłano, byli jeszcze młodzi, lecz nadal pamiętają, jak pewnego wieczoru, gdy jeszcze nikogo w Nowonikołajewce nie znali i przymierali głodem, moja babcia przyniosła im bochenek świeżo upieczonego chleba domowej roboty. Ten akt miłosierdzia i współczucia – okazanych w sytuacji, kiedy każdy myślał tylko o tym, jak samemu przeżyć w tych nieludzkich warunkach – utkwił im w pamięci na zawsze.

Staruszek pokazał mi miejsce, gdzie stała kiedyś chałupa moich dziadków. Nie było tu żadnych wzgórz, które by mogły pomóc w ustaleniu tego miejsca, ale mężczyzna wskazał dokładnie miejsce, podchodząc do topoli.

Była późna jesień i liście już opadły. „Tu, w miejscu gdzie mieszkali, wyrosła ta topola” – powiedział starzec.

Drzewo stanowi chyba najlepszy pomnik ku czci tych, którzy zostawili na dalekich stepach cząstkę swojego życia. Każdego roku na nowo pokrywa się listowiem, wskazując na niezniszczalną potęgę życia i odwagę tych, którzy bronili swoich zasad i wiary niezależnie od życiowych okoliczności.

Jewgienij Zajcew

 

[Artykuł ukazał się w miesięczniku „Adventist World” 2/2011. Tłum. Paweł Jarosław Kamiński dla www.adwentysci.waw.pl].

Podobne artykuły


132
komentarze: 65 | wyświetlenia: 44880
113
komentarze: 226 | wyświetlenia: 35712
103
komentarze: 89 | wyświetlenia: 16429
72
komentarze: 75 | wyświetlenia: 27622
58
komentarze: 37 | wyświetlenia: 11956
56
komentarze: 83 | wyświetlenia: 11603
52
komentarze: 21 | wyświetlenia: 16929
41
komentarze: 32 | wyświetlenia: 7274
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 19749
33
komentarze: 49 | wyświetlenia: 3513
32
komentarze: 68 | wyświetlenia: 12216
29
komentarze: 37 | wyświetlenia: 4303
31
komentarze: 143 | wyświetlenia: 16912
28
komentarze: 23 | wyświetlenia: 8007
 
Autor
Dodał do zasobów: Andrzej Siciński
Artykuł

Powiązane tematy

Szukałem Pana, a on mnie wysłuchał i uwolnił od wszelkiej trwogi. (Ps 34,5)

  sci,  15/02/2011

I co w związku z tym? Chodzi o to, że skazał swoją rodzinę na głód i ubóstwo w imię wyimaginowanej postaci o której został nauczony w celu sprawowania nad nim władzy? Historia oczywiście okropna, straszna, nie do pomyślenia, ale jak bardzo zaślepionym trzeba być żeby zrobić coś takiego własnej rodzinie w imię czegoś co nawet nie istnieje?

Jak bardzo trzeba było być zaślepionym, by w imię niewiary w Boga robić takie rzeczy wielu rodzinom ludzi wierzących.
To artykuł o sile, jaką człowiekowi dają wiara, nadzieja i miłość.

Dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oka.

>> Jak bardzo trzeba było być zaślepionym, by w imię niewiary w Boga robić takie rzeczy wielu rodzinom ludzi wierzących.

To artykuł o sile, jaką człowiekowi dają wiara, nadzieja i miłość. <<

Są też inne przykłady na to, jaką siłę, daję wiara.
Dla przykładu:
Jan Kalwin i jego - "Konsystorz Genewski". Zmuszający wszystkich mieszkańców Genewy i okolic do udzi

...  wyświetl więcej

@Robert Molnar
"Andrzeju, właściwe pytanie powinno brzmieć: Dlaczego ludzie, ludziom zgotowali taki los?".

Pełna zgoda. W każdej ideologii, wyznaniu, religii są dobrzy i źli. Wszystkie inne podziały międzyludzkie dobro i zło mają za nic.

Podziwiam siłę człowieka, który broni swoich przekonań i nie wypiera się swoich poglądów. Nie jest dla mnie ważne, czy ktoś jest religijny, czy ateistą, tylko jakim jest człowiekiem i w jaki sposób to pokazuje swoim życiem.

  Elba,  15/02/2011

Lepiej jest umrzeć stojąc niż żyć na kolanach - bo czyż życie jest tak miłe a pokój tak słodki, aby był kupiony za cenę łańcuchów i niewolnictwa? Przebacz mi, Wszechmogący, nie wiem jaką drogę obiorą inni, ale jeśliś na los mój wrażliwy, to daj mi wolność, albo daj mi śmierć! Tacy byli nasi przodkowie. Jakże daleko nam do nich!
Ludzie nie buntują się przeciw własnej niewoli, jeśli wydaje im ...  wyświetl więcej

Jedną z zasad netykiety jest pisanie na temat.

  pafcioo,  15/02/2011

Na temat: Piękny artykuł, szkoda że nie wszyscy go znają, może nie byłoby tego całego bałaganu w Kościele.

Byłem, jestem, będę ciśnie mi się na usta, sorry.

  andrzejs,  16/02/2011

Przejmująca opowieść. Nie do wiary, ze działy się (i dzieją niestety) takie rzeczy.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska