Login lub e-mail Hasło   

Być ojcem.

Jak często myślimy , że rola ojca to spłodzenie potomka, a później dbanie o zapewnienie mu bytu materialnego. Czy to wszystko co należy zrobić, aby zasłużyć na miano dobrego ojca?
Wyświetlenia: 1.927 Zamieszczono 15/02/2011

    Gdy urodzi się dziecko kobieta kąpie, karmi piersią, przewija i robi wszystko co należy do obowiązków domowych, a tatuś… po prostu zarabia na utrzymanie rodziny. Dziecko pozostaje pod opieką kobiet tych młodszych czyli mam i tych starszych czyli babć. Mężczyzna często tłumaczy sobie taką sytuację mówiąc „teściowa zrobi  to lepiej, w końcu ma doświadczenie w wychowywaniu dzieci” lub „skoro ona pomaga przy moim dziecku to ja już jestem niepotrzebny” i w ten sposób umywają ręce od codziennych obowiązków lub żona nie dopuszcza go do pomocy przy dziecku myśląc, że sama lepiej to zrobi.

    Takie postawienie sprawy to nic bardziej mylnego, ponieważ obecność ojca jest potrzebna dziecku na każdym etapie jego rozwoju. Oddanie pałeczki żonie lub teściowej jest zwykłą ucieczką. Tak panowie, trzeba nazywać sprawy po imieniu.

     Maleńkie dziecko może sprawiać przynajmniej w pierwszym etapie życia pewien kłopot, ponieważ dezorganizuje dotychczasowy harmonogram funkcjonowania rodziny. Trzeba bowiem ustalić nowe zasady. Zaangażowany w opiekę nad dzieckiem ojciec, szybko zauważy, że codzienne przebywanie z maleństwem jest szansą na rozwój jego jako mężczyzny. To nie jest absolutnie czas stracony, można się sprawdzić w jakże ważnej życiowej roli.

    Dobry ojciec to ten, który pomaga żonie, a jednocześnie organizuje życie swojej rodzinie. Tatusiowie nie mogą pozwolić sobie na zepchnięcie ich  do drugorzędnej ligi, trzeba wyjść z absurdalnego myślenia, że żona zrobi to lepiej. Jako ojciec musisz uwierzyć w to, że to TY jesteś najlepszym wychowawcą i opiekunem Waszego maleństwa.

    Współcześnie często  zdarzają się ojcowie, którzy są przekonani, że dziecko potrzebuje wielu „super” zabawek, dużo dodatkowych zajęć, „super” wakacji itp. To wszystko jednak dużo kosztuje. W związku z tym rodziny ograniczają  się do jednego dziecka, aby móc mu zapewnić „wszystko”. Takie myślenie prowadzi jednak donikąd, ponieważ rośnie nam mały „książę” lub mała „księżniczka” otoczeni pięknymi martwymi przedmiotami, którzy widzą ojca tylko wieczorem.

    Drodzy tatusiowie, dziecko wychowa się bez tych cudów na które trzeba zarabiać ciągnąć drugi czy nawet trzeci etat. Znacznie trudniej mu będzie, gdy zostanie zupełnie pozbawiony Waszej obecności lub obecności brata lub siostry. Niestety niektórzy współcześni ojcowie postrzegają swoją pociechę jako studnię pochłaniającą ich wszystkie zarobki.

Bardzo ważnym aspektem w byciu dobrym ojcem jest znalezienie czasu dla swojego dziecka tego małego i tego dużego. Jest to na pewno bardzo trudne, bo życie zmusza nas do stawiania nowych wyzwań, a co za tym idzie nasza praca pochłania pokłady naszego czasu. Być ze swoim dzieckiem to też nie lada sztuka, ponieważ dziecko wymaga ciągłej uwagi, ciągle o coś pyta lub coś od nas oczekuje. Niektórzy ojcowie ulegli wygodnej iluzji, że wystarczy zapewnić dziecku komputer, telewizor z dostępem do bajek lub zapewnić towarzystwo rówieśników i problem bycia ojcem jest załatwiony.

W codziennej bieganinie łatwo jest zatracić to co w życiu  najważniejsze, czyli relacje z rodziną. Okres wychowania dzieci to czas szczególny w którym najważniejsza jest jakość spędzania czasu z dzieckiem. Bo i co z tego, że tatuś zna się na wszystkim jak nie potrafi  rozmawiać z dzieckiem, nie zna jego kolegów i koleżanek, pani w szkole lub w przedszkolu.

Patrząc z punktu czysto ekonomicznego zaangażowanie ojca w życie swoich pociech zwróci się kiedyś z nawiązką.

Trzeba pamiętać, że każde dziecko potrzebuje miłości od ojca i bycia przez niego akceptowanym i kochanym. Mężczyzna pomaga dziecku w rozpoznawaniu życiowego powołania, wspiera je i dopinguje. Ojciec powinien być ostoją, a przede wszystkim dojrzałym człowiekiem. Zaufanie, którym dziecko go obdarza zobowiązuje do bycia przewodnikiem po życiu.

    Z badań wynika, że chłopiec wychowany bez ojca ma znacznie trudniejszy start w dorosłe Zycie. To tata powinien uczuć go pokonywania trudności, pomagać w przezwyciężaniu leków, poprzez własny przykład zachęcać do stawiania sobie większych celów i trudniejszych wyzwań. Dobry ojciec to dla syna najlepszy przykład, natomiast dla córki jest najważniejszym elementem profilaktycznym, który chroni ją przed uzależnieniami i niebezpiecznymi związkami z mężczyznami. Na miano „dobrego” ojca zasługuje ten, który ustawi tak poprzeczkę, że córka nie będzie skora do nawiązywania bezwartościowych znajomości. W wychowywaniu dzieci obojga płci najważniejsza jest obecność ojca zarówno ciałem jak i duchem. Dzieci bardzo potrzebują rzeczowej rozmowy z ojcem, a nie jego kazań i wymądrzania się. Zaangażowanie ojca w wychowanie pociech wymaga licznych wyrzeczeń i ogromnego wysiłku, ale wysiłek ten uwieńczony jest ogromnym sukcesem.

    Drodzy „tatusiowie” bierzmy się porządnie do pracy i miejmy duży udział w wychowaniu naszych dzieci zarówno małych jak i dużych.

 

Ekstrarodzic

 

http://wszystkoodzieciakach.blogspot.com/

Podobne artykuły


13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 942
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1624
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1410
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 733
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1211
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 735
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1334
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1337
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1616
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 410
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 925
11
komentarze: 124 | wyświetlenia: 749
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1120
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Oddaję mój głos z uśmiechem na twarzy :) Nareszcie, mężczyzna napisał coś, co każdy rodzic przeczytać powinien. Czasu spędzonego z dzieckiem nie zastąpi żaden przedmiot, gadżet czy drogi sprzęt pt. "zapchaj emocjo-przepaść". Rekomenduję i do następnego...

  berni*,  15/02/2011

Bardzo mądre słowa Szkoda że dwadzieścia lat temu nikt nie udzielił mi takich prostych rad a piętnaście lat temu ich nie przypomniał. Dzisiaj jest już trochę za późno aby nadrobić to i owo

">>Gdy urodzi się dziecko kobieta kąpie, karmi piersią, przewija i robi wszystko co należy do obowiązków domowych, a tatuś… po prostu zarabia na utrzymanie rodziny.<<" Na tym etapie rozwoju dziecka pomoc ojca jest bardzo ważna przede wszystkim dla matki. Nocne karmienia i nowe obowiązki niezmiernie ją wyczerpują, dlatego każda chwila odpoczynku jest dla niej bezcenna. Z przyjemnością oddaję głos na artykuł. Każdy świeżo upieczony tatuś, powinien to przeczytać.

  DIVS.PL  (www),  16/02/2011

Dobre. :)

Jako żywo!

  dnavyk  (www),  17/02/2011

Tyle, że już bardzo często wygląda to odwrotnie. Kobieta zmęczona porodem, traumą itp. itd. leży i odpoczywa, a mąż zasuwa. Jest coraz więcej mężczyzn w wieku akurat uprawniającym do rozmnażania się, którzy pracują zdalnie, z domu. I są w stanie od momentu narodzin przejąć bardzo dużą częśc obowiązków. Wśród moich znajomych znam co najmniej 3 takie przypadki + 1 kolega, który będąc na etacie, po p ...  wyświetl więcej

Bardzo sie ciesze ze ktos poruszyl ta tematyke.Ja wlasnie jestem na etapie otwierania szkoly tylko dla ojcow;) jestem takiego samego zdania jesli chodzi o role i obecnosc tatusiow w wychowaniu swoich pociech.W zwiazku z tematem, mialabym prosbe, o wypelnienie ankiety, ktora moglaby pomoc w utworzeniu idealnego miejsca dla takich ojcow, ktorzy chcieliby sie mimo wszystko zaangazowac w wychowanie. ...  wyświetl więcej

  Dedukacje  (www),  10/03/2011

Bardzo mądrze napisane;) matka i ojciec to naprawdę niezbędny duet dla dziecka . Dobrze mieć mamę od kochania, a tatę od nadawania tej miłości znaczenia. To fundamenty stawania się mądrym, świadomym człowiekiem dla każdej dziewczynki i każdego chłopca:) Gratuluję przenikliwości spojrzenia;)

Pięknie - ale co zrobić jak mama postanawia zmienić kochającego dziecko tatę na innego?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska