JustPaste.it

Feng Shui pułapka dla naiwnych

Sztuka Feng-Shui niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwa i może stać się pułapką dla ludzi naiwnych.

Sztuka Feng-Shui niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwa i może stać się pułapką dla ludzi naiwnych.

 

Sztuka Feng-Shui niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwo i może stać się swoistą pułapką reguł i zasad. Adepci niektórych szkół  feng shui, po ukończeniu dwóch jednodniowych  kursów (pierwszy dzień -podstawy, drugi dzień - kurs dla zaawansowanych), stają się ekspertami sprowadzającymi, zgodnie z zaleceniami ortodoksyjnych wykładowców całą sztukę do dzwoneczków, luster, bambusowych fletów i kredy a niekiedy nawet czerwonych majtek. W takim ujęciu Feng-Shui  przestaje być pomostem między światem ducha i materii a   staje się zbiorem przesądów  i tajemnych magicznych praktyk. Nie ma mowy o intuicyjnym sposobie myślenia i widzenia. Są dogmaty, których trzeba przestrzegać pod groźbą porażki czy braku sukcesu.

Cały czas powinniśmy pamiętać, że feng shui jest niezwykle wnikliwą sztuką, obserwacji,  harmonizacji i przywracania ukrytego porządku rzeczy wynikającego z kilku tysięcy lat tradycyjnej wiedzy i intuicyjnej mądrości eksperta. Subiektywną i dlatego niezwykle trudną do zobiektywizowania. Stad pojawiających się szereg ułatwień w postaci sztywnych reguł, niezmiennych zasad, których można się nauczyć bez zrozumienia. Ich bezwzględne stosowanie, dla określonej rzeczywistej sytuacji  może nie przynieść spodziewanych efektów.

Pomimo, że  feng shui nie jest jeszcze tak popularna w Polsce jak np. w Niemczech, USA, Wielkiej Brytanii i u nas można spotkać ludzi już zrażonych do tej sztuki. Ich oczekiwania i nadzieje, podsycone obietnicami eksperta przedstawiającego Feng Shui jako jedyną receptę na wszelkie problemy nie tylko, że się nie spełniły ale przyniosły wręcz odwrotny skutek. Zmiana   proponowana przez Feng-Shui nie może kłócić się ze zwyczajami, religią, kulturą i tradycyjnymi formami zagospodarowania przestrzeni przez jej mieszkańców. Nie należy nigdy odrzucać własnych korzeni i tradycji. Własnego poczucia estetyki. Jeżeli takie rozwiązania proponuje ekspert to są to złe rozwiązania bo naruszają wewnętrzne poczucie stabilności mieszkańców i w efekcie wprowadzaj coś odwrotnego - rozstrojenie, podenerwowanie i psychiczny dyskomfort.  Na to zwracamy szczególnie uwagę kształcąc przyszłych ekspertów w Akademii Feng Shui we Wrocławiu. Ekspertyza, we wstępnej fazie, powinna przypominać tradycyjną chińską diagnozę lekarską - szczegółowy wywiad, oglądanie, diagnostyka wizualna dotyczące osób i miejsca. Jeżeli wszystko w rodzinie, domu, w życiu przebiega dobrze lub bardzo dobrze, to pomimo niekorzystnych układów wynikających z Feng-Shui nie należy ingerować  i coś zmieniać. A takie sytuacje, wbrew pozorom, zdarzają się dosyć często.

Ta analiza, powinna być bardzo dokładna, gdyż jest to podstawą praktycznego podejścia jakim jest feng shui. Powinna być to analiza osób i miejsca a nie planu, narysowanego na skrawku papieru i listu  z ogólnymi intencjami. Plan i mapa nie jest terenem a jedno drzewo, wzniesienie, odmienny kolor podłogi czy pokaźny mebel, nie zaznaczone na planie potrafią zmienić przewidywany rozkład energii.

Jeżeli już decydujemy się na wprowadzenie zmian w swoim otoczeniu to powinniśmy bardzo dokładnie wiedzieć, jaką sferę życia chcemy zmienić, poprawić, zintensyfikować i w jakim kierunku. Nie należy niczego poprawiać „na wszelki wypadek”, dążąc za wszelką cenę do wyimaginowanego ideału - jest bardzo dobrze ale mogło by być jeszcze lepiej. Dążenie do poprawy i  ideału jest niezwykle chwalebne i wskazane ale osiągnięcie go nie jest raczej możliwe. Ekspert Feng-Shui nie projektuje obiektów i przestrzeni, w dosłownym ujęciu tego słowa. Nie powinien nigdy zastępować architekta, dekoratora wnętrz, plastyka czy ogrodnika. Nie powinien niczego narzucać. Powinien proponować i sugerować, że lepsze w określonej sytuacji mogło by być takie a nie inne rozwiązanie.

Feng shui wymaga czasu i jest sztuka będącą klasycznym przykładem chińskiej zasady Wu-Wej czyli działania  poprzez nie działanie czy inaczej działania we właściwym czasie. Dokonujemy pewnych wizualnych zmian w otoczeniu, przekładając język filozofii i tradycyjnej mądrości chińskiej na język praktyki. Energia związana z tą zmianą przyjdzie sama w postaci uporządkowania, harmonii  lub  intensyfikacji. Po dokonaniu zmiany wystarczy  „twórczo” poczekać. Takiego właśnie  podejścia można się nauczyć w dwuletniej   Akademii Feng Shui we Wrocławiu. Tu na zajęciach praktycznych odkrywamy wielorakie zależności energii przestrzeni, bez udziwnień i uproszczeń, w racjonalny praktyczny sposób.