JustPaste.it

Toksyczne media

Szum, który szkodzi nam wszystkim.

Szum, który szkodzi nam wszystkim.

 

Oglądając telewizję, czytając gazety, a nawet wchodząc na fora internetowe trudno nie natknąć się na zmagania polityków. Walki nie z problemami, tylko między sobą. Wpływ mediów w dzisiejszej Polsce na polityków jest o wiele bardziej szkodliwy dla Polski i Polaków niżby się zdawało. Wszystkie one zmuszają czytelników, widzów i słuchaczy do uczestnictwa w kłótniach i sporach polityków, które tak naprawdę tylko podnoszą ludziom ciśnienie. 

cd37ac09e840c25ab27eabbd8fa31c99.jpg

Powstają pytania czy tędy wiedzie droga ku lepszej Polsce? Jaki wpływ wywierają tego rodzaju przekazy na widzów i na polityków? I wreszcie, jaki cel mają media organizując tego rodzaju „dyskusje”? Czyżby tylko zysk? Rozumiem że duża część naszych mediów jest wykupiona przez obcy kapitał, jednakże nie sposób zaprzeczyć, że funkcjonują one i zarabiają w Polsce. Czy nikt z redaktorów, kierowników produkcji nie weryfikuje programów i artykułów pod względem korzyści dla Polaków? Jaki pożytek może przynieść naszemu krajowi pokazanie na arenie międzynarodowej kłótni kilku polskich polityków lub przedruk artykułu o tym, że jedna wysoko postawiona osoba znieważyła inną?

Moim zdaniem pomimo całego upolitycznienia mediów, przynajmniej w części z nich, która funkcjonuje dzięki udziałowi kapitału polskiego, istnieć powinna pewna cenzura. Zanim tekst zostanie wydrukowany na papierze lub opublikowany w internecie, zanim program zostanie wypuszczony na antenę, powinien być oceniany pod względem celowości i ewentualnych następstw. Często artykuł lub audycja, czyli produkt jakiegoś dziennikarza lub redaktora przynosi naszemu krajowi tylko śmieszność. Zmniejsza wiarygodność Polski za granicą i wyrabia negatywne stereotypowe poglądy o Polakach u innych narodów. Osoba, która pozwoliła na upublicznienie takiego przekazu, powinna w takim przypadku ponieść konsekwencje.

Niestety moralność i sposób myślenia większości naszych dziennikarzy, nie pozwala im nawet zrozumieć następstw swojego postępowania. Osobiście nie czuję się reprezentowany przez żadną z funkcjonujących w naszym kraju partii politycznych. Boli mnie jednak bardzo to, że nasze media angażują się w konflikty polityczne. Podnosząc swoją oglądalność oraz zwiększając sprzedaż, nie zauważają nawet lub nie dbają o to, że czynią to kosztem wizerunku całego naszego państwa. Stąd właśnie bierze się lekceważący stosunek do Polski wśród innych krajów, który ma swoje następstwa również w polityce i gospodarce.
Zarabiać za wszelką cenę, kosztem nas wszystkich?. Nie taka przecież powinna być rola mediów. Z założenia oprócz funkcji informacyjnej i kulturalnej, zadaniem mediów, oprócz piętnowania niegospodarności, jest pokazywanie dobrych przykładów. Powinny więc one publikować informacje o działalności ludzi, firm i instytucji, które odnoszą sukcesy pomimo działalności różnych partii politycznych i radzą sobie na przekór obecnej rzeczywistości. Wyszukiwać ludzi, na których działalności można by się wzorować, którzy potrafią zrobić coś dobrego ponad istniejącymi podziałami.