JustPaste.it

Twoja życiowa misja

Znajdź swoje miejsce w świecie i żyj z poczuciem sensu i pasji!

Znajdź swoje miejsce w świecie i żyj z poczuciem sensu i pasji!

 

Misja i sens życia

Brak celu w życiu jest największym zagrożeniem dla życia i zdrowia.

Dr. Deepak Chopra

Na pewno nie raz się zastanawiałeś, po co właściwie jesteś na tej Ziemi, jaki jest sens wszystkiego, co robisz i doświadczasz. Czyżby Twoje życie miało się sprowadzać jedynie do jedzenia, pracy, zarabiania pieniędzy i frenetycznej konsumpcji?

W dobie dzisiejszej wielu ludzi rezygnuje ze swojej dotychczasowej, często nawet dobrze płatnej pracy, gdyż - właśnie - nie daje im ona poczucia sensu i spełnienia. Instytucja pracy li tylko zarobkowej, dla przysłowiowego chleba, zrodzona z mechanistycznej wizji świata przeżywa swój schyłek. I jednym z najbardziej uniwersalnych wyzwań stojących dziś przed człowiekiem jest prowadzenie życia twórczego, wynikającego z realizacji życiowej misji i pozwalającego być w intymnym kontakcie ze swoją wewnętrzną mocą.

 

 

Misja - DNA Twojej duszy

„Własna Legenda”. To jest to, co zawsze pragnąłeś robić.[...] Spełnienie Własnej Legendy jest jedyną powinnością człowieka.

„Alchemik”– Paulo Coelho

Misja, życiowy cel, powołanie, „własna legenda”, nadrzędny cel, wielki ideał, posłannictwo, ścieżka kariery, racja bytu - są to różne słowa uwydatniające rozmaite aspekty tej samej idei: każdy człowiek posiada własną, niepowtarzalną indywidualność - coś, co go czyni zupełnie oryginalnym i wyjątkowym. Nie ma dwóch osób na naszej planecie, mających identyczne linie papilarne, identyczny kod genetyczny, identyczną tęczówkę oka, itd. Ta ewidentna, widoczna na zewnątrz unikalność naszej tożsamości odzwierciedla unikalność naszej jaźni. To między innymi z tego powodu niektórzy wybitni psychologowie, jak na przykład James Hillman, określają Misję jako DNA naszej Duszy.

 

Każdy ma swoją Misję

Gdy nie ma widzenia, naród się psuje.

Biblia tysiąclecia, Księga Przysłów 29:18

Viktor Frankl, austriacki psycholog, który przeżył obóz zagłady w nazistowskich Niemczech szukał odpowiedzi na pytanie, co sprawia, że niektórym ludziom udaje się tam przeżyć, podczas gdy inni umierają. Rozważył kilka elementów – zdrowie, witalność, myśl o rodzinie, inteligencję, sztukę przetrwania, w końcu doszedł do wniosku, że żaden z nich nie odgrywa głównej roli i że tym szczególnym czynnikiem jest wyraźna wizja przyszłości – niepodważalne przekonanie tych ludzi, że mają misję, że czeka na nich niezwykle ważne zadanie.

Holenderski socjolog Fred Polak uważa, że podstawowym elementem wpływającym na sukces poszczególnych cywilizacji jest zbiorowa wizja pozwalająca ludziom zobaczyć ich przyszłość.

Człowiek, rodzina, przedsiębiorstwo, społeczność, cywilizacja - wszyscy mają swoją misję.

Prawda jest jednak taka, że wielu z nas nie zna swojej życiowej drogi. Co więcej, tak przywykliśmy do automatycznego, bezdusznego powielania utartych stereotypów, iż sama idea posiadania powołania wydaje się niektórym nieco ekstrawagancka.

Można powiedzieć, że człowiek pojawia się na Ziemi niczym ziarno, z którego w trakcie rozwoju może wyrosnąć przepiękny kwiat, dąb czy potężna sekwoja. Dramat ludzki polega na tym, że większość z nas spędza swoje życie w stanie ziarna, którego potencjał nigdy nie ujrzał światła dziennego.

 

Świadomość Misji

Kto nie wie do jakiego portu chce przybyć, dla tego żaden wiatr nie będzie dobry.
Seneka

Czym różni się więc człowiek, który „po prostu żyje” od kogoś, kto jest świadom swojej misji? 

Obrazowo można przedstawić człowieka nie znającego swojego powołania jako kogoś, kto poszukuje swej drogi w labiryncie. Osoba zaś, która odkryła swoją misję to ktoś, kto wzbił się ponad labirynt, by z lotu ptakaogarnąć sytuację - dostrzega on plan i zamysł całości, wie precyzyjnie dokąd zmierza.

Człowiek nie znający swego powołania, jest jak pasażer na statku pozbawionym steru - dryfuje na oceanie życia, unoszony przez przypadkowo napotkane prądy.Osoba nieświadoma swej racji bytu wypełnia swoje życie celami innych ludzi: przyjaciół, rodziny, firmy, kościoła, społeczeństwa - trwoniąc bezpowrotnie skarb swej oryginalności. Gdy brak świetlistego rdzenia, jakim jest poczucie misji, trudno o świadomy wybór, o mające sens decyzje. Tak długo, jak człowiek nie zna i nie realizuje swojej misji - tak długo nie jest twórczy, tak długo nie żyje w zgodzie ze sobą. Tak długo też - w sposób świadomy, lub ukryty - cierpi.

Ten zaś, kto kroczy drogą swego posłannictwa otwiera się na swoją esencję - daje. Emanuje z niego owo "coś", co czyni go bardziej pogodnym, zintegrowanym, radosnym i ludzie instynktownie szukają jego towarzystwa.

 

Misja i ko-ewolucja

I kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały wszechświat sprzyja potajemnie twojemu pragnieniu.

„Alchemik”– Paulo Coelho

Idąc drogą Twego powołania, odkrywasz, że los się do Ciebie uśmiecha, że drzwi stoją dla Ciebie otworem. Na każdym kroku napotykasz dowody, że świat z tobą współpracuje, że ko-ewoluujesz. Rezultatem tej ko-ewolucji jest rosnące poczucie bezpieczeństwa i obfitości, którego doświadczasz w Twoim codziennym życiu.

Odkrycie i realizacja twojej życiowej misji pozwala Ci wyzwolić się z bezwiednej identyfikacji ze świadomością społeczną i podążać własną, oryginalną drogą.Daje Ci też poczucie pełnej kontroli własnego życia; pozwala na odnalezienie wewnętrznej spójności i jedności. W rezultacie, działasz w harmonii ze sobą, innymi i środowiskiem - Twoje postępowanie staje się głęboko ekologiczne.

Gdy realizujesz swoją misję, robisz najzwyczajniej w świecie to, co Cię bawi, cieszy i pasjonuje - znajdujesz twoje miejsce w świecie, spełniasz się! Tym samym cieszysz się poczuciem wartościowego wkładu w życie innych.

Odkrycie i realizacja misji jest kamieniem węgielnym każdego ludzkiego istnienia – kluczem do życia bogatego w głęboki sens, życia w szczęściu i radości. Jest to też fundament jak najszerzej pojętego zdrowia.

................................................................

Artykuł ukazał się w miesięczniku SZAMAN w lipcu 2012.

....................................................................

Oto lektury powiązane z tematem:

J. Monbourquette, Twoja misja. Jak odkryć swój życiowy cel

L. B. Jones, Droga

Richard Jacobs, Jaki jest twój cel?
James Hillman, The Soul's Code: In Search of Character and Calling