JustPaste.it

ciekawostki o polskich władcach

wiedziałeś, że August II Mocny miał ponad 300 dzieci, a Zygmunt III Waza urodził się w więzieniu???

wiedziałeś, że August II Mocny miał ponad 300 dzieci, a Zygmunt III Waza urodził się w więzieniu???

 


 

 

Mieszko I

Spisana w latach 983-993 przez Gerharda z Augsburga hagiografii św. Udalryka (Miracula Sancti Oudalrici) zawiera legendę, według której Mieszko został raniony zatrutą strzałą i uniknął śmierci jedynie dzięki pomocy biskupa Augsburga Udalryka.

W okresie międzywojennym w historiografii niemieckiej pojawiła się hipoteza, jakoby Mieszko nosił imię DagoneDagr. Tym samym miał on być wikingiem, który przejął władze w państwie Polan. Teoria ta udowadniała niezdolność Słowian do utworzenia własnego państwa. Nie miała ona jednak żadnych logicznych podstaw i rychło upadła śmiercią naturalną razem z ustrojem, który ją wyhodował.

W czasie panowania Mieszka I w Polsce mieszkało mniej ludzi niż obecnie w Warszawie. Według różnych wyliczeń w kraju Mieszka mieszkało niewiele ponad milion ludzi.

 

 

Bolesław Chrobry

 

Bolesław Chrobry zgwałcił siostrę księcia ruskiego Jarosława Mądrego, najpierw zażyczył sobie jej za żonę, ale odmówiono mu , więc jak tylko wyprawił się na Ruś Kijowską , zrobił co uznał za słuszne

 

Bolesław Chrobry, choć sam był rozpustny, nie lubił tej cechy u swoich poddanych i tak np. gdy ktoś jadł mięso podczas postu to kazał wybijać zęby, gdy przyłapano mężczyznę na rozpuście to porywano delikwenta w ustronne miejsce, przybijano go do pala gwoździem przez mosznę! i zostawiano nagiego , wymęczonego samego z nożem , tak ,że miał 2 wyjścia albo sobie uciąć jajka albo umrzeć z głodu , zimna i zmęczenia, bo na pomoc nie miał co liczyć


Podczas wyprawy na Ruś "rozpędził Rusinów przed sobą jak wicher kurzawę. Bez oporu wkroczył do wielkiego i bogatego miasta i dobywszy z pochew miecza uderzył nim w Złotą Bramę, gdy zaś ludzie jego się dziwili, czemu to czyni, wyjaśnił im to ze śmiechem i wcale dowcipnie:
Tak jak w tej godzinie Złota Brama miasta ugodzona została tym mieczem, tak następnej nocy ulegnie siostra najtchórzliwszego z królów, której mi dać nie chciał. Jednakże nie połączy się z Bolesławem w łożu małżeńskim, lecz tylko raz jeden, jako nałożnica, aby pomszczona została w ten sposób zniewaga naszego rodu"
Chodziło o Przedsławę i jeśli wierzyć słowom kronikarza, to król-wszetecznik dokładnie wypełnił swoją zapowiedź.

 

Bolesław II Szczodry

 

Król ten aby zapobiec i ukarać niewierne żony swoich wojów, kazał dzieci poczęte w wyniku zdrady oddać do karmienia sukom, a żony karmiły piersią szczenięta

 

Bolesław Krzywousty

 

W roku 1132 wojska królewskie przegrały bitwę na Węgrzech. Podczas bitwy uciekł polski dostojnik Gdy Bolesław powrócił do kraju, przesłał tchórzliwemu rycerzowi 3 dary: kądziel, wrzeciono i skórki zajęcze. Kądziel oznacza niewiastę, wrzeciono - łgarza, zając - tchórza. Ten, gdy to pojął, gdy we własnej kaplicy na rzemieniu od dzwonu zawisł, nędznego ducha bardzo nędznie wyzionął.

 

Henryk II Pobożny (Książe śląski)

  

   Miał aż 15 dzieci (z legalnego związku oczywiście)

 

 

Leszek Czarny (także nie był królem, ale księciem sieradzkim i łęczyckim w czasie rozbicia dzielnicowego)

 

Zakazał wbijania kobiet na pal, stwierdzeniem, że to ma być kara a nie przyjemność.

 

 

Władysław Łokietek

 

Był najstarszym królem podczas koronacji. Miał 59 lat.

Podobno król, aby sprawdzić czy mieszczanie krakowscy są Polakami a nie niemieckimi buntownikami, którzy zorganizowali krwawą rebelię, sprawdzał czy poprawnie wymawiają słowa: soczewica, miele, młyn, koło. Od poprawnej wymowy zależało ich życie

Władysław to najczęstsze imię władców Polski (Władysław I Herman, Władysław II Wygnaniec, Władysław III Laskonogi, Władysław Łokietek, Władysław II Jagiełło, Władysław III Warneńczyk,  Władysław IV Waza)

 

 

Kazimierz Wielki

 

Był kochliwy, miał wiele kochanek, 4 żony, był bigamistą ( z jedną się nie rozwiódł , a już miał kolejną ) , słynną jego kochanką była Esterka –Żydówka

 

Długosz podaje, że tuż przed legendarną Esterką sercem Kazimierza Wielkiego zawładnęła Czeszka, Krystyna Rokiczanka. I to tak mocno, że ponoć wziął z nią ślub po dziesięciu dniach od momentu poznania (jednak nie wszystkie źródła są zgodne, co do daty zawarcia tego małżeństwa). Długosz opowiada, że pokojowiec doniósł władcy, iż jego ukochana jest łysa i ma świerzb. Monarcha sprawdził to osobiście i odsunął od siebie Rokiczankę natychmiast

 

Nieszczęsną ofiarą królewskiego gniewu był ksiądz Marcin Baryczka, który z biskupiego polecenia piętnował rozpustne życie monarchy. Król, podburzony przez swoje otoczenie, nakazał w zamian za to utopić go w przerębli. W ramach pokuty za ten czyn Kazimierz ufundował kościoły w Sandomierzu, Stobnicy, Szydłowie, Zagościu i Kargowie.

 

 

Władysław Jagiełło (pogańskie imię Jogaila)

 

Już w XV wieku natrafiano znaleziska archeologiczne, jednak nie zdawano sobie sprawy że rzeczy te pochodzą z przeszłości. Jak podaje Jan Długosz w swej kronice, na polach wsi Nochowa w pobliżu miasta Śremu w diecezji poznańskiej, a także we wsi Kozielsko w pobliżu miasteczka Łekna powiecie pałuckim rodzą się w łonie ziemi garnki, same z siebie, wyłącznie sztuką przyrody, bez jakiegokolwiek dopomagania ludzkiego, wszelkiego rodzaju i różnych kształtów, do tych podobne, których używają ludzie, delikatne wprawdzie i miękkie, gdy tkwią jeszcze w rodzinnym swym gruncie w ziemi, przecie gdy się je wyjmuje stają się szczelne i stwardniałe na słońcu lub wietrze.
Król, dowiedziawszy się o tych cudach, pojechał wraz z posłem księcia Ernesta Habsburga na pola wsi Nochów. Nakazawszy w jego obecności rozkopać w kilku miejscach ziemię znalazł wiele garnków. Różniły się one między sobą kształtami i rozmiarami, natura sama ukształtowała je w przepiękny sposób tak, jakby je uformował zdun.

 

2 VIII 1419 piorun uderzył w karetę króla Władysława zabijając dwóch dworzan i cztery konie, a także siedem koni rycerzy z orszaku. Poraził też samego króla. W następstwie tego wypadku Jagiełło utracił częściowo słuch, a jego szaty śmierdziały siarką.

 

 

Władysław III Warneńczyk

 

Objął tron gdy miał 9 lat i 9 miesięcy

 

Młody król był posądzany o skłonności homoseksualne. Jan Długosz, który osobiście znał króla, a także kontaktował się z ludźmi z jego otoczenia napisał, iż Jagiellończyk skłonny do rozkoszy męskich, ani w czasie pierwszej wyprawy przeciw Turkom, ani w czasie tej drugiej, którą wtedy prowadził, gdy szalała wojna, gdy naokoło panował strach i było mnóstwo wrogów przy garstce jego wojska, kiedy należało przebłagać miłosierdzie Boże i pozyskać je sobie, on, nie zważając zupełnie na własne niebezpieczeństwo i na zagrożenie całego wojska, nie porzucał swych, przeciwnych czystości, wstrętnych rozkoszy.

 

Władysław Warneńczyk zginął pod Warną w walce z Turkami poprzez ścięcie głowy. Trafiła ona wraz z miodem do słoja, aby się nie zepsuła

 

Po klęsce pod Warną Europa nie chciała uwierzyć w śmierć Władysława. Wysłano między innymi wysłannika z Wenecji, któremu okazano zakonserwowaną głowę męską. Miała ona jednak jasne kędziory, a król był ciemnowłosy. Mimo poszukiwań, ciała króla nie odnaleziono, co stało się podstawą rozlicznych insynuacji.

 

Legenda portugalska głosi, iż król przeżył bitwę pod Warną, by następnie osiąść na portugalskiej Maderze

 

 

Zygmunt I Stary

 

Był wybitnym mecenasem sztuki. Jego zasługą jest bardzo wczesne wprowadzenie sztuki renesansowej do Polski, która (pomijającWęgry) wyprzedziła w tym względzie inne kraje europejskie.

Małżonka króla,  Bona była w ciąży z ostatnim dzieckiem, ale bardzo lubiła polowania i w zaawansowanej ciąży pojechała z Zygmuntem Starym na te łowy , niestety gdy wypuścili niedźwiedzia to rzucił się on w stronę Bony , spadła ona z konia i przedwcześnie poroniła syna Olbrachta; a w czasie ucieczki najbardziej uciekał błazen Stańczyk ,z którego Zygmunt bardzo się nabijał i powiedział "(...) mój drogi , zachowałeś się iście jak błazen, tchórzliwie ..., a potem po fakcie Stańczyk mu na to "Błaznem jest ten , kto wypuszczając niedźwiedzia z klatki sam sobie własną szkodę wyrządza"

 

 

Zygmunt II August

 

Objął tron w wieku 9 lat i 7 miesięcy

 

Bardzo wcześnie poznał smak seksu, mając 15 lat już miał kochankę ok. 30 letnią

 

Pomimo niechęci (a wręcz fizycznego wstrętu) do swojej pierwszej żony, Elżbiety Habsburżanki, chorej na epilepsję, szczerze dbał o stan jej zdrowia. Za skuteczny środek przeciwko tej chorobie uchodziło kopyto łosia, szczególnie takie, które zdjęto z żywego zwierzęcia w okresie rui. Z tego dziwnego materiału wykonywano pierścienie i wisiory. Zygmunt dostarczał Elżbiecie sporo takiej nietypowej biżuterii. Rozpoczął także starania o wypożyczenie angielskiego pierścienia koronacyjnego, który uchodził za cudowne lekarstwo przeciwko epilepsji. Nie zdążył. Elżbieta zmarła z wycieńczenia po kilkunastu atakach epileptycznych 15 VI 1545 roku.

 

 

Zygmunt III Waza

Urodził się w 1566 r. w więzieniu. (Jego rodzice zostali bowiem uwięzieni przez Eryka XIV, który pozbawił ich władzy).

 

Zygmunt III Waza malował obrazy , grał w karty i grał w piłkę;
i był jedynym polskim władcą , który był prawdziwie szczęśliwy w swoich małżeństwach (najpierw z Anną Habsburżanką, później z jej siostrą Konstancją), był im wierny , kochał wszystkie swoje dzieci po równo, bez faworyzowania synów, i który bardzo rozpaczał po śmierci któregoś z dzieci i obu żon (pierwsza zmarła przy porodzie , druga w skutek choroby),

 

Król podpalił niechcący Wawel. Zaprószony przez niego (podobno podczas eksperymentów alchemicznych) ogień strawił w 1595 część wawelskiego zamku powodując znaczne straty.

 

 

Władysław IV Waza

 

Podczas oblężenia Smoleńska przez króla wykorzystywano lunety i inne urządzenia optyczne i techniczne zakupione w poprzednich latach od samego Galileusza. Król poznał słynnego astronoma w czasie swojej wyprawy po Europie Zachodniej w latach 1624-25 i utrzymywał z nim kontakt korespondencyjny.

 

 

Michał Korybut Wiśniowiecki

 

Na drugie imię miał Tomasz. Korybut to nazwa herbu rodu Wiśniowieckich

 

Krąży wersja ze Michał Korybut Wiśniowiecki zmarł z przejedzenia, faktycznie pękł mu ze stresu wyrostek.

 

 

Jan III Sobieski

 

W roku 1677 w czasie pobytu w Gdańsku kilkakrotnie odwiedzał słynnego astronoma (i właściciela kilku browarów) Jana Heweliusza. Król chętnie korzystał z jego przydomowego obserwatorium astronomicznego. Sobieski wyznaczył uczonemu dożywotnią pensję w wysokości 1000 zł i zwolnił browary Heweliusza od wszelkich podatków. W dowód wdzięczności, w roku 1690 gdański astronom jeden z gwiazdozbiorów nieba południowego nazwał Tarczą Sobieskiego (Scutum Sobiescianum).

 

Król Jan III Sobieski pod koniec życia cierpiał na chorobę weneryczną (syfilizm, nabawił się go we Francji) i miał owrzodzenia m.in. w miejscach intymnych, i po śmierci medycy go obejrzeli i szukali przyczyny zgonu, diagnoza brzmiała "Dwie gangreny koło jajec" (faktycznie zmarł na atak serca)

 

 

August II Mocny

 

Znany był ze swych licznych podbojów miłosnych. Ze związków z wieloma partnerkami. Jedną kochankę podobno zgwałcił w tańcu (nie wiem, jakim cudem ale zdolny był) za co ktoś z jej rodziny zemścił się na jego siostrze bodajże i obciął jej palce.

 

Miał ponoć 355 dzieci, z czego niektóre otrzymały nawet tytuły szlacheckie oraz dobra ziemskie. Podobno, aby ukazać jak mocne więzy łączą Rzeczpospolitą z Saksonią, król ten zawsze pokazywał się z dwiema kochankami pochodzącymi z obydwu krajów.
Spokrewniony z królem był m.in. poeta Antoni Malczewski, a także francuska pisarka o pseudonimie George Sand, znana szczególnie ze związku z Fryderykiem Szopenem.

 

O tym, że August II Mocny był rzeczywiście "mocny"- krążyły legendy, że potrafił rozkruszyć puchar dłonią

 

W styczniu 1728 roku król gościł w Dreźnie następcę tronu pruskiego, Fryderyka II Hohenzollerna (nazwanego później 'Wielkim'). Zaplanował kulig, jednak na przeszkodzie stanęła natura - rozpoczęła się odwilż. August wydał zatem rozkaz, aby jego poddani zwozili śnieg na trasę planowanego kuligu. Dzięki temu kosztownemu przedsięwzięciu (śnieg zwożono za pomocą 300 wozów) kulig odbył się.

 

 

Stanisław Leszczyński

 

Z królów Polski żył najdłużej, bo aż 88 lat i 4 miesiące

Wypędzony z kraju w 1712 roku

 

 

August III Sas

 

Wg legendy August III miał z upodobaniem strzelać do psów i kotów ze swojego okna Pałacu Saskiego w Warszawie i całymi dniami wycinać figurki żołnierzy z papieru

 

Zwrócił się do niego Johann Sebastian Bach z prośbą o nadanie tytułu nadwornego kompozytora, przesyłając Kyrie i Gloria

 

 

Stanisław August Poniatowski

Podobno stracił cnotę z Katarzyną II (miała gorący temperament, do tego stopnia, że mężczyźni jej nie wystarczali i próbowała nawet z koniem}, po czym był jej stałym kochankiem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

źródła

www.wizaż.pl

www.poczet.com

www.czywiesz.pl

www.wikipedia.pl

"Boże Igrzysko" Normana Daviesa