Login lub e-mail Hasło   

Wola boska czy zbieg okoliczności?

Wzniosła i brudna dusza.
Wyświetlenia: 3.215 Zamieszczono 22/02/2011

Dlaczego sądzimy, że dowodem na istnienie sił nadprzyrodzonych jest czynienie cudów?        Czy chodzenie po wodzie, unoszenie się w powietrzu lub przemiana wody w wino mogą świadczyć o boskości? Przecież na co dzień obserwujemy o wiele bardziej niezwykłe zjawiska. Wszak życie cudem jest największym. Cudem są każde narodziny dziecka, cudem są narodziny każdego żywego stworzenia. Cudem jest, że z pestki owocu wyrasta drzewo, a z ziarna kłos. Cudem jest także nasza ludzka jaźń, to że mamy wyobraźnię i potrafimy abstrakcyjnie myśleć. 

Od zarania dziejów człowieka jako istoty myślącej, kolejne pokolenia ludzi zmagają się z myślą co się dzieje z tą jaźnią po śmierci. Śmierć każdego żywego stworzenie jest oczywista, nieunikniona i namacalna, wszyscy ją dobrze znamy .Każdy z nas widzi, że umiera człowiek ale nikt z nas nie ma pewności co się dzieje z jego jaźnią, czy ona również gaśnie, czy jest jakiś ciąg dalszy? Od setek tysięcy lat ta wątpliwość jest nierozstrzygnięta. Ludzie pierwotni zapewne tylko podejrzewali istnienie takiego dalszego ciągu, ale później jak wiemy zaczęli go sobie wyobrażać, wymyślali różne religie. Człowiek zakładał i do dziś zakłada, że istnienie jaźni, istnienie intelektu, to dowód na istnienie Boga, czy mają rację?

 

Życie na naszej planecie rozwinęło się (jeżeli oczywiście wykluczymy interwencję boską) dzięki zaistnieniu zespołu różnych okoliczności i obecności ściśle określonych związków i pierwiastków w ściśle określonych proporcjach. Jest bardzo kruche, gdyby odrobinę zmieniły się proporcje różnych składników lub temperatura lub naświetlenie, życie mogłoby zniknąć. Nawet teraz są na Ziemi miejsca, w których nie ma życia, bo jest w nich za zimno lub za sucho. 

Być może więc, dusza ludzka nie powstała na skutek interwencji boskiej lecz z powodu zaistnienia zespołu okoliczności, obecności ściśle określonych składników w ściśle określonych proporcjach. Dusza ... to dzięki niej ludzie rozwinęli filozofię i sztukę, dzięki niej popełniają okrucieństwa i bestialstwa, postępują wbrew naturze. Inne stworzenia kierują się tylko instynktem i postępują zgodnie ze swoją naturą, nie popełniają też, o ile mi wiadomo, żadnych bestialstw. Może zabrakło w nich jakiegoś składnika warunkującego powstanie duszy, może to kwestia odpowiednich proporcji, bo ... podobno duszy nie mają, chociaż ... nie jestem o tym do końca przekonany, gdy patrzę w oczy mojego pieska.

Podobne artykuły


53
komentarze: 20 | wyświetlenia: 9080
17
komentarze: 60 | wyświetlenia: 4054
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 19755
30
komentarze: 10 | wyświetlenia: 4159
29
komentarze: 37 | wyświetlenia: 4307
26
komentarze: 11 | wyświetlenia: 3329
26
komentarze: 7 | wyświetlenia: 10304
23
komentarze: 18 | wyświetlenia: 3225
31
komentarze: 30 | wyświetlenia: 3551
21
komentarze: 19 | wyświetlenia: 4831
19
komentarze: 9 | wyświetlenia: 9936
77
komentarze: 112 | wyświetlenia: 38137
16
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13051
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Jedyne miejsca na Ziemi, gdzie nie stwierdzono obecności organizmów żywych, to wnętrza czynnych wulkanów. Życie obecne jest natomiast we wnętrzach arktycznych skał, jak i przy wylotach podmorskich kominów geotermalnych.

  barkarz  (www),  23/02/2011

Byś może tego nie zauważyłeś ale ten wpis jest bardziej filozoficzny, a mniej naukowy.

Być może zauważyłem. Tym niemniej, filozofia oparta na fałszywych wyobrażeniach, nie jest warta zbyt wiele. A to zdanie "Nawet teraz są na Ziemi miejsca, w których nie ma życia, bo jest w nich za zimno lub za sucho. ", jest zdaniem nieprawdziwym, to tylko twoje wyobrażenia rzutowane na pole ewidentnie naukowe.

  barkarz  (www),  23/02/2011

Twoim zdaniem nie ma na Ziemi takich miejsc?

A przeczytałeś mój pierwszy komentarz? Bo odnoszę wrażenie że jednak nie.

Czy Nic mogłoby stworzyć cos? Czy znamy cos co zrobiło się samo (oprócz bałaganu oczywiście J). Zycie jest przejawem myśli tego, który je stworzył, wszystko jest przejawem myśli, za jej pomocą stwarzamy świat, swój i otaczający nas, taki jakim jest, wszystkie rzeczy stworzone przez człowieka były u swego zarania projektem-wyobrazeniem-mysla, świat jest echem myśli. To co zwiemy cudami, magia jest ...  wyświetl więcej

  barkarz  (www),  23/02/2011

Chyba jest nieco inaczej niż piszesz, bo to przecież dusza „namawia” człowieka do popełniania najgorszych nikczemności w imię jakiegoś celu lub jakiejś ideologii.

Nikt nas nie "namawia" (przynajmniej mnie), sami decydujemy, czy bedziemy sie rozwijac i wychodzic poza krwiozercze sklonnosci, czy tez zdziczali powrocimy do jaskin. Pozdrawiam

  barkarz  (www),  23/02/2011

Czy to znaczy, że żadna ideologia nie ma na Ciebie wpływu???

  w84u6  (www),  23/02/2011

"dusza(...)dzięki niej popełniają okrucieństwa i bestialstwa, postępują wbrew naturze. Inne stworzenia kierują się tylko instynktem i postępują zgodnie ze swoją naturą, nie popełniają też, o ile mi wiadomo, żadnych bestialstw."
Tego nie rozumiem, to dzięki rzekomej duszy popełniamy, jak to określasz "bestialstwa"? Z twojego rozumowania wynika, że człowiek postępując wbrew naturze, a zgodnie ...  wyświetl więcej

  barkarz  (www),  23/02/2011

Cóż, sądzę że masz rację pisząc , że zgodne z naturą człowieka jest zabijanie, oszukiwanie, zdrada i przeniewierstwo, być może są to nawet cechy człowieczeństwa.
Pisząc, że dusza skłania człowieka do postępowania wbrew naturze nie miałem na myśli tej ciemnej strony natury ludzkiej tylko normy bardziej ogólne typu: „nie odpłacaj nikomu złem za dobroć”, „nie gryź ręki, która cię karmi”, itp.

Słowa które dają do myślenia lecz czy można coś wymyślić logicznego ? Odnosząc się do zwierząt , świat byłby dużo lepszy gdyby nie jeden człowiek był taki jak zwierzęta.Choć znane są przypadki zwyrodnień i bestialstw wśród zwierząt , w wielu przypadkach wolę zwierzęta Pozdrawiam

Nic nie wiemy......ale się dowiemy. Na 100% :)

3.45...A jeDNAK...onieczna jest WIEDZA! Bez niej szkoda czasu...
Ośmielam się więc powiedzieć JASNO:
DO ROBOTY!Do poznawania Świata,odkrywania ...Boga i nie tylko!
Świat ...CUDEM jest i tu nikt niech nawet nie próbuje zaprzeczać bo...z LIśCiaCHne MU! Lub,jak mawiał ojciec co już nawiał TAM...: Wyrne w pape...
Te biadolenia...że żle,że piekłoPOTÓW...na Ziemi itd.,ze nie ...  wyświetl więcej

3.52...Naturalnie miałem na MYŚLI...śĆĆĆ123...FIG."o"wy...niedoWIARKI...

  mako,  10/03/2011

Nie rozumiem osob ktore nazywaja narodziny i tym podobne zjawiska do cudow. Autorow takich teorii odsylam do slownika jezyka polskiego. Ale dla tych bardziej leniwych - cud to zjawisko z natury niezwykle rzadkie i niewytlumaczalne. Narodziny dziecka i temu podobne wydarzenia maja miejsce non stop i nie sa zadna zagadka dla ludzi nauki. bardzo wiec prosze nie robic z siebie ignorantow i uzywac tylko tych slow ktorych zmaczenie sie zna.

Jeśli już przy słowniku jesteśmy, tobie również przydałby się z nim bliższy kontakt. ;)

  mako,  11/03/2011

No niestety, pisze z komorki i za duzo czasu spedzilbym na szukaniu polskich znakow. Ale jesli to takie wazne dla Ciebie, to pozwol
ze i Tobie zwroce uwage. 'Tobie' pisze sie z duzej litery. No chyba ze chce sie byc malo uprzejmym... ;)

Uprzejmość dla mnie polega na czymś zupełnie innym, niż dobór wielkości liter. W poprzednim komentarzu nie chodziło mi bynajmniej o polskie diakrytyki, tylko o potworki w rodzaju:
"(...) nazywaja narodziny (...) do cudow.". Czasem warto przeczytać na spokojnie to, co się napisało. :)

  mako,  28/07/2011

No ok, tu masz niewątpliwie rację. Niestety za późno już na wszelką edycję, więc musi zostać jak jest. Mam nauczkę na przyszłość, żeby nie pisać z telefonu w autobusie, bo wtedy łatwo o takie potworki. Peace!

Wszechświat nie mógł powstać z niczego, ale bóg znikąd mógł zrobić świat z niczego? W pierwszym przypadku mamy jedną niewiadomą, w drugim dwie. W pierwszym wszechświat powstał i już, bez powodów religijno filozoficznych, a w drugim jaki to ma być powód? Żeby nas zbawić? Przed czym? Przed własnym projektem?
Skoro Bóg chciał stworzyć wszechświat, lub musiał go stworzyć, takim jakim jest, to c ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska