JustPaste.it

Wybieramy przedszkole dla dziecka Cz 1. Kwestie formalne

Raz podjęta decyzja nie będzie łatwa do zmiany. Jak wybrać przedszkole dziecku?

Raz podjęta decyzja nie będzie łatwa do zmiany. Jak wybrać przedszkole dziecku?

 

  7651bef5cf23d0b580c6b50961a953c4.jpgJeżeli podjęliśmy już decyzję o tym, że posyłamy dziecko do przedszkola, musimy uświadomić sobie, że będzie to miejsce, w który będzie ono spędzało przynajmniej połowę czasu niepoświęconego na sen przez następne trzy lata. Raz podjęta decyzja nie będzie łatwa do zmiany, gdyż przenoszenie dziecka z jednej placówki do drugiej wiązać się będzie dla niego z dużym stresem, zerwaniem kontaktów z dotychczasowymi kolegami, paniami i częścią przyzwyczajeń. Ważnym jest zatem, by wybrać przedszkole tak, by móc być możliwie pewnym, że była to decyzja właściwa i, że dziecko znajduje się pod najlepszą możliwą opieką.

  Zanim rozpoczniemy poszukiwania odpowiadającej nam placówki powinniśmy odpowiedzieć samym sobie, jakie mamy oczekiwania wobec placówki, a także, jakie są nasze możliwości zarówno finansowe, jak i związane z przemieszczaniem się. Oferta przedszkoli prywatnych jest z reguły o wiele szersza i bogatsza, ich cena może jednak być nawet kilkukrotnie wyższa, a niżeli finansowanych przez państwo. Warto też zastanowić się, jak daleko od naszego miejsca zamieszkania, czy też pracy zamierzamy poszukiwać przedszkola. Jest to kwestia, którą rozważyć powinniśmy w pierwszej kolejności, gdyż nawet najlepsze przedszkole, z najciekawszymi zajęciami nie jest warte tego, by spędzać dwie, czy trzy godziny w samochodzie. Ten czas uznać musimy za stracony, a być może moglibyśmy wykorzystać go w sposób o wiele ciekawszy zarówno dla siebie, jak i dla dziecka. Pamiętać przy tym należy, że przedszkolak, mimo, iż nawet lubi swoje przedszkole, potrzebuje wciąż sporo kontaktu z rodzicami i jeżeli cały ten czas zmarnowany zostanie na dojazdy, dziecko wcale nie będzie szczęśliwe. Poranne dowożenie wiązać się może również ze zbyt wczesnym budzeniem dziecka, a co za tym idzie, bardzo powszechnymi również wśród dzieci, niedoborami snu. Ustalając odległość oraz czas dojazdy, które są dla nas dopuszczalne musimy, zatem kierować się zdrowym rozsądkiem i, przede wszystkim, dobrem dziecka.

 2cd5a7cd79984deeba7c07a531af5423.jpg Kolejnym wymaganiem formalnym, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę są godziny otwarcia placówki. Niektóre przedszkola otwarte są zaledwie do godziny 15, co może kolidować z godzinami pracy. Jakkolwiek coraz większa liczba przedszkoli wydłuża godziny pracy wciąż można trafić na takie, w których spóźnienie, nawet niewielkie będzie niemile widziane.
Kolejnym ważnym elementem, świadczącym o jakości oferowanych usług jest wielkość grup. Generalnie założyć można, że im mniejsze grupy i mniejsza liczba dzieci na nauczyciela, tym lepiej dla dziecka i jego rozwoju. Warto również zwrócić uwagę na to, czy grupy są równo, czy też różnowiekowe. Mimo, że w Poznaniu niewiele jest przedszkoli, które posiadają takie grupy, lecz z pewnością mając taką możliwość warto wybrać przedszkole, w którym dziecko będzie obcowało z kolegami i koleżankami w różnym wieku. Sprawia to, że dziecko będzie miało możliwość uczyć się od rówieśników, a w grupach starszych, pomagać młodszym, uczyć się samodzielności i odpowiedzialności. Również nauczyciel prowadzący grupę mieszaną jest mniej obciążony, chociażby dlatego, że najmłodsze dzieci stanowią zaledwie jej część, a starsze zawsze można zaangażować w pomoc na przykład przy wiązaniu butów. 

  Jeszcze jedną kwestią, na którą rodzice coraz częściej zwracają uwagę jest wyżywienie. Każda placówka oferuje trzy posiłki dziennie, w tym jeden ciepły, jednakże powinniśmy przed podjęciem decyzji zwrócić szczególna uwagę na ich jakość. Nie wystarczy przy tym informacja, która wiele przedszkoli zamieszcza na swej stronie internetowej o tym, że posiłki są zdrowe i zbilansowane, a także, że dostosowane są do indywidualnych specjalnych potrzeb dzieci. Warto przejrzeć prawdziwy jadłospis, z co najmniej, kilku tygodni. Jeżeli często występują w nim potrawy słodkie takie jak naleśniki, racuchy, pierogi, jeżeli na drugie śniadanie lub podwieczorek dzieci dostają batony, lub inne słodycze zamiast owoców, należy poważnie zastanowić się, czy chcemy narażać dziecko na przyswajanie sobie niewłaściwych, czy wręcz szkodliwych nawyków żywieniowych. Nie oznacza to, że z placówki serwującej takie menu trzeba od razu rezygnować. Być może znalezienie przedszkola, które nie żywi dzieci w ten sposób okaże się niemożliwe w określonej przez nas okolicy. Warto wtedy poznać inne mamy, porozmawiać z dyrektorem i sprawdzić, czy istnieje możliwość wpłynięcia na rodzaj pokarmu serwowanego podopiecznym.

  dc512f5fc3fc35473c4ff6867cb92a9e.jpgJeżeli rozważamy kwestię odżywiania warto zwrócić uwagę jeszcze na dwie rzeczy. Pierwszą, niezwykle ważną z nich jest dostęp dziecka do wody (lub gorzkiej herbaty) przez cały okres pobytu w placówce, czy też wydzielana jest ona wyłącznie podczas posiłków. Trzy kubki napoju to za mało, by zaspokoić zapotrzebowanie na płyny kilkulatka, dlatego ważnym jest, by miał on możliwość zaspokojenia pragnienia wtedy, gdy odczuwa taka potrzebę.
Ostatnią, marginalną kwestią związaną z dożywianiem, która jednak powinniśmy się zainteresować jest zwyczaj obchodzenia urodzin w przedszkolu. Poszczególne placówki ogromnie różnią się pod tym względem. W niektórych normą jest przyniesienie cukierków i poczęstowanie kolegów, w innych koniecznym jest tort, a nawet zapewnienie dodatkowych atrakcji z tej okazji. Jakkolwiek wiele zależy tu od rodziców dzieci uczęszczających do danej grupy, zwyczaje panujące w przedszkolu także nie są pozbawione znaczenia.

Serdecznie zapraszam do dyskusji. - Natalia Minge - redaktor dziecipoznan.pl - psycholog z poradni Hipokampus.

 

Źródło: Natalia Minge