Login lub e-mail Hasło   

Jak ograniczyć stres związany z remontem mieszkania?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://poznan-remonty-wykonczenia.blogsp(...)uy.html
Remont, szczególnie w niedużym mieszkaniu w bloku, jeśli nie mamy możliwości przeniesienia się gdzie indziej na ten czas, może być przyczyną sporego stresu. Radość z fakt...
Wyświetlenia: 1.559 Zamieszczono 25/02/2011Remont, szczególnie w niedużym mieszkaniu w bloku, jeśli nie mamy możliwości przeniesienia się gdzie indziej na ten czas, może być przyczyną sporego stresu.
Radość z faktu ,że już niedługo będziemy mieć pięknie pomalowane pokoje, łazienkę o jakiej marzyliśmy czy też nowe panele przyćmiewają drobiazgi, pył budowlany, hałas i inne niedogodności.
Do tego wciąż dochodzą nowe koszty, budżet się kończy a jeszcze trzeba dokupić mnóstwo małych, ale niezwykle ważnych i drogich elementów.
Pojawiają się niepotrzebne napięcia, nerwy, przyjazna atmosfera między inwestorem a ekipą zostaje zastąpiona drobnymi sprzeczkami o drobiazgi, pretensjami i nieporozumieniami...
Nie jest to dobre dla żadnej ze stron...
Na szczęście stres związany z remontem można zminimalizować w prosty sposób:Przygotuj dobry plan!


- zaplanuj budżet - musisz wiedzieć jaką kwotę możesz przeznaczyć na ten cel, potem zorientuj się w kosztach robocizny i materiałów. Nie ryzykuj niewypłacalności, czasem trzeba ograniczyć swoje plany, kupić ciut tańsze materiały( choć na niektórych rzeczach oszczędzać nie wolno), czasem z czegoś zrezygnować...
Co do kosztów materiałów -jest prosta metoda : policz koszt wszystkich materiałów jakie sądzisz że będą potrzebne i pomnóż razy 2... Uwierz - koszty tych niewidocznych drobiazgów, których praktycznie nikt zlecający remont  nie liczy to połowa całości wydatków na materiały...
Warto też omówić budżet z wykonawcą - ludzie z branży są lepiej zorientowani, aczkolwiek jako inwestor masz ostatnie słowo i to Ty podejmujesz decyzje ile na co jesteś w stanie przeznaczyć, ale pamiętaj że częstym błędem są pozorne oszczędności... Rozsądny wykonawca chętnie doradzi na czym można oszczędzić bez większych strat w efekcie końcowym, trwałości i funkcjonalności.
- Zaplanuj efekt jakiego oczekujesz - pomyśl ,zapisz, a najlepiej narysuj choćby bardzo schematyczny projekt, zmiany wprowadzane w trakcie remontu często prowadzą do dodatkowych niepotrzebnych kosztów( klasycznym przykładem jest "ten kolor jednak mi się nie podoba..."). Oczywiście projekt należy przedstawić wykonawcy i wspólnie go sprecyzować,omówić, ale to tylko i wyłącznie od Ciebie zależy wybór kolorów, kształtów, stylu - wykonawca może ( i powinien) tylko doradzać. Pamiętaj o funkcjonalności, uwzględnij specyficzne potrzeby i zwyczaje swojej rodziny - poinformuj o tym wykonawcę, bo np. jeśli masz małe dzieci warto pomyśleć o bezpieczeństwie, trwałości i możliwościach łatwego utrzymania mieszkania w czystości, a jeśli Twoim problemem jest notoryczny brak miejsca być może warto coś z tym zrobić, lepiej wykorzystać przestrzeń.
Warto także zwrócić uwagę na oświetlenie - często fatalnie dobrane źródło światła potrafi zniszczyć cały efekt...
- jeśli możesz zapoznaj się z ofertami różnych marketów budowlanych, hurtowni - zorientuj się w cenach, możliwościach, zobacz co ci się podoba, ale bądź też otwarty na sugestie wykonawcy, weź pod uwagę koszty i czas dojazdu, transport...
-Zakupy najlepiej robić razem inwestor i wykonawca( przynajmniej te główne, wymagające wyboru koloru farby, płytek, dobór paneli itd)
-Pamiętaj że w wielu punktach można bezproblemowo oddawać towar i można bezpiecznie kupić trochę na wyrost, aby nie biegać po brakującą odrobinkę kleju czy farby - nie da się perfekcyjnie wyliczyć ile towaru będzie potrzebne -dużo zależy między innymi od podłoża, kształtu pomieszczeń.
- Pamiętaj że im więcej na papierze tym lepiej - pozwala to unikać nieporozumień i w razie problemów będzie podstawa do egzekwowania swoich praw, szczególnie dotyczy to np. dodatkowych prac nie uwzględnionych w głównej umowie - nie bójmy się aneksów!
-Przedstaw wyraźnie swoje oczekiwania odnośnie jakości wykonania- w budownictwie nie ma ideałów, należy ustalić tolerowaną granicę błędu, czasem aby spełnić wymagania trzeba np. podwiesić sufit lub wyrównać ścianę, a to przecież wpływa na budżet.
-Przemyśl kwestie czasowe: jaki termin będzie najlepszy, w jakich godzinach powinny być wykonywane prace, czy remont ma być przeprowadzany także w sobotę, kiedy najlepiej wykonać prace uciążliwe( np. kucie czy demontaż i montaż wc...), jeśli remontujemy całe mieszkanie jaka kolejność pomieszczeń będzie najlepsza, uwzględniając "drobiazgi" które posiadamy - omów to przed podpisaniem umowy!
Oczywiście ideałem byłoby puste mieszkanie, główny inwestor mieszka w pobliżu a pozostali lokatorzy na wakacjach, ale w naszych warunkach niewiele osób ma taką możliwość, chyba że wykańczamy nowe mieszkanie prosto od dewelopera.
-Zapamiętaj że mimo że masz wszystko zaplanowane zawsze zdarzają się rzeczy nieprzewidywalne i weź to także pod uwagę( szczególnie jeśli budynek jest stary,był dawno nieremontowany, został świeżo zakupiony na rynku wtórnym). Jeśli można poproś o sprawdzenie stanu rur, elektryki, podłóg...
- Ustal z wykonawcą szczegółowe kwestie finansowe :
  - jeśli dajesz zaliczkę na materiały czy płacisz za robociznę etapami - miej to na piśmie, pilnuj faktur i paragonów.
  - ustal kto organizuje i ile będzie kosztował wywóz gruzu, transport, wniesienie towaru ( wanna na 4p bez windy sama nie wejdzie...), czy jeśli trzeba przesuwać meble zrobisz to samemu czy też zostawisz to fachowcą- jeśli tak to za ile, czy jest to wliczone w cenę?
-Omów swoje wymagania odnośnie czystości i przechowywania towaru i narzędzi, przerw śniadaniowych- pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji .
- Warto robić zdjęcia przed, podczas i po remoncie - mam nadzieję, że będą tylko miłą pamiątką, ale czasem przydaje się konkretna dokumentacja...
-Jeśli decydujesz się być równocześnie inwestorem i wykonawcą nie potrzebujesz spisywać umów sam z sobą, natomiast resztę punktów warto uwzględnić. Do tego musisz liczyć się z własnymi umiejętnościami i możliwościami czasowymi - nie bój się pytać, szukaj porad i filmików w internecie a przede wszystkim czytaj instrukcje na opakowaniach. Zawsze możesz ustalić co robisz samemu a co powierzasz fachowcom.
-Zachowuj dokumenty zapewniające ewentualną gwarancję - zorientuj się na co i na jakich zasadach masz gwarancję.


Każdy remont jest inny, inni ludzie i warunki lokalowe -nie da się przewidzieć wszystkiego, uniknąć problemów, ale warto je minimalizować.
Na pewno warto myśleć, planować i dbać o dobrą komunikację, oraz dokumentację.

Podobne artykuły


17
komentarze: 16 | wyświetlenia: 3574
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 11776
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 5910
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 11832
23
komentarze: 22 | wyświetlenia: 1644
43
komentarze: 35 | wyświetlenia: 14266
37
komentarze: 15 | wyświetlenia: 13118
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6065
31
komentarze: 37 | wyświetlenia: 8660
31
komentarze: 19 | wyświetlenia: 9012
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3619
27
komentarze: 17 | wyświetlenia: 21609
30
komentarze: 31 | wyświetlenia: 67372
 
Autor
Dodał do zasobów: lilith123
Artykuł

Powiązane tematy

Ile razy wchodzę na remont mieszkania słyszę hura a po dwóch dniach kiedy koniec ? To oczywiście żart Ja staram się aby domownicy nie byli pozbawieni prawa do normalnego funkcjonowania .Co ciekawe nie wiele jest do sprzątania po mojej osobie Tym samym wyrobioną mam dobrą opinie Jedyne przykre że ciągle mam do czynienia z poprawą po fachowcach w wielu dziedzinach. Pozdrawiam.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska