JustPaste.it

Akupunktura w walce z niepłodnością

Wiele par bezskutecznie zmaga się z problemem niepłodności. Gdy zawodzi medycyna konwencjonalna należy poszukać pomocy w medycynie naturalnej.

Wiele par bezskutecznie zmaga się z problemem niepłodności. Gdy zawodzi medycyna konwencjonalna należy poszukać pomocy w medycynie naturalnej.

 

Akupunktura często nazywana jest niekonwencjonalną metodą leczenia, nie powinno się jednak zapominać, że praktykowana jest ona od kilku tysięcy lat. Już ponad dwa tysiące lat temu chińscy medycy rekomendowali tę formę terapii, jako skuteczną, bezpieczną i efektywną metodę wspomagania płodności.

Celem akupunktury jest przywrócenie zrównoważonego przepływu energii życiowej (tzw. chi). Chi pokonuje szlaki energetyczne, nazywane meridianami. Jeżeli ciało człowieka jest chore, przepływ Chi nie może być harmonijny.

W naszej, europejskiej kulturze, brzmi to być może abstrakcyjnie, operujemy innymi pojęciami, w większym stopniu jesteśmy skorzy do uproszczeń, Medycyna chińska zawsze była powiązana z filozofią i uwzględniała również szeroko rozumiane, duchowe aspekty życia.

Współczesna medycyna coraz częściej odwołuje się do niegdyś sprawdzonych, naturalnych metod. Nie jest to „współpraca” do końca otwarta, tym niemniej jest to zjawisko coraz bardziej popularne. Szereg badań przeprowadzonych na pacjentkach przygotowujących się do zabiegu in vitro, dowiodło, iż zastosowanie akupunktury zwiększa szansę na ciążę.

Wkłuwanie igieł w odpowiednie punkty usprawnia krążenie krwi, poprawia jej odżywienie, reguluje ukrwienie endometrium, a atakże zwiększa produkcję komórek jajowych,

Zabiegi akupunktury po transferze embrionów w istotny sposób wspomagają ich implantację i utrzymanie ciąży. Powszechnie wiadomo, iż akupunktura relaksuje, wycisza, minimalizuje stres. W przypadku starań o ciążę stres jest czynnikiem hamującym zdolności rozrodcze, zatem walka z nim wydaje się ogromnie ważna.

Zgodnie z wynikami badań medycznych opublikowanych w magazynie Fertility and Sterility z maja 2006 r. pacjentki stosujące akupunkturę zachodziły w ciążę ponad dwukrotnie częściej i utrzymywały ją ponad dwukrotnie częściej niż te, które nie stosowały akupunktury. Akupunktura może być wspomagana stosowaniem ziół, które poprawiają efekty terapii.

 

Kilka argumentów przemawiających na korzyść tej metody

 

Argument pierwszy: skuteczna. Akupunktura stosowana może być samodzielnie, a także w połączeniu z innymi metodami leczenia. Dowiedziono, że u pacjentek stosujących akupunkturę znacznie wzrastały szanse na ciążę.

 

Argument drugi: bezbolesna. Przeciętny obywatel świata drży na samą myśl o wbijaniu igieł w jego ciało, w rzeczywistości jednak, zarówno podczas, jak i po zabiegu nie odczuwa się najmniejszego dyskomfortu.

 

Argument trzeci: bezpieczna. W odróżnieniu od terapii farmakologicznej, akupunktura nie ma żadnych skutków ubocznych. Jest całkowicie bezpieczna, pod warunkiem, ze zabieg przeprowadza doświadczony i certyfikowany specjalista. Niestety rynek medyczny, nasycony jest domorosłymi ekspertami, należy, więc przeprowadzić dokładny wywiad na temat wybranego lekarza.

 

Argument czwarty: ma szeroki zakres działania. Akupunktura działa u źródeł problemu. Przede wszystkim zmniejsza stres, normalizuje proces owulacji, reguluje gospodarkę hormonalną. Stosowana przez mężczyzn przyczynia się do poprawy ukrwienia narządów rozrodczych, poprawia parametry nasienia. Nakłuwanie wpływa korzystnie na cały organizm.

Należy jednak wspomnieć o pewnych niedogodnościach, wynikających ze stosowania tej metody. Terapia trwa, co najmniej kilka tygodni. Nie wystarczy jedna sesja, najczęściej efekty osiąga się po około dziesięciu zabiegach. Nie jest to jednak wysoka cena. W imię zdrowia i upragnionej ciąży warto się uzbroić w cierpliwość.

 

FertiMedica Centrum Wspierania Płodności

www.fertimedica.pl