Login lub e-mail Hasło   

Czarnogóra - kraina piękna i spokoju

Opis niewielkiego kraju położonego na południu Europy. Co wspaniałego kryje, że jest tak chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata ?
Wyświetlenia: 9.617 Zamieszczono 01/03/2011

Czarnogóra - malownicza kraina

Czarnogóra - ten niewielki kraj położony na południu Europy, nad Morzem Adriatyckim, często określany jest mianem „ukrytej perły śródziemnomorskiej”. Każdy kto odwiedza Czarnogórę odbiera to państwo na swój własny sposób, ale wszystkich łączy jedno – nie potrafią przejść obojętnie nad pięknem tej krainy. Po zakończeniu wojen na Bałkanach, Czarnogóra zaczęła powoli odbudowywać się, nakierowując swój rozwój na turystykę.

Czarnogóra przyciąga niezwykłą różnorodnością. Każdy z regionów tego kraju posiada swój własny urok, ale wszystkie oferują piękno przyrody w połączeniu z zabytkami kultury.

Wybrzeże Czarnogóry stanowi zachodnia część państwa, położona nad Morzem Adriatyckim. Całkowita długość linii brzegowej to 293 km. Kierując się z północy na południe, wzdłuż wybrzeża, pierwsze niezwykłe miejsce, które napotkamy  to Zatoka Kotorska- zaliczana do jednej z najpiękniejszych zatok na świecie i przedstawiana jako najbardziej wysunięty na południe fiord Europy. Przepiękne są tu portowe miasteczka takie jak Herceg-Novi, miasto Kotor z najlepiej zachowanym średniowiecznym Starym Miastem w Europie, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO i sztuczną wyspą Gospa od Skrpjela, na której znajduje się sanktuarium. Zatoka Kotorska słynie także ze znajdujących się tu riwier: Herceg-Novi Riwiera, Tivat Riwiera i Kotor Riwiera.

 

Wyspy, półwyspy, plaże...

Riwiera Herceg-Novi to 25km wybrzeże, pełne półwyspów, małych wysepek, plaż różnego rodzaju i atrakcyjnych kurortów z malowniczymi wioskami położonymi wśród gajów oliwnych. Liczne rzesze turystów przyciągają tu piękne plaże.

Jedną z nich jest Zanjic położona w dolinie Miriste, na półwyspie Lustica, 3.8 mili od Herceg Novi. Otoczony gajami oliwnymi i lazurową, morską wodą. Plaża, o długości 300m i szerokości 15m, pokryta białymi kamykami jest w stanie pomieścić 1000 osób. W pobliskich gajach oliwnych można znaleźć odrobinę cienia, wypić wino i cieszyć się specjalnościami Lustici. Niedaleko znajduje się Błękitna Jaskinia i wyspa Mamula z austriacką fortecą. Można dostać się do niej prywatnymi łodziami bądź też razem z wycieczkami organizowanymi przez biura podróży.

Kolejna to Rose - osadą rybacką charakteryzującą się unikalną architekturą, „przyklejona” do morza,  opierająca się na wzgórzu, na samym końcu półwyspu Lustica, naprzeciwko miejscowości Igalo. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc na Riwierze położona na tle przepięknego, śródziemnomorskiego lasu. Plaża jest skalista, morze charakteryzuje się głębokim piaszczystym i kamienistym dnem, które stanowi prawdziwe wyzwanie dla nurków i miłośników podwodnego wędkarstwa.

Riwiera Tivat charakteryzuje się natomiast licznymi, małymi plażami o łącznej powierzchni 31 200m2. Wzdłuż wybrzeża zlokalizowane są małe centra turystyczne z restauracjami, barami. W skład riwiery wchodzą także trzy wyspy: the Isle of Flowers, St. Marko's Isle i the Lady of Mercy Isle.

 

Riwiera Kotor

W związku z tym, iż Riwiera Kotor znajduje się w najgłębszej części Zatoki Kotorskiej, nie występują tutaj długie, piaszczyste plaże, które są charakterystyczne dla innych części wybrzeża Czarnogóry.

Jedną z ciekawszych plaż tego regionu jest Bajova kula Beach. Jest to ulubiona plaża mieszkańców do organizowania spotkań rodzinnych i pikników. Swoją nazwę wzięła od legendarnego bohatera Bajo Pivljanin, kótry wybudował na wybrzeżu wieżę, mającą być jego schronieniem podczas odbywających się wojen. Jest to żwirowa plaża o 60 m długości. Woda jest niezwykle czysta i przejrzysta. Za plażą znajdują się drzewa laurowe dodające niezwykłego uroku i zapachu.

Interesująca jest również plaża Orahovac. Jest to jedno z najbardziej ulubionych przez turystów miejsc. Plaża tonie w słońcu przez cały dzień, woda jest krystalicznie czysta. W pobliżu leży Kotor, po drodze mija się Perast. Również pokryta małymi kamyczkami, ma 1000m długości. Charakteryzuje się niezwykle harmonijnym połączeniem natury z zabudową – domy zbudowane z kamienia, położone wzdłuż wybrzeża sprawiają, że całe otoczenie jest niezwykle urokliwe.

Kontynuując podróż na południe, wzdłuż wybrzeża, napotykamy kolejną Riwierę- Budva. Miasto Budva, wraz z Risanem położonym w Zatoce Kotorskiej jest najstarszą osadą na wybrzeżu Czarnogóry. Dzięki historii, sięgającej czasów greckich jest tu niezwykle dużo zabytkowej architektury, zwłaszcza na Starym Mieście Budvy. Dodatkowo plaże Budvy są często oceniane jako najlepsze plaże Czarnogóry.

Na przestrzeni wieków morze wyżłobiło w wapiennej skale owalne wloty do plaż, pozostawiając strome klify. Nadaje to temu obszarowi niepowtarzalne piękno. Plaże, rozmieszczone na 38 km odcinku wybrzeża, są pokryte drobnym piaskiem. Kolejną dużą atrakcją jest Sveti Stefan. To dawne rybackie miasteczko 50 lat temu zostało przekształcone w miasteczko turystyczne z centrum hotelowym, gdzie czas spędzają najbardziej znane gwiazdy (np. Claudia Schiffer, Sylvester Stallone)

Za jedną z najpiękniejszych plaż jest uważana plaża Becici. Jest to również jedna z największych plaż w południowej części Morza Adriatyckiego. Jest piaszczysta, o długości 1950m, przebiega od Zavale do Djevistenja. W  tle znajduje się kompleks turystyczny. Idealna na kąpiele morskie i słoneczne, do uprawiania  sportów wodnych. Jest to strefa rekreacji i wypoczynku w dobrze zarządzanych kurortach, o różnego rodzaju miejscach noclegowych.

Kolejna to plaża Petrovac. Ta plaża z czerwonawym piasek, o długości 600m, jest jedną z najliczniej odwiedzanych plaż Riwiery Budva. Plaża Petrovac to chroniony rezerwat przyrody. Część plaży, na której znajduje się kąpielisko jest otoczona deptakiem, kawiarniami, restauracjami, sklepami z pamiątkami

Również plaża Lucice to przepiękny rejon kąpieliskowy, który nadal zachował naturalne, dziewicze piękno, mimo dużej liczby odwiedzających. Plaża jest położona 500m od Petrovac. Ma kształt małej zatoczki. Jej długości to 220m, jest piaszczysta, podobnie jak i dno morskie. Morze jest bardzo płytkie, wokół plażę otaczają cyprysy i sosny.

 

Port morski Ulcinj

Ostatnia z czarnogórskich riwier nosi nazwę głównego miasta regionu, Ulcinj. Ulcinj to zabytkowy port morski, z piracką historią. Charakteryzuje się pięknym Starym Miastem, wokół którego zachowały się wielkie mury miejskie. Ulcinj miało ogromne znaczenie w burzliwej historii regionu.

Riwiera Ulcinj ma linię brzegową o długości 32,7 km, rozciąga się się od przylądka Stari Ulcinj do ujścia rzeki Bojana, do Morza Adriatyckiego. Charakteryzuje się licznymi rozcięciami klifowego wybrzeża. Szczególną atrakcją w tej części wybrzeża jest rezerwat przyrody o nazwie Ada Bojana. Plaże Ulcinj są bardzo słoneczne, z dużym obszarami subtropikalnych roślin.

Do jednej z nich zalicza się Długa Plaża. Położona jest 5 km od Ulcinj, o długości 13 km, szerokości 60m. Miejscowi nazywają ją "Kopakabana Ulcinj". Rozciąga się od Przylądka Djerane do Ada Bojana. Pokryta jest najwyższej jakości piaskiem o właściwościach leczniczych, bogatym w minerały. Idealna dla osób cierpiących na reumatyzm.

Pod Djeranem znajduje się port rybacki Porto Milena, głęboko wchodzący w ląd. Istnieją tu jeszcze liczne drewniane kile zbudowane do połowów przeprowadzanych w tradycyjny sposób. Miejscowi zwą ten port „Kalimera”.

Na plaży jest możliwość wypożyczenia sprzętów sportowych- można pożeglować, popływać na desce lub nartach wodnych, pograć w piłkę nożną lub siatkówkę, albo po prostu poleniuchować na plaży

Dość niezwykłą plażą jest Ada Bojana- rezerwat przyrodniczy. Jest to wyspa rzeczna, która powstała  w miejscu, gdzie rzeka Bojana została oddzielona od morza piaszczystą plażą. Wyspa ma kształt trójkąta, z rzeką Bojana po dwóch stronach i Morzem Adriatyckim z trzeciej strony. Od tej ostatniej strony znajduje się piaszczysta plaża, o długości 2880m. Plaża i dno morskie są pokryte drobnym piaskiem. Ada Bojana jest najpiękniejsza podczas zachodu słońca, kiedy na niebie, morzu i piasku rozgrywa się niesowity taniec kolorów. Jest to raj dla osób uprawiających windsurfing, żeglarstwo, jazdę na nartach wodnych, raj dla wszystkich poszukiwaczy przygód.

Osobną riwierę stanowią wybrzeża wysp położonych wzdłuż Czarnogóry. Jedną z nich jest wyspa Bar. Znajdują się na niej liczne małe plaże, zarówno piaszczyste jak i kamieniste. Otoczone są licznymi, dużymi obszarami pokrytymi roślinnością śródziemnomorską.

Plaże Czarnogóry to piękne, w wielu przypadkach niemalże dziewicze miejsca, które kuszą niezwykłym urokiem, spokojem i klimatyczną atmosferą.

Podobne artykuły


13
komentarze: 42 | wyświetlenia: 2661
32
komentarze: 27 | wyświetlenia: 5347
17
komentarze: 11 | wyświetlenia: 2740
13
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1874
13
komentarze: 13 | wyświetlenia: 18838
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 664
32
komentarze: 12 | wyświetlenia: 35024
26
komentarze: 76 | wyświetlenia: 2630
27
komentarze: 38 | wyświetlenia: 155679
20
komentarze: 6 | wyświetlenia: 2415
6
komentarze: 0 | wyświetlenia: 6753
17
komentarze: 0 | wyświetlenia: 3936
18
komentarze: 1 | wyświetlenia: 10271
17
komentarze: 3 | wyświetlenia: 11849
 
Autor
ArtykułCudownie opisane, aż chce się pojechać i pozwiedzać. Dziękuję za pomysł na wakacje... posprawdzam jak się tam dostać. Mój syn uwielbia morze i klimat. W Chorwacji już byłam, więc w tym roku może Czarnogóra? Pozdrawiam ciepło :)

Czarnogóra jest piękna, zwłaszcza okolice Kotoru. Gorąco polecam, szczególnie osobom zakochanym w Chorwacji, których w Polsce jest bardzo dużo. W Czarnogórze klimat i krajobrazy bardzo podobne, a ceny sporo niższe.

Dziękuję, posprawdzam oferty :)

  basia22  (www),  02/03/2011

Ciekawie napisany artykuł. Po przeczytaniu chce się pakować plecak :) I zgadzam się z autorem artykułu, że Czarnogóra jest rewelacyjna. Przepiękne krajobrazy- zarówno te nadmorskie, jak i te górskie. A ludzie są fantastyczni. Jak ktoś zamierza wybrać się na Bałkany, to polecam Czarnogórę- jeszcze nie jest aż tak oblegana przez turystów jak Chorwacja, a do zaoferowania ma naprawdę dużo.

Widać że jest tam cudownie, bardzo fajny artDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska