JustPaste.it

Kto chciałby na własne życzenie być "półgłówkiem"...?

Czy próbowaliście kiedykolwiek, mając do dyspozycji dwie ręce - na przykład prowadzić samochód tylko lewą ręką? Albo zmywać naczynia tylko prawą? Jakie uzyskaliście tego efekty ?

Czy próbowaliście kiedykolwiek, mając do dyspozycji dwie ręce - na przykład prowadzić samochód tylko lewą ręką? Albo zmywać naczynia tylko prawą? Jakie uzyskaliście tego efekty ?

 

Każdy z nas posiada stronę prawą i lewą - to oczywiste.
Każdy z nas powinien znać instrukcję obsługi własnego mózgu - to oczywiste... 

A jak to jest naprawdę? Ile wiemy o naszym mózgu?

 W 1981 roku amerykański neuropsycholog i neurobiolog, Roger Sperry, został wyróżniony Nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny, za przełomowe odkrycie specjalizacji funkcjonalnej półkul mózgowych.

Prowadził badania nad zachowaniem półkul mózgu po przecięciu ciała modzelowatego - czyli rodzaju pomostu, łączącego obie półkule, który umożliwia wymianę informacji pomiędzy obiema połówkami. To gwarantuje nam sprawność myślenia i działania na co dzień.
Po przecięciu spoidła (corpus callosum), okazywało się, że mózg potrafi rozpoznawać obraz ale nie potrafi go nazwać, a także nie potrafi wykonać wielu innych, nawet prostych zadań, czyli jest niejako 'jednoręki'.
Dziś możemy powiedzieć, że dzięki Sperry'emu wiemy, że mózg to dwie półkule, z których każda spełnia trochę inne funkcje, częściej przejmuje pewne zadania, a dopiero współpraca obu połówek sprawia, że wykonujemy nasze zwyczajne czynności zgodnie z naszymi założeniami.

Jak pokazują najnowsze badania przy pomocy neuroobrazowania, przy każdej czynności wzbudzane są wg potrzeb, wszystkie obszary mózgu, a mity o wykorzystywaniu 10% potencjału umysłu dawno już odeszły do lamusa ;)

 

 

 

 

 

Źródło: http://dedukacje.pl/category/warto-czytac/