JustPaste.it

Historia?, a kogo to dzisiaj obchodzi?

Krzyżacy

Krzyżacy

 

Zauważyłem, że internauci, zwłaszcza młodzi, są na ogół dość odporni na historię. Nie zrażam się tym ale i nie dziwię. Tak zwane szkoły wyższe, skomercjalizowały się i w pogoni za kasą nie widzą powodu, żeby wydatkować środki na jakiekolwiek badania historyczne. Wydawcy książek również działają wolnorynkowo, zamiast opracowań historycznych wydają raczej instrukcje obsługi programów komputerowych lub kolejne interpretacje ciągle zmieniających się przepisów. Nikt nie ma pieniędzy ani czasu na historię, zwłaszcza taką której nie da się pokazać za pomocą kilku zdjęć lub krótkiego filmiku. Nie dziwię się więc młodym ludziom, których cała rzeczywistość zdaje się odciągać nie tylko od historii ale również od prawdziwego życia. Być może gdzieś tu tkwi błąd, bo gdy w zimie spadło trochę śniegu, widziałem ile frajdy sprawiało dzieciakom zwykłe ale prawdziwe zjeżdżanie z górki na sankach. Nawet tym dzieciom, które zazwyczaj cały swój wolny czas spędzają w świecie nieprawdziwym, siedząc przed komputerem. 
Wszystko to jest przyczyną faktu, że jedyne opracowania historyczne, którymi dysponujemy, pochodzą z okresu PRL-u i same te opracowania powoli stają się historią. Taką właśnie pozycją jest „Bitwa pod Koronowem 10 X 1410”.
Zawiera opinie historyków z 1961, którzy już dawno odeszli z tego świata oparte jedynie na niewiarygodnej relacji niezupełnie współczesnego samej bitwie  Jana Długosza, który podobno rozmawiał z jej uczestnikami. Oczywiście dokładnie nie wiadomo czy rozmawiał z samymi uczestnikami bitwy, ich potomkami, czy z innymi ludźmi, którzy rozmawiali z tymi uczestnikami. Wiemy przecież jak rośnie wielkość ryby złowionej przez wędkarza w kolejnych opowiadaniach jego kolegów. Z całą pewnością jest więcej zapisków o tej bitwie, w której brało udział wielu rycerzy z Brandenburgii i z Wielkopolski, z których można by było odtworzyć jej pełny obraz. Trzeba tylko do nich dotrzeć.

 a07884de53d8b280f46976d841932e6f.jpg

Sama bitwa była wydarzeniem dość istotnym z dwóch powodów:

  1. Miała miejsce w 3 miesiące po bitwie pod Grunwaldem i chociaż brało w niej udział znacznie mniej osób, być może była dla losów Polski ważniejsza niż Grunwald. Powstrzymała najazd krzyżaków, który nastąpił w bardzo niedogodnym dla Jagiełły momencie, gdy całe rycerstwo walczące pod Grunwaldem rozjechało się do domów zniechęcone obleganiem Malborka. Rycerstwo było w tamtych czasach w Polsce zbierane na zasadach pospolitego ruszenia i żadna siła nie mogła ich powstrzymać przed rozejściem się, zwłaszcza po wygranej bitwie. Pod Koronowo Jagiełło wysłał tylko swoich przybocznych, którzy go nie opuścili i rycerstwo z Wielkopolski, które zdążył zebrać.
  2. Bitwa pod Koronowem nazywana jest ostatnią bitwą średniowiecznej Europy Wszystkie, które nastąpiły później, a także bitwa pod Grunwaldem, która miała miejsce wcześniej, były rozstrzygane przez taktykę i zmasowane ataki poszczególnych oddziałów. Podczas bitwy pod Koronowem walczyli rycerze brandenburscy z rycerzami wielkopolskimi, robiąc sobie przerwy gdy się zmęczyli.

 f2f091d17b88eed9fcc00cfda82c2090.jpg

Dla upamiętnienia bitwy co roku pod Koronowem organizowane są inscenizacje.
321e2303142980c31bb7feb1b94a329c.jpg