JustPaste.it

Ból i pieczenie pęcherza

Czyli, jak pomóc sobie podczas bolesnego oczekiwania na wizytę u lekarza lub działanie leków? Są to sprawdzone(przez osoby cierpiące na tego typu dolegliwości)sposoby, a nie mity.

Czyli, jak pomóc sobie podczas bolesnego oczekiwania na wizytę u lekarza lub działanie leków? Są to sprawdzone(przez osoby cierpiące na tego typu dolegliwości)sposoby, a nie mity.

 

  • KIEDY NALEŻY ZGŁOSIĆ SIĘ DO LEKARZA?

Jeśli odczuwanie bólu przy oddawaniu moczu powtarza się, to należy jak najszybciej (najlepiej już następnego dnia) zgłosić się do lekarza, ponieważ przyczyny mogą być przeróżne, a infekcje dróg moczowych rozwijają się błyskawicznie. Z tego powodu brak reakcji na tego typu objawy może doprowadzić do nasilenia się bólu i ostrych powikłań.

Jeżeli ból pojawił się jednorazowo, osłabia się i był spowodowany przyczyną mechaniczną (mała ranka, lekkie zadrapanie, bolesny stosunek) najłatwiej skorzystać ze "sprawdzonych sposobów", by uśmierzyć dolegliwość.

Nie tylko odczuwanie bólu jest wskazaniem do zgłoszenia się do lekarza. Jeżeli zauważamy jakieś powtarzające się nieprawidłowości związane z oddawaniem moczu, to również należy wykonać badanie moczu i z wynikiem zgłosić się do lekarza ogólnego /  specjalisty (zależy czy już leczyliśmy się na choroby układu moczowego, czy nie). Takimi nieprawidłowościami najczęściej są:

-słaby strumień oddawanego moczu (długo, powoli, o małym "ciśnieniu"),

-mała częstotliwość oddawania moczu (oczywiście w stosunku do przyjmowanych płynów - ale nie należy porównywać kobiet z mężczyznami, ponieważ posiadają oni kilkukrotnie większy pęcherz, dzięki czemu oddają mocz znacznie rzadziej),

-ciemny kolor moczu (jego barwa powinna być żółta - mocz po całej nocy (ranny) może być ewentualnie lekko pomarańczowy, jeżeli nie przyjmujemy obecnie żadnych leków barwiących, a mocz jest niemalże brunatny, to należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza, ponieważ może to świadczyć nie tylko o poważnej chorobie nerek ale także wątroby, przewodów żółciowych itp.),

-nieprzyjemny zapach (jeżeli nasz mocz - oczywiście poza tym pierwszym - po całej nocy - jest bardzo śmierdzący, co ma miejsce wraz z innymi z wymienionych "nieprawidłowości", to może również stanowić powód do niepokoju).

  • JAK ZŁAGODZIĆ BÓL?

Na wizytę jednak nie zawsze możemy zgłosić się od razu. A leki, które przepisuje lekarz nie zawsze działają błyskawicznie.

Co wtedy? Jak sobie ulżyć?

1) Wygrzewanie - przede wszystkim należy pamiętać, żeby przebywać w cieple. Jeżeli ból jest bardzo silny, to najlepiej pod kołdrą w ciepłych spodniach

2)  Rozgrzewanie - można użyć termoforu i położyć go na podbrzusze i okolice intymne.

3)  Odpowiednia bielizna -  najlepiej bawełniana i nie bardzo obcisła. 

4) Unikanie chłodu i przeciągu

5) "Na parówki":

stara sprawdzona metoda rozgrzania, po jej wykonaniu należy bezwzględne położyć się do łóżka pod kołdrę na przynajmniej 1-2 godziny - w przeciwnym wypadku może przynieść przeciwny efekt ! (ze względu na zbyt dużą różnicę temperatur)

Sposób wykonania:

  1. Zalać zioła (typu rumianek- lub można wykonać bez ziół) wrzątkiem w nocniku / wiaderku / misce.
  2. Usiąść (bez dolnej części bielizny) na naczyniu.
  3. Przykryć się kołdrą / kocem.
  4. Czynność wykonywać dopóki woda nie ochłodzi się (przestanie parować).

* Oczywiście wrzątek jest zbyt gorący by siedzieć na nim przez cały czas. Aby uniknąć oparzenia, w momencie, gdy odczuwane pieczenie jest zbyt silne (ale nie ledwo wyczuwalne), należy na chwilę (około 30 sek. - nie za długo) odchylać się nad naczyniem tak,  żeby para z górnej części naczynia mogła się ulotnić.

  • OGÓLNE ZALECENIA (jak unikać)

1) Uważne "podmywanie" - sprawa bardzo ważna, choć banalna. Jeżeli wycieramy lub podmywamy okolice intymne - dość kompleksowo(w toalecie, podczas lub po kąpieli itp.) ważny jest kierunek w jakim to robimy. Wszelkie tego rodzaju czynności należy wykonywać tylko i wyłącznie w jednym kierunku: od przodu do tyłu.

*(Jeżeli będziemy postępować odwrotnie to zarazki z okolic odbytu mogą być przenoszone na cewkę)

2) Rozważna kąpiel - najlepiej kąpać się pod prysznicem. Kąpiel w wannie w stojącej wodzie nie jest najbardziej 'higieniczna'.

3) Odpowiedni ubiór - najlepiej nosić ubrania osłaniające nerki i wykonane z naturalnych tkanin.

4) Unikanie zmian temperatur - należy unikać różnic temperatur. (jeśli przechodzi się z ciepłego pomieszczenia do zimnego najlepiej cieplej się ubrać.

 

Artykuł zawiera porady pomagające zmniejszać niedogodność, jaką jest pieczenie i dyskomfort przy oddawaniu moczu.

Artykuł nie jest źródłem diagnostycznym.