Login lub e-mail Hasło   

Wojownicze kobiety Persji

Przed upodlającymi kobiety religiami Islamu i Chrześcijaństwa, spełniały one w imperiach starożytnych bardzo ważne role, w tym królowych, ministrów i dowódców wojskowych.
Wyświetlenia: 8.732 Zamieszczono 20/03/2011

Dzisiejsze czasy przyzwyczaiły nas do widzenia rejonów bliskiego wschodu, jako miejsca, gdzie kobieta nic nie znaczy jest tłamszonym niewolnikiem, spełniającym jedynie funkcje żywego inkubatora, który wykonuje przy okazji różne prace domowe.

Jednak, kiedy zagłębimy się w historię tego rejonu sprzed nastania upodlających kobiety religii monoteistycznych, takich jak Islam i Chrześcijaństwo, możemy się przekonać, że kobiety spełniały w imperiach starożytnych bardzo ważne role, w tym królowych, ministrów sekretarzy stanu i dowódców wojskowych.

 Ten artykuł ma za zadanie, pokazać wartość perskich kobiet w przeszłości, jakże innej od dzisiejszego islamskiego ucisku czasów obecnych.

 Oto tylko niektóre z tych słynnych kobiet:

 Pantea Arteshbod- była jednym z najwybitniejszych wodzów, pod panowaniem Cyrusa Wielkiego. Po podbiciu przez niego Babilonu, sprawowała tam rządy. Była również jednym z najważniejszych dowódców wojskowych, w tym przywódcą elitarnej formacji  znanej, jako Nieśmiertelni. Dla porównania, w swoich czasach Nieśmiertelni budzili takie samo spustoszenie w szeregach wroga, jak polska husaria podczas swoich najlepszych lat. Dostawali się tam tylko najlepsi i siali postrach w świecie starożytnym.

 

Mandana z Medii- Wybitna królowa i zarazem matka Cyrusa Wielkiego (twórcy starożytnej odmiany współczesnych praw człowieka)

 

Sura- Córka króla Imperium Perskiego Ardavana Piątego. Sura była generałem.

 

Artemisia I – Była legendarnym admirałem perskiej floty. Zachowywała się jak kobiety dzisiejszych czasów, energiczna i niezależna.

 

Amestris była wojskowym Dowódcą Achemenidów i piękną córką  Dariusza II. Jej matka Pari Satis była Generałem  Imperialnej Armii Achemenidów. Imię "Amestris” znaczy: Przyjaciel.

 

Satis Pari, Generał j Armii Achemenidów, żona Dariusza II Króla perskiego Imperium.

 

Porucznik Artunis Dowódca perskiej Armii Achemenidów, córka Artebaz Sepahbod, również kobiety i zarazem generała Dariusza Wielkiego .

 

Youtab Aryobarzan była dowódcą armii perskiej Achemenidów.

 

Cesarzowa Purandokht Sassanid   Usiłowała przynieść stabilność do imperium. Ta stabilność została przyniesiona przez traktat pokoju z bizantyjskim Imperium. Ożywieniem kraju przez wprowadzanie sprawiedliwości, rekonstrukcji infrastruktury, zniżając podatki.

 

Księżniczka Sepahbod Estatira  Generał Armii Achemenidów, córka Dariusza Trzeciego.

 

Negan była wolnością liderką, partyzanckim dowódcą, jednym z głównych wojowników oporu Persji przeciw arabskiemu najazdowi. Negan nie była wojskową kobietą, ani szlachetnie urodzoną, jednak miała serce pełne miłości dla Iranu. Prowadziła wojowników oporu przeciw Arabom. Jak wtedy określano - Zwierzętom, które najechały Cywilizowany Świat i Matkę Persję. Zginęła w bitwie. Imię "Negan” znaczy: Dobre przeznaczenie.

 

 

Niestety mało się mówi także o kobietach ze strony Alexandra Wielkiego. Praktycznie pomija się fakt, ze zarówno Roxana, żona Aleksandra, jak i jego matka, również potrafiły dowodzić wojskiem. Żona podczas wyprawy męża do Indii, matka w czasie walki o władzę po śmierci Aleksandra. Szczególnie o żonach i matce Aleksandra można się więcej dowiedzieć czytając książkę Aleksander Wielki Morderstwo w Babilonie, autorstwa Grahama Philipsa.

 

Prawidłowo, tradycją cywilizacji jest wolność kobiet, a nie ich tłamszenie, które przyszło z islamem i chrześcijaństwem. Zboczeniem jest podcinanie kobietom skrzydeł, co jest domeną, moim zdaniem jedynie tych zakompleksionych ludzi, którzy kobiet się zwyczajnie boją.

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1030
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 436
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1005
13
komentarze: 24 | wyświetlenia: 705
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 774
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1737
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 583
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 470
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 782
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 967
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 537
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 506
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 679
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 647
10
komentarze: 13 | wyświetlenia: 399
 
Autor
Artykuł
Dodatkowe informacjeZ końcowymi wnioskami poszedłeś IMO mocno po bandzie, ale zasadniczo tekst mi się podoba. Zauważyłem też pewną niekonsekwencję, raz piszesz "Dariusz" a innym razem "Darius", warto by to poprawić.

Dzięki. Już poprawiam.

Wilku - szacun za ten art!
A mnie się to pojechanie po bandzie spodobało!`Aż zgrzytnęło :)

Nie no, zasadniczo nie skłamał, tylko mocno poprzesuwał akcenty. Upadek roli kobiety w społeczeństwach ludów śródziemnomorskich i ich sąsiadów, rozpoczął się setki lat przed tym, nim trzej mędrcy wybrali się w podróż na zachód, że o uciekinierze z Mekki nie wspomnę.
Korzystając z okazji, znów polecę ci piewcę matriarchatu, Gravesa. :)

Odbiegnę nieco od zasadniczego tematu. Jednak podczas lektury przyszła mi na myśl Hypatia z Aleksandrii, która i dziś - tak myślę - stanowi przykład wielkiego intelektu i wspaniałego człowieczeństwa.

Ba, w chrześcijaństwie też znajdzie się różne Marozje i Teodory. Hypatia zaś, to raczej zobrazowanie tego, do czego prowadzi religijny fanatyzm. :/

Do: Darkwater.
Chodziło mi przede wszystkim o przypomnienie postaci tej wspaniałej kobiety, niechrześcijanki, która uczyła i wychowywała zarówno chrześcijan jak i niechrześcijan i która faktycznie padła ofiarą nienawiści i religijnego fanatyzmu. Nie zmieniliśmy się za bardzo od tamtego czasu...

  w84u6  (www),  20/03/2011

No ja się zmieniłem Januszu, i ja bym jej już nie zabił ;P

Mocny, stanowczy artykuł. Bardzo fajnie że przywołałeś obrazy silnych kobiet. Końcówka super. Pozdrawiam ciepło

Dowód na to, że kobiety od zawsze zajmowały ważne role w społeczeństwie.

Gratuluję i dziekuję

Podoba mi się. A miałam w pamięci tylko cesarzową Teodorę i Hypatię, ale to późniejsze czasy, lecę uczyć się dalej

  barkarz  (www),  20/03/2011

Ze też nikt nie wspomniał o Kleopatrze?

Przecież nie tylko o niej, wielkich kobiet nie brak w historii.
Zresztą, poza "grą ciałem" nie zapisała się jakoś szczególnie pięknymi literami w historii. To już po stokroć bardziej byłoby warto wspomnieć królową Icenów, Boudikę. [ http://goo.gl/jxx1w ]

  w84u6  (www),  20/03/2011

Należałoby wspomnieć o celtyckich królowach : Boudicca (Boadicea), Cartimandua, Chiomara , Madb, Macsena, to były wojowniczki :)
PS to się nazywa synchronizacja myśli, równocześnie o Celtach ;)

U mnie to odruch, jak myślę o starożytności, to przeważnie myśli odpływają mi w kierunku Greków lub Celtów. Poza tym, warto jednak zauważyć, że tytuł artykułu brzmi "Wojownicze kobiety PERSJI". :))

  w84u6  (www),  21/03/2011

To prawda Piotrze. Ale kiedy zobaczyłem jaką radość sprawia naszym dziewczynom świadomość mocy i wartości, pojechałem dalej ;) Są tego warte ;)

Skoro tak mówisz, a ja się z tobą zgadzam, idźmy na całość. :))
[ http://goo.gl/EEKA3 ]. Pewnie miała swój historyczny odpowiednik.

Do w84u6: może coś o nich napiszesz wiecej np artykuł o Celtyckich wojowniczkach? Bardzo mnie to ciekawi:) pozdrawiam serdecznie

  hussair  (www),  21/03/2011

Bardzo ciekawy artykuł, a jam ci jest pasjonat historyczny. Ale nie wydaje mi się, by "lęk przed kobietami" był czymś szczególnie generującym chamstwo mężczyzn. To raczej marginalny, jeśli nie wyolbrzymiony tudzież mityczny czynnik. Sądzę, że ukierunkowanie hormonalne plus poziom duchowy decyduje. Wszak ludzie - zwłaszcza "mężczyźni tłamszący kobiety" prą do władzy. A poniżenie kobiety, ba, akt se ...  wyświetl więcej

  Strzyga  (www),  21/03/2011

Ukłony za ten artykuł - w szczególności za końcówkę :)))

  mpj,  22/03/2011

Współczesna nam siostra Kim Jong Ila, Kim Kyung Hee, została także mianowana czterogwiazdkowym generałem Korei Północnej;))) To taki żart, a jednocześnie przestroga przed pochopnym interpretowaniem historycznych faktów z obcych na kultur.

Jest to również przestroga, przed ocenianiem ludzi na podstawie ich rodzeństwa, co nie? :)

ciekawy, konkretny tekst :)
a zakończenie- na 6+ :D

Fajny pomysł szkoda, że tak krótko opisałeś te stanowcze kobiety. Ja wrzuciłbym do tego słownika jeszcze królową Tomirys, władającą Sakami, która rozgromiła Cyrusa Starszego.

Bo tak to religiami bywa ze skrzydła nam urywa... (co innego kwestie wiary)
Zła kobieta to groźna kobieta ;p

  bardek,  06/08/2011

Porównanie wyczynów (na ogół dość męskich) historycznych kobiet z bardzo specyficznym traktowaniem kobiet przez islam jest sporym nieporozumieniem. To dwa różne tematy. Przypadki z historii, to tylko wyjątki potwierdzające regułę. Ale kobieta wcale nie musi się wstydzić, że jest kobietą, nie busi być gierojką. Naturalne cechy kobiet są dużo cenniejsze, dla dobra nas wszystkich. A że w islamie sa z ...  wyświetl więcej

  Areva,  10/11/2011

Bardzo Dobry artykuł;)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska