Login lub e-mail Hasło   

Jahwe miał żonę? Sensacyjne rezultaty badań

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://niewiarygodne.pl
Biblijny Jahwe miał małżonkę, boginię Aszerah, której kult wywodzi się z czasów, kiedy Izraelici byli politeistami. O brytyjskich badaniach informuje serwis Discov...
Wyświetlenia: 1.703 Zamieszczono 23/03/2011

 

Biblijny Jahwe miał małżonkę, boginię Aszerah, której kult wywodzi się z czasów, kiedy Izraelici byli politeistami. O brytyjskich badaniach informuje serwis Discovery News

 

 


Aszerah była potężną boginią czczoną w starożytności przez ludy południowych i wschodnich wybrzeży Morza Śródziemnego, również przez Żydów. W 1967 r., w książce "Hebrajska bogini", izraelski historyk Raphael Patai pisał, że religia żydowska zawierała pierwotnie elementy politeizmu, m.in. kult żeńskich bóstw i bogini płodności. Jego badania kontynuuje Francesca Stavrakopoulou z University of Exeter.

Można Go znać pod imieniem Jahwe, Allaha czy też Boga, ale żydzi, muzułmanie czy chrześcijanie - ludzie wielkich religii wywodzących się od Abrahama - są zgodni: On jest tylko jeden - opisuje Stavrakopoulou. - Jest jedynym, powszechnym stwórcą, nie zaś bogiem pośród innych bogów. Tak przynajmniej wierzymy".

Jak dodaje, po latach badań nad historią religii Izraela doszła jednak do wniosku, że Bóg miał małżonkę.

Stavrakopoulou opiera swoją teorię na analizie starożytnych tekstów, amuletów i figurek z kanaanejskiego miasta Ugarit. Wyłania się z nich obraz potężnej bogini płodności.

 

 

 

 

Związek Aszerah z Jahwe poświadczony jest zarówno w Biblii, skąd bogini nie została całkowicie usunięta, jak i w inskrypcji datowanej na VIII w. p.n.e. z pustyni Synaj. W Księdze Królów mówi się, że oba bóstwa odbierały kult w Świątyni Jerozolimskiej. Znajdował się tam posąg Aszerah, któremu ofiarowywano rytualne szaty.

"Z kolei inskrypcja jest prośbą o błogosławieństwo do +Jahwe i jego Aszerah+" - wyjaśnia badaczka. Jak dodaje, znaleziono też inne inskrypcje, które poświadczają, że oba bóstwa były boską parą.

Ania - Nibiru
Marzec 2011

.

Podobne artykuły


26
komentarze: 6 | wyświetlenia: 5179
16
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1986
72
komentarze: 23 | wyświetlenia: 163121
55
komentarze: 15 | wyświetlenia: 39872
38
komentarze: 31 | wyświetlenia: 3127
32
komentarze: 10 | wyświetlenia: 6766
31
komentarze: 13 | wyświetlenia: 14751
31
komentarze: 17 | wyświetlenia: 25515
30
komentarze: 23 | wyświetlenia: 12044
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 6401
29
komentarze: 18 | wyświetlenia: 370267
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22518
24
komentarze: 14 | wyświetlenia: 7913
23
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1304790
 
Autor
Dodał do zasobów: Ania Nibiru
Artykuł

Powiązane tematy

  swistak  (www),  23/03/2011

A z kim Mojżesz zrobił geszeft nazwany Arką Przymierza ? To co z niej wylazło to nienawiść w czystej postaci !
Pokazał to Spielberg w "Poszukiwaczach zaginionej Arki"

Na to samo wskazują wykopaliska na Elefantynie. Żadna sensacja, fakty znane od kilkudziesięciu lat.

  kenai,  24/03/2011

Owszem w Księgach Królewskich (są dwie) jest mowa o kulcie aszer, ale jak o przykładzie grzechów królów Izraela i Judy. Królowie wierni Jahwe burzyli aszery, a za czczenie posągu Aszery w świątyni (za sprawą króla Manassesa) Bóg obiecał zagładę dla Judy i Izraela (2 Krl 21).
Czytam Pismo Święte dość wnikliwie jestem więc ciekaw, w którym miejscu Biblia poświadcza istnienie boskiej małżonki. ...  wyświetl więcej

W moim poprzednim komentarzu masz konkrety, których pragniesz. Namacalne, twarde dowody archeologiczne z jednej z ważniejszych świątyń żydowskich w tamtym okresie.

  kenai,  25/03/2011

O tym, że w świątyniach żydowskich czczono też inne bóstwa Biblia wspomina - jako o odstępstwach od zasadniczej wiary ciągnącej się od czasów Abrahama i Mojżesza. To, że taki Mahomet (późniejszy o kilkaset lat) stwierdził, że Jezus Chrystus był tylko prorokiem i wcielonym aniołem, nic nie mówi o tym kim był "bilijny Jezus". W powyższym artykule jest napisane, że biblijny Jahwe miał małżonkę. Tej t ...  wyświetl więcej

  janu,  25/03/2011

Jak to możliwe, żeby oprzeć pogląd na kilku fragmentach tekstów, bez konfrontacji z całą Biblią??? Przecież począwszy od Mojżesza, każda Ksiega opisuje walkę religii monoteistycznej z poligamią! A więc walkę wiary w Jahwe z wiarą w Aszerę, Bala itp. Sam sposób w jaki przedstawiano Aszerę - RZEŹBA!!! Jahwe w 2-gim przykazaniu zabronił Izraelitom przedstawiać Bóstwa na jakichkolwiek rzeźbach! Widac ...  wyświetl więcej

Piszesz o tym samym pustynnym ludzie, który ganiał po Synaju z miedzianym posągiem węża?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska