JustPaste.it

Praktyczne porady dotyczące amerykańskiej wizy turystycznej

Praktyczne porady dotyczące amerykańskiej wizy turystycznej. Jaki typ wizy potrzebujemy? Jakie są koszty wyrobienia wizy? Jak należy się zachowywać podczas rozmowy z konsulem?

Praktyczne porady dotyczące amerykańskiej wizy turystycznej. Jaki typ wizy potrzebujemy? Jakie są koszty wyrobienia wizy? Jak należy się zachowywać podczas rozmowy z konsulem?

 

Jeśli jedziemy w celach turystycznych (wypoczynkowych) do Stanów Zjednoczonych to potrzebujemy wizę B1/B2 tzw. „turystyczną”. Jeśli celem naszej podróży jest kurs językowy to tutaj sytuacja jest bardziej zagmatwana, gdyż najpierw trzeba od szkoły językowej (ta która jest w Stanach) otrzymać specjalne pismo z którym dopiero udajemy się do konsula i otrzymujemy wizę F1 (studencką)*. Wizę turystyczną (B1/B2) możemy dostać na rok, kilka lat bądź też 10 lat ale jakby otrzymanie wizy (która tak naprawdę nie jest wizą tylko „promesą wizową” ) nie gwarantuje nam że przekroczymy granicę Stanów Zjednoczonych gdyż czeka nas jeszcze rozmowa z „immigrant officer” na lotnisku w U.S.A.

Żeby otrzymać wizę (turystyczną) trzeba wypełnić bardzo szczegółowy wniosek (dostępny na stronie ambasady) i doczepić do tego wniosku zrobione wcześniej zdjęcie do wizy amerykańskiej (wymiary 5 x 5 cm).

Pierwszą rzeczą którą nie wolno robić to zatajać jakichkolwiek informacji w tym wniosku ponieważ konsul może je sprawdzić. Jeśli ktoś był w Stanach i przekroczył czas pobytu to jego szanse są znacznie mniejsze na dostanie promesy wizowej – ale nie beznadziejne. Po wypełnieniu wniosku należy umówić się telefonicznie z konsulem na spotkanie. Przed przyjściem na spotkanie trzeba jeszcze uiścić opłatę za wizę(przelew pocztowy najlepiej) która wynosi średnio 130-150$ i przynieść na spotkanie, razem z wnioskiem i paszportem. Czasem warto mieć ze sobą jakieś potwierdzenie że się uczy w szkole/studiuje/pracuje gdyż konsul musi wiedzieć czy Twoje związki z Polską są wystarczająco silne i czy nie uciekniesz pierwszym samolotem do Stanów na zawsze.
Gdy wchodzimy do ambasady** musimy pozostawić wszystkie elektroniczne rzeczy ( w budynku ochrony znajdującym się przy wejściu) i następnie stanąć w kolejce do rejestracji. Rejestracja sama w sobie odbywa się szybko. Po prostu pani/pan w okienku rejestruje wniosek w systemie, sprawdza czy wszystkie pola są wypełnione, zdejmuje elektronicznie nasze odciski i następnie otrzymuje się numerek do konsula. Konsulów zazwyczaj jest kilku i przyjmują interesantów w okienkach które znajdują się obok okienek do rejestracji. Na górze tych okienek wyświetla się numerek i jak trafi się nasz – należy tam podejść. Tutaj możemy trafić na fajnego konsula i mniej fajnego ale to nie jest tak że każdy konsul chce poniżyć interesanta czy coś i nie dać wizy, bo często są takie komentarze że ten konsul był zły i nie dał wizy.

Podczas rozmowy z konsulem (która odbywa się po polsku lub angielsku) trzeba po prostu odpowiadać szczerze, krótko, bez żadnych tłumaczeń. Osoby które tam pracują są już tak wyczulone na krętaczy i oszustów że potrafią wyłapać każde nasze przekręcenie, a co za tym idzie – szansę na wizę maleją. Gdy konsul przyjmie od nas nasze wnioski, paszport – jest to znak że dostaniemy wizę.

Konsul na koniec rozmowy daje kwitek z numerem przesyłki w której dostaniemy nasz paszport razem z wizą. Czas przesyłki  miej więcej do tygodnia.

* Prócz otrzymania pisma od szkoły z którym trzeba udać się do ambasady należy również uiścić dodatkową opłatę w systemie SEVIS (wymiany studenckiej).

** Opis dotyczy ambasady USA w Warszawie znajdującej się przy ulicy Pięknej 12. Ambasada obejmuje województwo: kujawsko-pomorskie, łódzkie, lubelskie, lubuskie, mazowieckie, podlaskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. Osoby z pozostałych województw muszą udać się do Kosulatu Amerykańskiego w Krakowie.

Polecam stronę Ambasady Amerykańskiej gdzie znajdziecie wszelkie informacje dotyczące wizy, łącznie z aktualnymi cenami:

http://polish.poland.usembassy.gov/wizy/wizy-nieimigracyjne.html

valart.eu (http://www.valart.eu)