JustPaste.it

Dlaczego cukier jest tak drogi?

Głównym powodem wzrostu cen cukru nie jest spekulacja. Cała historia zaczęła się kilka lat temu... czyli jak nieprzemyślane decyzje doprowadzają do deficytu produktów spożywczych.

Głównym powodem wzrostu cen cukru nie jest spekulacja. Cała historia zaczęła się kilka lat temu... czyli jak nieprzemyślane decyzje doprowadzają do deficytu produktów spożywczych.

 

Dlaczego cukier jest tak drogi?

Zacznijmy od początku. Unia Europejska (UE) postanowiła wprowadzić dopłaty dla rolników. Niektórzy rolnicy stwierdzili, że dopłaty są na tyle wysokie, że są w stanie za nie przeżyć i nie muszą już uprawiać ziemi – powstało wiele łąk i pastwisk.

Jednak skupmy sie na cukrze. UE do 1 ha upraw dopłacała w 2010 roku ponad 560 zł oraz wprowadziła dodatkową dopłatę cukrową w wysokości ponad 50 zł/t . Przyjmując, iż z 1 ha można zebrać około 40 ton oznaczało to dodatkowe ponad 2000 zł z każdego hektara. Oczywiście UE wiedziała, że rolnicy, świadomi jak opłacalna jest to uprawa, staną się plantatorami buraków cukrowych. Wprowadziła więc limity upraw dla poszczególnych krajów oraz limity wymiany zagranicznej. Polska kwota cukrowa wyniosła dla sezonu 2010/2011 1,5 mln ton cukru (wyprodukowano 1,43 mln t) podczas gdy zapotrzebowanie to ok 1,6 mln ton. Polska ma odpowiednią infrastrukturę, w tym cukrownie, by produkować 2 mld ton cukru rocznie jednak limity unijne nam to uniemożliwiają. Co więcej, w Polsce spożycie cukru na mieszkańca jest większe niż średnie spożycie w UE, a w porównaniu do krajów Europy Zachodniej spożywamy go nawet o 40% więcej niż ich obywatele. Dodając do tego susze i pożary u eksporterów cukru spoza UE ograniczające ich możliwości eksportowe mamy obecną cenę cukru, która tylko w części wynika z notowań tego surowca na rynku międzynarodowym. A pomyśleć, że zaczęło się od dopłat bezpośrednich dla rolnictwa i unijnej regulacji produkcji cukru.

Odpowiadajac na pytanie – płacąc składkę członkowską umożliwiamy UE tworzenie nieprzemyślanych regulacji, które doprowadzają do wzrostu cen cukru.

170e75bd9bc14eccd08567106ec7aa4b.jpg

Wykres: Notowania kontraktów terminowych na cukier (c/lb) od początku 2010 roku
Źródło: Opracowanie dla Ekonomicznie świadomi na podstawie danych NYBOT

 

Źródło: http://anfin.pl/aktualnosci/12-60--wykres-dnia-dlaczego-cukier-jest-tak-drogi.html