JustPaste.it

Raj 3D w przeglądarce

Niby 3D w przeglądarkach mamy od dawna! Ale jak trudno było zrobić stronę 3D tak by nie trzeba nic doistalowywać. WebGL to rewolucyjnie uprości i przyspieszy kartą graficzną!

Niby 3D w przeglądarkach mamy od dawna! Ale jak trudno było zrobić stronę 3D tak by nie trzeba nic doistalowywać. WebGL to rewolucyjnie uprości i przyspieszy kartą graficzną!

 

Uwaga wstępna. 3D rozumiem tu jako możliwość manipulowania w trójwymiarowej przestrzeni trójwymiarowymi obiektami. Nie ma to nic wspólnego z popularną ostatnio stereoskopią w telewizorach również reklamowaną jako 3D. Oczywiście nie ma problemów technicznych by te obrazy były możliwe do przeglądania stereoskopowo. Potrzebny jest do tego dodatkowy sprzęt i drobna zmiana w oprogramowaniu powodująca oddzielne generowanie odpowiedniego obrazu dla każdego z oczu.

WebGL tworzy konsorcjum Khronos Group. W skład grupy pracującej nad WebGL wchodzą Apple, Google, Mozilla i Opera Software. Na dzień dzisiejszy jednak jedynie CHROME Googla pozwala odczytywać kod WebGL, więc zanim klikniecie w link prostej gry http://3dgames.pl/vehicle-soccer/  trzeba zainstalować CHROME http://www.google.pl/chrome/?installdataindex=nosearch&hl=pl&brand=CHMB&utm_campaign=pl&utm_source=pl-ha-emea-pl-sk&utm_medium=ha

Jakie mogą byc konsekwencje udostępnienia tego nowego języka programowania przeglądarek. Wbrew pozorom nie skończy się na grach i nie one będą najważniejsze. Wyobrażam sobie na przykład sklepy internetowe, które zaoferują swoim klientom poruszanie się wśród wirtualnych półek sklepowych znacznie bardziej dosłownych niż dotychczasowe katalogi, ale też znacznie wzbogacone w stosunku do tradycyjnych sklepów. Będziemy mogli wziąć przedmiot z półki i jeśli tylko to możliwe powyginać go w różne strony. W sklepie meblowym będzie można ustawiać meble w narysowanym przez siebie planie swojego mieszkania lub przez ściągnięcie planu mieszkania w postaci elektronicznej ze strony dewelopera. 

Znacznie zyskają programy geograficzne pokazując ukształtowanie terenu, a w miastach poszczególne budynki wśród których będzie można się poruszać a perspektywa dopasuje się do naszego naturalnego widzenia.

c36b7b4da3edecb8ec4baad01f17d7bd.jpg