JustPaste.it

Dzieci niebezpiecznego Słońca

W ubiegłym tygodniu mieszkańcy półkuli północnej, podczas dogodnych warunków atmosferycznych, mogli obserwować niezwykłe zorze polarne na niebie.

W ubiegłym tygodniu mieszkańcy półkuli północnej, podczas dogodnych warunków atmosferycznych, mogli obserwować niezwykłe zorze polarne na niebie.

 

Choć jest to wspaniałe zjawisko, nie wróży wcale nic dobrego.

Przed negatywnym wpływem kosmicznych wyładowań naszą planetę zabezpiecza specjalna strefa ochronna zwana magnetosferą. Niweluje ładunek strumienia cząstek pochodzących z wiatru słonecznego. Jednak jak każda tarcza, ma granice swojej wytrzymałości.

483016f1045ffe27b17591d815f47b48.jpg

Jeśli wiatr słoneczny pokona barierę magnetosfery na Ziemi może dojść do wielu niekorzystnych zjawisk. Przede wszystkim silne pole magnetyczne spowoduje wyłączenie prądu na całej kuli ziemskiej, co może być katastrofalne w skutkach. Nie tylko wygasną światła, komputery, nawigacja satelitarna i inne urządzenia elektryczne, ale może dojść do załamania światowej gospodarki!

800px-magnetosphererendition.jpeg

Profesor John Beddington, doradca rządu brytyjskiego podkreśla, że nie można bagatelizować tego zagrożenia. Cykl słoneczny powtarza się bardzo często, trwa około 11-12 lat, a więc mieliśmy już do czynienia z wysoką aktywnością Słońca i nic się nie stało. Jednak Beddington sądzi, że tym razem sytuacja znacząco się zmieniła.

228177mainred-dwarf-flare-fullfull.jpeg

 W roku 2000 liczba komputerów, telefonów komórkowych oraz wielkość sieci internetowej była znacznie niższa niż obecnie. Ludzie nie opierali się na technologii informacyjnej w takim stopniu jak dziś. Z tego względu choćby „globalna wtyczka” była wyciągnięta tylko na chwilę, mogłoby dojść do poważnego kryzysu.

ba24ba5512bf887006cc3182361ed7ac.jpg

Jane Lubchen, dyrektor U.S. National Oceanic and Atmospheric Administration dodaje, że tegoroczne wyładowania mają na tyle potężną siłę, że powinniśmy stawiać sobie pytanie nie czy dojdzie do „wygaszenia Ziemi” tylko na jak długo? Astronomowie podejrzewają, że może potrwać to kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy.c614b1bb10a1e3d64905b524e26010da.jpg   

W 2009 roku z powodu burzy słonecznej wygasły światła w Rio de Janeiro. W 1989 roku zarejestrowano zakłócenia energetyczne w prowincji Quebec w Kanadzie. W 1972 roku padła komunikacja telefoniczna w stanie Illinois w USA. Takie przypadki można mnożyć, jednak jak dotąd zakłócenia nie osiągnęły skali światowej.


( Aktualny obraz Słońca z satelity SOHO )

Nie wiemy czego możemy się naprawdę spodziewać.

........................................................................................................................................................................................................................................

www. odkrywcy.pl

www. astronomia24.pl



 

Źródło: amo/gds

Licencja: Domena publiczna