Login lub e-mail Hasło   

Dobry sen to lepszy dzień!

Przy problemach ze snem pogarsza się nasze samopoczucie, obniża koncentracja, pojawia się poddenerwowanie i rozdrażnienie. Dotyczy Cię ten problem? Zmień swój tryb życia i nawyki!
Wyświetlenia: 960 Zamieszczono 13/04/2011

W stanie snu spędzamy średnio ⅓ naszego życia. Jest on niezbędny do regeneracji naszego orgaznimu, dodaje nam energii i siły na kolejny dzień. Zdarza się jednak, że kładąc się spać zamiast regenerować siły jest wręcz przeciwnie - przewracamy się z boku na bok nie mogąc zasnąć. Ilość godzin do momentu, kiedy zadzwoni bezlitosny budzik jest coraz mniejsza, a my jesteśmy tym faktem coraz bardziej poddenerwowani - napięcie to sprawia, że nadejście snu jeszcze bardziej się opóźnia.

Bezsenność może być spowodowana przez wiele czynników, na szczęście - na część z nich mamy wpływ. Jeśli mamy problemy z zaśnięciem lub budzimy się przed czasem warto przyjrzeć naszemu trybowi życia i naszym nawykom.

Po pierwsze - relaks przed snem i koniec z wieczornym rozmyślaniem. Często po wyłączeniu światła i położeniu się do łóżka zamiast “się wyłączyć” i odprężyć zarówno ciało i umysł my zaczynamy rozmyślać - o minionym dniu, o kolejnym dniu, o trudnych decyzjach, które są przed nami, o problemach i trudnościach. Nasz umysł zamiast wypoczywać cały czas pracuje. Gdy myślimy o problemach, czy to finansowych, czy z pracą, czy w życiu osobistym dochodzić do tego może uczucie napięcia i stres, które zdecydowanie nie działają usypiająco. Po takich wieczornych rozmyślaniach, którym towarzyszy poddenerwowanie, kiedy sen nareszcie nadejdzie nie jest on tak dobrej jakości, jak sen po relaksującym wieczorze. Jak to zmienić? Spróbuj przed snem się wyciszyć i “wyłączyć”. Wieczorem wybierz się na spacer i odetchnij świeżym powietrzem, po czym weź ciepły prysznic lub jeśli masz taką możliwość - kąpiel. Nie dość, że woda działa uspokajająco to możesz skorzystać z aromaterapii poprzez użycie relaksujących olejków do kąpieli, czy żeli pod prysznic. Do aromaterapii polecana jest między innymi lawenda, ponieważ relaksuje ona zarówno ciało, jak i umysł. Przed snem unikaj stresów, kłótni, oglądania telewizji. Kładąc się spać wyłącz telewizję i zadbaj o ciszę. Jeśli lubisz zasypiać przy muzyce niech będzie ona tylko cichym “tłem”. Jeśli masz duży problem z odprężeniem się przed snem skorzystaj ze specjalnych technik relaksacyjnych.

Po drugie - ćwicz, ruszaj się, przebywaj na świeżym powietrzu. Niestety obecnie zbyt wiele czasu spędzamy przed komputerem i telewizorem, a zbyt mało się ruszamy i zamiast chodzenia piechotą, aby odetchnąć, wybieramy jazdę samochodem lub autobusem. Aktywny wypoczynek wpłynie pozytywnie zarówno na Twój lepszy sen, jak również na Twoje ciało. Jeśli nie masz czasu lub chęci na chodzenie na basen, siłownię, czy zajęcia fitness postaraj się przynajmniej poćwiczyć w domu i wychodzić na częste spacery.

Po trzecie - odpowiednia dieta. Zwracaj uwagę na to, co i kiedy jesz. Unikaj jedzenia przed snem, na kolację jedz lekkostrawne dania. Ogranicz kawę, czarną herbatę, alkohol, papierosy i ostre przyprawy. Nie przejadaj się i nie niedojadaj.

Po czwarte - zadbaj o dobre warunki do snu. Twoje łóżko powinno być wygodne, a pościel często zmieniana. Staraj się unikać czytania w łóżku książek, czy oglądania telewizji, niech łóżko kojarzy Ci się ze snem. Dobrze przewietrz sypialnię i zadbaj o odpowiednią temperaturę (w sypialni nie powinno być zbyt gorąco). Dobierz również odpowiednie kolory ścian do sypialni, ponieważ kolor w sypialni powinien raczej relaksować, niż pobudzać Cię do działania.

Więcej informacji na temat bezsenności oraz snu znajdziesz na stronie: Pastylka.pl - Bezsenność

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1719
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 1002
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1269
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 956
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1122
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 511
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 856
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 648
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 973
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1175
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 774
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1056
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 811
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska