Login lub e-mail Hasło   

Czy wykorzystujemy 10 procent naszego mózgu ?

Artykuł odpowiadający na tytułowe pytanie.
Wyświetlenia: 2.847 Zamieszczono 13/04/2011

Czy wykorzystujemy 10 procent naszego mózgu ?

 

Od dawna planowałem napisać artykuł o tytułowym temacie, lecz zupełnie nie wiedziałem (nadal nie wiem) jak to zrobić. Możne zacznę od początku.

Mit, który zakłada, że wykorzystujemy 10 procent naszego mózgu jest dzisiaj bardzo popularny. Większość o nim słyszała. Oczywiście 10 procent to taka orientacyjna liczba, ponieważ w wielu źródłach można przeczytać co innego (niektórzy piszą, że 3 %, a niektórzy że 30 %). Niemniej jednak mit ten zakłada, że wykorzystujemy jedynie niewielką część naszego umysłu.

Większość osób, która w tej chwili czyta ten tekst ma już wyrobione zdanie na temat tego mitu i pewnie zastanawia się czy ten artykuł jest sprzeczny, czy może pokrywa się z ich poglądem. Otóż jak sądzę jest, ponieważ ja mam całkiem inne zdanie na ten temat. Sądzę, że korzystamy w stu procentach z naszego mózgu (to znaczy wykorzystujemy całą jego masę), ale nie wykorzystujemy w pełni jego możliwości. Moim zdaniem teza, która zakłada że „wykorzystujemy 10 % naszego mózgu” jest jak najbardziej prawdziwa, jeżeli odnosi się to do jego możliwości.

Mówiąc, krótko naukowcom, którzy uznali to stwierdzenie za mit, pomyliły się pojęcia. Nie chodzi o 10 % masy mózgu, bo wiadomo, że w toku ewolucji pozostałe nieużywane i zbędne 90 procent by po prostu zanikło, ale o to że nie wykorzystujemy w pełni jego możliwości. I nie, nie twierdzę, że każdy może zostać geniuszem muzycznym i przy okazji wynaleźć teorię względności, ale że przy dużym zaangażowaniu można osiągnąć naprawdę wiele.

Przykładem niech będą chociażby sny. Nawet nie wiecie jakie są one realistyczne (kto kiedyś miał świadomy sen wie o czym mówię). Nam tylko po przebudzeniu wydaję się, że sny są głównie pozbawione logiki i jakichkolwiek praw, ale tak nie jest. Nasz umysł kreuje niesamowite rzeczy. Przecież podczas snu potrafisz odtworzyć (z około dziewięćdziesięcio procentową skutecznością) twarz swojej mamy, babci, wujka. A przecież na jawie nigdy byś sobie takich szczegółów nie wyobraził.

Na koniec chcę jeszcze raz podkreśli: 10 procent naszego mózgu, a 10 procent jego możliwości to nie to samo ! 

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 739
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 677
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 853
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 494
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 929
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142121
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 241933
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 112037
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122490
 
Autor
Artykuł
Dodatkowe informacje

Powiązane tematy

Rzeczywiście nie to samo :) A co do snów... często w nich przychodzą rozwiązania i odpowiedzi na nasze problemy na jawie, z którymi nie bardzo wiemy na pierwszy rzut "umysłu" jak sobie poradzić...

To, że wykorzystujemy 10% naszego mózgu wzięło się od Einsteina, który to w jakiś sposób (jaki?) policzył i ogłosił :)
Plotka pogoniła plotkę... i mamy co mamy :)

Znając Einsteina pewnie użył jakieś metafory (jak to on), a ludzie wzięli do dosłownie :).

Przyjemnej lektury.
[ http://goo.gl/E4rRE ]

  w84u6  (www),  15/07/2011

Gdyby przyjąć ten mit za prawdziwy i mając wiedzę, że dobowe "zużycie" glukozy przez mózg to ok. 120 g przy 10% aktywności, wówczas przy 100% należałoby dostarczyć ponad kilogram glukozy na dzień! ;D Cukrów złożonych należałoby dostarczyć jeszcze więcej...

No co ty! Ten cały mózg to cwaniak jest niesamowity, żre na pełen etat a tylko udaje że pracuje. :))Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska