Login lub e-mail Hasło   

Buduj swoją asertywność i rozwijaj swoją karierę

Asertywność jest kompetencją, którą możesz wykorzystać w drodze do swojego celu. Sprawdź w jaki sposób.
Wyświetlenia: 749 Zamieszczono 23/04/2011

Asertywność jest kompetencją, którą możesz wykorzystać w drodze do swojego celu. Bardzo często będzie też tak, że rozwijając ją będziesz odnosił coraz większe sukcesy w relacjach z innymi. Odnosi się to zarówno do pracy jak i życia osobistego.

 Czym jest asertywność?

 Nie jest to jedynie stanowcze mówienie nie, czy też zachowywanie się w taki sposób, by za wszelką cenę bronić własnych granic. Wiele ludzi myli właśnie asertywność z takim zachowaniem. Jeszcze inni uważają, jest to manipulacja, lub kombinowanie.

Asertywność jest to umiejętność postępowania zarówno z samym sobą jak i z innymi. Jest to, można powiedzieć, bycie w zgodzie – z samym sobą i innymi ludźmi.

 Asertywność wewnętrzna

 Dzięki temu, że będziesz asertywny w stosunku do siebie, zaczniesz działać efektywniej stosując jaśniejsze i bardziej konstruktywne komunikaty w stosunku do siebie. Musisz bowiem wiedzieć, że to w jaki sposób do siebie mówisz w bardzo dużym stopniu wpływa na Twoje samopoczucie i zachowanie.

 Jeśli np. znajdziesz się w sytuacji, w której będziesz musiał wykonać ważny telefon do klienta to w Twoim umyśle mogą pojawić się różnego typu dialogi wewnętrzne. Jeśli ta sytuacja wydaje Ci się problematyczna, może zdarzyć się tak że usłyszysz wewnętrzny głos typu „ ale ja nie potrafię” lub „to takie trudne, nie mam siły”

 Tego typu dialogi możesz przekształcić w taki sposób, by dawał Ci energię i motywację do działania. Kiedy już się wyćwiczysz, zamiana negatywnych monologów wewnętrznych będzie dla Ciebie pestką.

 W jaki sposób możesz przekształcić swoje dialogi wewnętrzne?

 Wypisz na kartce ok. 10 różnego typu tekstów negatywnych, które pojawiają Ci się w głowie. Z tych 10 tekstów wypisz 3 najbardziej obciążające Ciebie. Po czym możesz je zamienić:

 - Powołując się na prawa osobiste: Np. monolog „to takie trudne, nie mam siły” możesz zamienić na monolog typu „Mam prawo do własnej słabości” „Mam prawo nie umieć…”

 Dzięki temu dasz sobie możliwość zaakceptowania tej słabości i ujawnienia jej przed sobą, co zmniejszy Twoje napięcie.

 - Powołując się na przeszłe pozytywne doświadczenia:

 Możesz przypomnieć sobie swoje pozytywne doświadczenia z przyszłości, kiedy potrafiłeś poradzić sobie z tego typu zadaniami. Możesz również zastanowić się, jak się wtedy czułeś, jaki miałeś stan wewnętrzny i co zrobiłeś, żeby poradzić sobie z danym zadaniem.

 Przykład:

Zdanie negatywne: „To takie trudne, nie mam na to siły”

 Zdanie pozytywne:

 1:„ W zeszłym tygodniu poradziłem sobie z tego typu zadaniem i osiągnąłem swój cel, potrafię więc tego dokonać”

 2: „ Przeszedłem już wiele takich sytuacji, mam umiejętności, które pozwolą mi poradzić sobie z tym zadaniem”

 Przeniesienie zasobów:

 Zastanów się jakie zasoby, wewnętrzne i zewnętrzne posiadałeś w sytuacji, w której osiągnąłeś swój cel. Być może była to motywacja, może bardzo wyraźnie widziałeś swój cel i wiedziałeś, krok po kroku – jak go osiągnąć. Zwróć również uwagę na to, jakie dialogi wewnętrzne Ci towarzyszyły. Pomyśl chwilę nad tym a potem zadbaj o to, by przenieść te zasoby do sytuacji, w której czujesz się mniej efektywny. Wewnętrzny monolog jest często nawykowy, więc łatwo jest go zamienić. Wymaga to jednak czasu i motywacji. Zasoby takie jak motywacja lub pewność siebie możesz kotwiczyć w bardzo prosty sposób, tak jak i inne zasoby, do których chcesz mieć dostęp w danej sytuacji. 

W następnym artykule wyjaśnię Ci w jaki sposób asertywność może wpływać na Twoje relacje z ludźmi.

 Chcesz popracować nad swoimi kompetencjami? Zapraszam do kontaktu, wspólnie znajdziemy drogę, którą będziemy podążać do celu.

Pozdrawiam serdecznie, 

Władysław Ochojski  - Trener, Coach

Ochojski Szkolenia & Coaching - Każdego dnia jeden krok dalej...

www.wladyslawochojski.pl

Podobne artykuły


12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1121
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 923
10
komentarze: 37 | wyświetlenia: 832
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 651
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 489
9
komentarze: 33 | wyświetlenia: 824
9
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1135
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 985
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 588
8
komentarze: 107 | wyświetlenia: 595
8
komentarze: 73 | wyświetlenia: 619
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska