Login lub e-mail Hasło   

Bocian - symbol wiosny, płodności i szczęścia.

Prawie co czwarty bocian na świecie ma polskie korzenie.
Wyświetlenia: 13.230 Zamieszczono 25/04/2011

Bocian - gatunek dużego ptaka brodzącego.

 

Domena..........eukarionty

Królestwo........zwierzę

Typ.................strunowce

Podtyp..............kręgowce

Gromada.........ptaki

Gatunki.............bocian biały,  bocian czarny

  Początkowo oba gatunki  związane były z lasem. Bocian biały  z czasem zmienił jednak swe upodobania i zamieszkuje tereny trawiaste, uprawne, bagienne, wilgotne  łąki i pastwiska. Lubi drzewa, opuszczone kominy i słupy energetyczne, na których buduje swoje gniazda. Wiele z nich ma kilkadziesiąt lat, ponad 2 metry średnicy i masę kilkuset kilogramów. Z reguły czekają na swojego zeszłorocznego partnera lub partnerkę, ale nie tolerują spóźnień i łączą się w pary, bo potomstwo jest dla nich chyba ważniejsze od wierności. 

  Występuje głównie na nizinach, nie lubi terenów zbyt zimnych, ale uwielbia częste opady. W przeciwieństwie do bociana czarnego polubił ludzi, ich domostwa i otoczenie. Nie bez przyczyny i nie zupełnie bezinteresownie. W naszej kulturze i tradycji bocian cieszył się zawsze szacunkiem i uważany był za ptaka przynoszącego szczęście. Zabicie czy przepędzenie bociana miało zaś przynosić pasmo nieszczęść i niepowodzeń. Wśród ludzi może też liczyć na życzliwe przekąski, opiekę i pomoc w razie konieczności. Zdarza się, że penetruje śmietniska w poszukiwaniu pokarmu, zwłaszcza gdy musi wykarmić swoje młode, co nie jest łatwe. Młode bociany szybko rosną i ich wyżywienie to spore wyzwanie dla obojga rodziców. Znoszenie pożywienia do gniazda trwa około 10 tygodni. Młode zaczynają potem życie na swój rachunek, a rodzice mogą odsapnąć.

 Dla nikogo rozsądnego nie ulega też wątpliwości, że to bociany przynoszą dzieci, najczęściej w koszyczkach i ustawiają przed drzwiami domu. To ich zadanie od czasów starożytnego Rzymu. Ma nawet bocian swój "dzień bociana" w przeddzień dnia dziecka tj. 31 marca, bo sobie klekotaniem i noszenie dzieci na nie zasłużył.  

 Tradycja ludowa uważała go za ptaka bardzo mądrego. Prawdopodobnie dlatego, że w swej ulubionej pozycji na jednej nodze przypomina medytującego, zamyślonego mędrca. O czym wtedy myśli to jego tajemnica. 

 Odlatuje stadami w sierpniu i wrześniu, a wraca w marcu i kwietniu. Najczęściej  bezbłędnie znajduje swoje stare M3 i urządza je na nowo. Klekocze w trakcie swych bocianich zalotów zwanych godami, a głowę kładzie na plecach niczym akrobata. Umie też gwizdać. Ich partnerki są tym zachwycone i z wdzięczności składają jaja, które potem  oboje rodzice solidarnie  wysiadują na zmianę.

  Waży od 2,5 do 5 kg, a rozpiętość jego skrzydeł może dochodzić nawet do 2,5 metra.

  Jest mięsożerny, ale wbrew obiegowej opinii wcale nie przepada za żabami. Woli chrząszcze, myszy, nornice, węże, jaszczurki i inne owady. Poluje nawet na małe zające. Żyje około 30 lat. W Polsce gniazduje około 23 % całej światowej populacji to ( ponad 50 tys. par lęgowych). Z roku na rok ich populacja jednak spada. Co czwarty, piąty bocian na świecie to polski bocian i basta. 

Możemy je obserwować, podziwiać  i słuchać na żywo w internecie przez całą dobę :


 

 

 

 

 

Podobne artykuły


11
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1065
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 1060
11
komentarze: 22 | wyświetlenia: 583
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 876
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 989
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 554
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 683
9
komentarze: 44 | wyświetlenia: 680
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 671
9
komentarze: 24 | wyświetlenia: 449
9
komentarze: 36 | wyświetlenia: 776
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 678
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 528
9
komentarze: 20 | wyświetlenia: 856
9
komentarze: 56 | wyświetlenia: 242
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Hamiltonie, ja dzisiaj będąc w Masywie Ślęży, pod Księgnicami widziałam na łące Czarnego Bociana...! Przecierałam oczy, ale nie zniknął. Toż to była gratka, gdyż czarne boćki w zasadzie tylko nad Dunajcem podziwiać mi dane było do tej pory. Pozdrawiam :)

Aha, a we Wrocławiu, na Wojnowie (peryferie) mamy największe w Polsce gniazdo bocianie na kominie - waży 3.5 tony i było w tamtym roku za

...  wyświetl więcej

  Hamilton,  25/04/2011

Moi krewni na wsi przygarnęli chorego boćka na zimę. Zadomowił się, obróśł w tłuszcz, skumał się z kurami, kaczkami, gęsiami i tak przeżył chyba z 8 lat. Dobrze mu było i o Afryce już nie klekotał. Jednak moim zdaniem trochę się skundlił. Zginął marnie, w wypadku drogowym potrącony przez malucha, a latając miał szanse na Boeninga.

  pirx,  25/04/2011

Niech skalny kwiat łaskawie mi wybaczy, że wpisuję się tuż pod nim. Mnie także zdarzyło się kiedyś zobaczyć czarne bociany.I to aż cztery! Szedłem łąką. Zauważyłem je kątem oka. W pierwszej chwili myślałem, że to sępy :) Dopiero po chwili właściwie rozpoznałem te piękne ptaki. Niesamowity widok.

Przepraszam Pirx, ale czemu mam ci wybaczać? Czy uczyniłeś coś nie tak względem mnie? Art na szczęście jest tylko o boćkach, więc zażartej wymiany myśli nie przewiduję ;)

  pirx,  25/04/2011

"Jest mięsożerny, ale wbrew obiegowej opinii wcale nie przepada za żabami. Woli chrząszcze, myszy, nornice, węże, jaszczurki i inne owady."
Wiele lat temu powiedziałem do mojej mamy; - Mamo! Bocian porwał kaczątko.
- A co ty pleciesz! Bociany nie jedzą kaczek!
Ale wkrótce zmieniła zdanie. Co ranek lądował na pobliskiej łączce i czekał aż mama wypuści kaczęta. A gdy się z tym opóźniała, zniecierpliwiony podchodził pod bramę zagrody;). Bociany są smakoszami młodego drobiu.

  Noemi*,  26/04/2011

Bociana lubią nie tylko ludzie. Jest on również przyjacielem mniejszych ptaków: wróbli, mazurków, szpaków. Ptaszki te bowiem często gniazdują w bocianich gniazdach. Bocianie gniazdo jest przecież duże, posiada wiele zakamarków, nisz, a zatem idealnych miejsc na gniazdo dla mniejszych ptaszków, szczególnie wróble, niejako „wkradają” się do bocianiego domostwa i żyją w zgodzie ze swoimi większymi są ...  wyświetl więcej

  greenway,  26/04/2011

U mnie bociany przelatują czasami tuż nad domem, bo mamy łąki w środku miasteczka i w ogóle bardzo dużo terenów zielonych. A odlatują regularnie około 20 sierpnia. Obserwowałam taki odlot, gdy 5 bocianów robiło coraz wyższe kręgi nad miastem, wzbijając się naprawdę wysoko. :-)

  Noemi*,  26/04/2011

Mieszkam niedaleko nadnarwiańskiego i biebrzańskiego parku krajobrazowego, widziałam już kilkakrotnie tzw. sejmiki bocianie, bociany przed odlotem gromadzą się na łąkach, trenują grupowe loty jakby uczyły młode osobniki zachowań w grupie i to trwa kilka dni, po czym któregoś dnia wszystkie razem odlatują a dla okolicznych mieszkańców jest to oznaka końca lata.

  hussair  (www),  26/04/2011

Łąki w środku miasteczka... Też tak chcę!!

  hussair  (www),  26/04/2011

Urzekające!

  greenway,  26/04/2011

Na co czekasz hussair, przyjeżdżaj. Tu jest zalew, rzeka, las, łąki i dużo przestrzeni. A teraz wszystko kwitnie. ;-)

Ja widziałam sejmiki bocianie w Bieszczadach - ale tam, tych cudnych ptaków było tak wiele na łąkach w połowie sierpnia, ze prawie łąki widać nie było... niesamowity to był widok...

Noemi. Zielone Wrota. Piękne miejsce... i dużo bocianów - mniemam?. (kolo Strekowej Góry) Pojechał bym tam na sesje foto. Bociany?

  Noemi*,  27/04/2011

Marcinie, to jest bardzo dobre miejsce do pieszej turystyki i sesji fotograficznych, mogę ci również polecić wieś Pentowo- zwane europejską wsią bociana i wieś Kiermusy obie w okolicach Tykocina.:))

Super. Bardzo dziękuję i Pozdrawiam.

  Gamka  (www),  26/04/2011

Podrzucę kalendarz bociani na cały rok ;-)http://bocian.polska.pl/multim(...)634.htm
Pozdrawiam serdecznie Hamiltonie !

  hussair  (www),  26/04/2011

Brawo Hamilton! Jeśli coś miałoby zastąpić orła na tarczach polskiego rycerstwa, to tylko bocian!! :))

Brawo!A czy zamiast orla białego bocian?,skoro mądry naszych bęcwałów z rządu nauczyłby rozumku?l

  hussair  (www),  27/04/2011

Na to trudno liczyć, niestety. Tym akurat to chyba gibbon w herbie pasowałby... ;-)

  Elba,  29/04/2011

Polecam piosenkę o wiośnie:
http://www.youtube.com/watch?v(...)related

  Hamilton,  19/05/2011

Bociek swej żonie okazał empatię
W nagrodę ma ludzką sympatię
Choć wydaje się to przyziemne
Dla niej to chyba przyjemne

Się mój drogi rozkręciłeś,
znowu fraszką zarzuciłeś...
Działa tutaj czar wierszowy
może jest to dar eioby?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska