Login lub e-mail Hasło   

Talent – geniusz drzemiący w Tobie

"Ani bowiem talent bez wiedzy, ani wiedza bez talentu nie mogą stworzyć doskonałego mistrza". Witruwiusz
Wyświetlenia: 2.529 Zamieszczono 26/04/2011

Talent jest jakby odwrotną stroną medalu misji. Tak, jak w przypadku powołania, każdy bez wyjątku jest obdarzony konstelacją jemu tylko właściwych uzdolnień – darem, którego nie posiada nikt inny. Każdy ma też równie unikalny i wyjątkowy sposób ich wyrażania. Istnieje coś jedynego w swoim rodzaju, co możesz robić i Tobie tylko właściwy  sposób wykonywania tego czegoś. Znamienny jest tu fakt, że w starożytności talent (łac. talentum, gr. tálanton ‘ciężar’) oznaczał największą jednostką wagowo-pieniężną i służył jako miara ilości pieniądza w postaci szlachetnego kruszcu, srebra czy złota.

Po czym poznać talent? Jak go odkryć w sobie? Gdy używasz swojego talentu, Twoja energia rośnie! To, co wtedy robisz, przychodzi Ci z łatwością, bez wysiłku. Masz też nieodpartą ochotę powtarzania danej czynności - tyle daje Ci ona radości i satysfakcji. Wykonując tę jedyną rzecz, tracisz poczucie czasu, doświadczasz poczucia sensu i spełnienia.

Talentu nie można się nauczyć. Z talentem się rodzisz, jest w Tobie i – tak jak misja – czeka na swoje ujawnienie i na pełne w Twoim życiu przejawienie. O ile dotąd tak się nie stało.

Talent, ów genialny potencjał na miarę Jana Sebastiana Bacha, Alberta Einsteina, Michaela Jacksona, Michaela Jordana czy Leonarda da Vinci tkwi w każdym człowieku. Jednak nieliczni są ci, którzy w ten sposób o sobie myślą. Z jakiego powodu tak wielu ludzi twierdzi, że nie posiada żadnych talentów lub - że są one niewiele warte?

Dzieje się tak po części dlatego, że na ogół traktujemy swoje talenty jako coś zupełnie zwyczajnego, naturalnego. Po prostu - robimy daną rzecz z łatwością i sprawia nam to wielką frajdę. Nawet nam do głowy nie przyjdzie, że to coś może być czymś niezwykłym – nadzwyczajnym, wielkim talentem. A jest! I wiedza o posiadanym specyficznym talencie jest bezcenna. Talent jest bowiem surowcem, który można przez całe życie poddawać obróbce i doskonalić. Jeśli nie wiesz, że jesteś w posiadaniu niezwykle cennego szlachetnego kamienia, nie możesz go oszlifować i pokazać światu. Mówiąc językiem współczesnym – nie możesz go sprzedać.

Skądinąd, ten brak świadomości posiadanych talentów może się  wiązać z wszechobecnymi w naszej kulturze przekonaniami o własnej bezwartościowości i małości.

Nie wystarcza więc posiadanie talentu. Fundamentalne jest, byś sobie zdał sobie sprawę,  jaki konkretnie dar posiadasz. Możesz go wówczas rozwijać poprzez wiedzę, doskonalić poprzez ćwiczenia i wykonywać częściej dające Ci radość i związane z nim czynności. Stajesz się wtedy świadomie kompetentny.


Dopasowanie talentu i roli

Z jednej strony jest Twój unikalny talent, z drugiej – sposób jego wyrażania, inaczej mówiąc rola, którą odgrywasz, by go uzewnętrznić. Jedno i drugie mają znaczenie kluczowe.

Talentem koszykarza Michela Jordana jest na przykład zmysł precyzji połączony z szóstym zmysłem, który uruchamia się w grze zespołowej. Czy ten sam Michael Jordan mógłby dać pełną miarę swoich możliwości, siedząc w zamkniętym pomieszczeniu za biurkiem, jako informatyk programista? Jest jasne, że nie! Czy byłby tak samo wspaniałym księgowym, piłkarzem, śpiewakiem operowym? Raczej wątpliwe. Bramą do tego, by jego talent okazał się w całej krasie było znalezienie odpowiedniej dla niego roli. Kluczem do pełnego wyrazu talentu w świecie jest więc znalezienie dla niego idealnie pasującej roli.  Wtedy dopiero - gdy doskonała treść (talent) znajduje swoją doskonałą formę (rolę) - Twoja lampa zaczyna świecić pełnym blaskiem, stajesz się mistrzem w wybranej przez siebie dziedzinie.

Rekapitulując: tkwi w Tobie wybitny talent, boża iskra, nieskończony potencjał na miarę Einsteina, Dantego czy Leonarda da Vinci. To, czy z tej iskry powstanie wielki płomień zależy jedynie od Ciebie.

Można powiedzieć, że życie polega na uświadamianiu, doskonaleniu i ekspresji posiadanych przez siebie talentów. Oddając je na służbie ludziom, przyczyniamy się do pomyślności całego społeczeństwa. A ci, którzy potrafią oddać się tej sztuce bez reszty, osiągają wyżyny człowieczeństwa i geniuszu.

.................................

Poniższa książka podejmuje temat fundamentalnego znaczenia talentów dla przedsiębiorstw:

M. Buckingham i C. Coffman, Po pierwsze: Złam wszelkie zasady

 

Podobne artykuły


43
komentarze: 26 | wyświetlenia: 9244
23
komentarze: 10 | wyświetlenia: 4535
20
komentarze: 6 | wyświetlenia: 2997
18
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2268
17
komentarze: 11 | wyświetlenia: 2919
17
komentarze: 15 | wyświetlenia: 5010
35
komentarze: 51 | wyświetlenia: 4024
35
komentarze: 15 | wyświetlenia: 2317
31
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1796
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6369
30
komentarze: 24 | wyświetlenia: 3054
 
Autor
ArtykułHonore de Balzac: "Talent polega na połączeniu siły twórczej ze zdolnością wykonawczą."
Pozdrawiam :)

  fela,  27/04/2011

Ja sie nie chwale ja po prostu mam talent :)

teraz wiem skąd to u mnie się wzięło :)))Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska