Login lub e-mail Hasło   

Y.M.C.A – hit dyskotekowy z treścią

Gdy wsłuchamy się w treść piosenek puszczanych w radio śmiało można powiedzieć, że większość to dramat na temat podartych kapci. Niektóre jednak mile zaskakują.
Wyświetlenia: 11.903 Zamieszczono 27/04/2011
Utwór Y.M.C.A. powstał w 1978. Śpiewany był przez grupę the Village People (Wieśniacy). W ciągu krótkiego czasu znalazł  się na drugim miejscu amerykańskiej listy przebojów oraz na pierwszym miejscu brytyjskiej. Piosenka stała się największym przebojem grupy. Singiel z utworem znalazł się pierwszej trzydziestce wszechczasów (nie mylić z pierwszą trzydziestką najpopularniejszych autorów Eioby). Łącznie sprzedano ponad 10 mln płyt.
 

 

 
 

 

 
Y.M.C.A  jest utworem wciąż lubianym, słuchanym, śpiewanym i tańczonym. Stał się hymnem wielu imprez sportowych w Ameryce. Z jakiego powodu? Odpowiedź jest dosyć zaskakująca.
 
Y.M.C.A  to skrót od Young Men’s Christian Association, Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej, organizacji, która realizuje program oparty na wartościach chrześcijańskich. Głównym celem jest troska o harmonijny rozwój fizyczny, umysłowy i duchowy  poprzez wspólne studiowanie Biblii, dyskusje i sport. Działalność była prowadzona początkowo tylko wśród chłopców, a potem jednak wśród młodzieży obojga płci. Organizacja przykłada dużo uwagi do sportu. Pastorzy z Y.M.C.A. są m.in. twórcami:
 
- "pakowania na siłowni" - Robert Roberts z Bostonu w 1881
- koszykówki - James Naismith z Springfield College w 1891
- siatkówki - W.G. Morgan z Holyoke w 1895
Ze środowiska Y.M.C.A. wywodzi się także harcerstwo.
 
Od 1918 Y.M.C.A. obecna jest także w Polsce. O dynamicznej działalności organizacji można przeczytać pod poniższym adresem: http://www.ymca.pl/htmle/polska/index.php
 
 
Y.M.C.A – Village People, 1978
 
Młody człowieku, nie musisz być zblazowany
Podnieś się
Jesteś w innym mieście
Nie musisz czuć się nieszczęśliwym
 
Młody człowieku, istnieje miejsce, do którego możesz pójść
gdy brakuje ci kasy
Możesz tam się zatrzymać
i dobrze spędzić czas
 
Mają tam wszystko co mężczyźni potrzebują
Spotkasz tam też innych chłopaków
 
Dobrze jest być w Y.M.C.A
 
Możesz doprowadzić się do ładu i dobrze zjeść
oraz robić to na co masz ochotę
 
Młody człowieku! Czy ty mnie słuchasz?
Młody człowieku! Kim chcesz być?
Możesz spełnić swoje marzenia,
ale o jednym musisz wiedzieć
 
żaden człowiek nie może zrobić tego o własnych siłach
Młody człowieku! Odłóż dumę na półkę
i idź do Y.M.C.A
Oni tobie pomogą
 
Młody człowieku, byłem kiedyś na twoim miejscu
znalazłem się na dnie i byłem na odjeździe
Nikogo nie interesowało czy żyję
Cały świat śmiał się ze mnie
 
Wtedy ktoś podszedł do mnie i powiedział
Młody człowieku, idź na koniec ulicy
Jest tam miejsce o nazwie Y.M.C.A
Oni pomogą ci odnaleźć siebie
 
 
Pełne nasze ulice młodych ludzi, którzy nie wiedzą co ze sobą zrobić. Pustka w ich głowach wylewa się na polskie ulice. Nie wiedzą co z tym począć ani rodzice, ani szkoła, ani kościół. Może pomogłaby Y.M.C.A? Młody człowieku! Ocknij się i stań się przydatny dla społeczeństwa!
 
Maciej Strzyżewski
 
 
 
 
W warszawskim budynku YMCA, w którym obecnie mieści się Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego i Teatr "Buffo" mieszkał po wojnie znany pisarz i publicysta Leopold Tyrmand, który nigdy nie pogodził się z nowym porządkiem politycznym. Odrzucony przez system, nikomu niepotrzebny, pisał do szuflady. Warto przeczytać jego słynny "Dziennik 1954". Napisał w nim m.in. o roli YMCA w powojennej Warszawie.
 
 
 

 

 

 

Podobne artykuły


11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3015
11
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1122
11
komentarze: 41 | wyświetlenia: 3343
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2722
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3745
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2136
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2217
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2139
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 899
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 638
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1655
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 2108
 
Autor
ArtykułFajnie, że o tym napisałeś. W Kanadzie YMCA to jedna z lepszych organizacji społecznych z centrami sportowymi i przedszkolami, które są subsydiowane w zależności od wysokość zarobków, więc np. karnet do siłowni i basenów jak również opłata miesięczna za przedszkole jest różna dla każdego, kto aplikuje o przyjęcie na użytkownika. Jest to fantastyczne miejsce spotkań młodych ludzi, wiele imprez char ...  wyświetl więcej

Dość zabawny, choć pominięty, jest fakt że ten utwór stanowi nieformalny hymn społeczności homoseksualnej na świecie.

Nie da się ukryć, że panowie są dosyć egzotyczni. Utwór jednak nie promuje żadnych treści "orientalnych" i dobrze reklamuje organizację, która ze środowiskiem muzyków nie ma nic wspólnego.

  roman111,  30/04/2011

Aż założyłem konto, żeby wyprowadzić Cię z błędu.. Ta piosenka nie promuje żadnych wartości chrześcijańskich, natomiast mówi o rozwiniętym homoseksualiźmie w tej organizacji.

Zresztą.. wyżej jest tekst i bardzo łatwo go zinterpretować.

  alexo,  30/04/2011

zobacz co mówi Wikipedia:
"Y.M.C.A." – najbardziej znany utwór zespołu The Village People. Wydany w 1978, stał się hitem w styczniu 1979.
Utwór osiągnął miejsce drugie na amerykańskiej liście przebojów na początku 1979, a w tym samym czasie zdobył najwyższą pozycję w Wielkiej Brytanii, stając się największym przebojem zespołu. Dwuznaczny tekst piosenki sugeruje, że amerykańskie klub ...  wyświetl więcej

Chyba dobrze, że tam chodzili, bo chodzenie w dobre miejsca jest lepsze niż chodzenie w złe miejsca. Większa sansa ma zmiany. Osobiście cieszę się kiedy różnego rodzaju ludzie upadli przychodzą do mojego kościoła. Dobra nowina w końcu jest dla tych, którzy mają się źle.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska