JustPaste.it

PasjaGSM - wywiad

Rozmawiamy dziś z Maciejem Celmerem, współtwórcą i redaktorem serwisu pasjaGSM.pl

Rozmawiamy dziś z Maciejem Celmerem, współtwórcą i redaktorem serwisu pasjaGSM.pl

 

PasjaGSM – jeden z najbardziej wartościowych merytorycznie serwisów o rynku telekomunikacyjnym w Polsce. Już sama domena zdradza genezę powstania serwisu, którą była pasja. O tej właśnie pasji rozmawiamy dziś z Maciejem Celmerem, współtwórcą i redaktorem serwisu pasjaGSM.pl

Cześć, Maćku. Skąd pomysł na serwis pasjaGSM?

Głównym powodem założenia i rozbudowy wortalu PasjaGSM.pl do obecnego stanu było zainteresowanie rynkiem telekomunikacyjnym. Chcieliśmy stać się rzetelnym źródłem informacji o poczynaniach operatorów i regulatorów rynku telekomunikacyjnego w Polsce. Docelowo, najważniejszy jest czytelnik. To jemu chcemy dostarczać informacje, które pomogą mu w wyborze najkorzystniejszych dla niego rozwiązań. Jak wiadomo usługi telekomunikacyjne na naszym rynku rozwija się bardzo szybko. Jestem przekonany, że monitoring tego rynku jest po prostu potrzebny. Niemal każdy z nas korzysta z dobrodziejstw współczesnego świata, jakimi są telefonia komórkowa i stacjonarna, Internet oraz bardzo szeroki wachlarz usług oferowany przez operatorów i firmy związane z tą dziedziną. Ponadto interesują nas nowe technologie, a i w tym segmencie wiele się dzieje. Pojawiają się nowe urządzenia, rozwiązania technologiczne w zakresie sprzętowym i sieciowym. PasjaGSM.pl to połączenie pasji telekomunikacyjnej i dziennikarskiej. Nie zamierzamy spoczywać na lurach i chcemy konsekwentnie dążyć do ciągłego poprawiania jakości publikowanych artykułów, testów i recenzji.

Jak sądzisz, dlaczego tak kochamy komórki, wszelkie urządzenia mobilne? Skąd w nas wszystkich pasja GSM?

Myślę, że spowodowane jest to możliwościami jakie dają te urządzenia. Dzięki nim jesteśmy w ciągłym kontakcie ze znajomymi i możemy załatwić wiele spraw od ręki. Dla wielu ludzi, niemożliwym jest oderwanie się od telefonu komórkowego, uzależniliśmy się od nich. Pokazuje to również, że prywatność nie jest dla nas już tak istotna.

Rynek się zmienia. Powstają coraz lepsze telefony, które są wzbogacone funkcjami, o jakich kilka lat temu nie śniliśmy. Wydawały nam się mrzonkami z filmów SF. Teraz, jedno urządzenie, które służyło kiedyś do dzwonienia pozwala na wykonanie szeregu czynności: sprawdzenie poczty, zarządzanie kontem bankowym, płatności za usługi i towary oraz nieprzerwany dostęp do informacji.

Jak oceniasz w Polsce rynek IT i usług mobilnych? Jesteś zadowolony z tego, co obserwujesz u nas w zakresie rozwoju nowych technologii?

Rynek się rozwija, to pewne. Operatorzy inwestują w rozwój sieci, wdrażają nowe technologie, starają się dogonić zachód. Jest dobrze. Z resztą, już nie jednokrotnie się słyszało, że ten rok minie na inwestycjach w sieci i technologię, a nie walkę cenową, gdzie już zbyt wiele nie da się zrobić.

Rynek IT ogólnie się rozwija i jest związany z telekomunikacja. W Polsce jest coraz więcej firm, które świadczą usługi w sieci i nieźle na tym wychodzą. Powstaje dużo ciekawych projektów, które wykorzystują nowe technologie i tworzą je jeszcze bardziej funkcjonalnymi.

Ważna jest też kwestia tzw. „białych plam”. Może nie jest to sprawa nowych technologii, ale jest to rzecz bardzo istotna i na pewno wpływa na zwiększenie możliwości rozwoju technologicznego w zakresie świadczenia usług opartych o rozwiązania telekomunikacyjne. Jak ta sprawa się wyjaśni i operatorzy pokryją te obszary zasięgiem, będę zadowolony.

Jak będzie według Ciebie, wyglądała technologiczna przyszłość rynku telekomunikacyjnego? Czipy pod skórą, którymi będziemy płacić, dzwonić i otwierać drzwi?

Ciężko stwierdzić, czy damy się zaczipować. To już będzie zależało od każdego z osobna. Z resztą nie jest to w cale odległa przyszłość, istnieją przecież miniaturowe pamięci zdolne do komunikacji z różnymi terminalami. Można na nich zapisać masę informacji: dane bankowe, informacje o nas samych itp.

Myślę, że przyszłość będzie należała do miniaturowych urządzeń o ogromnych specyfikacjach, które na szerszą skalę będą zastępowały komputery.

Obawiam się też, że zupełnie zniknie prywatność w sieci. Coraz więcej ludzi decyduje się na ujawnianie swojej tożsamości w sieci i za pomocą komunikatorów opisują wszystko co robią, dochodzi to tego funkcja geolokalizacji. Może zabraknąć tajemniczości. Żeby kogoś poznać będziemy odwiedzać jego profil na portalu społecznościowym, a dopiero potem zapadnie decyzja o spotkaniu.

Na jakie produkty czy usługi w branży telekomunikacyjnej czekasz?

Na równomierne pokrycie siecią komórkową wszystkich obszarów Polski i super baterie w urządzeniach mobilnych.

Czy planujecie rozwój wortalu? Jakie plany na rok 2011?

Wortal PasjaGSM.pl to nasze oczko w głowie i nie zamierzamy poprzestać na tym co jest teraz, będziemy go sukcesywnie rozwijać. Nie mogę zdradzić wszystkich szczegółów, ale planujemy jego rozbudowę. Być może zmieni się szata graficzna.

W najbliższym czasie, chcemy udostępniać wysokiej jakości materiały wideo w formie przystępnej dla użytkownika. Wnikliwie czytamy komentarze zostawiane na wortalu i opinie wszystkich zainteresowanych stron, aby wyciągnąć konstruktywne wnioski, które mogą nam bardzo pomóc w przyszłości.

Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów w rozwijaniu Waszej Pasji:-)

 

wyrażamy zgodę na przedruk z podaniem linku www.serwersms.pl