Login lub e-mail Hasło   

Co to jest ubezpieczenie autocasco i na co zwracać uwagę podpisując polisę?

Każdy kto ma własny samochód zastanawiał się wielokrotnie jakie pakiety ubezpieczeniowe wybrać. Czy zakupić jedynie ubezpieczenie oc czy także autocasco.
Wyświetlenia: 1.106 Zamieszczono 28/04/2011

Zanim jednak zdecydujemy się wykupić cały pakiet ubezpieczeniowy sprawdźmy co daje autocasco. Autocasco to ubezpieczenie dla zapobiegliwych. Jeśli mamy wartościowy samochod i obawiamy się kradzieży warto wykupić takie ubezpieczenie. Warto, bo autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem w przeciwieństwie do oc, które jest w Polsce obowiązkowe. Ubezpieczenie autocasco zawierane jest przez podpisanie umowy z firmą ubezpieczeniową.

Warunki ubezpieczenia autocasco określa bezpośrednio zakład ubezpieczeń. Zapisane są one wszystkie w tzw. ogólnych warunkach ubezpieczenia OWU. Dlatego też jeśli zdecydowałeś się wykupić autocasco udaj się do wybranej firmy ubezpieczeniowej I u niej sprawdź warunki. Jeśli brat lub sąsiad zakupił autocasco w innej firmie, na pewno nie ma co się go pytać o zdanie, bo warunki te będą inne.

Mało kto decyduje się czytać OWU, gdyż jest to lektura długa, nudna i zapisana drobnym drukiem. Tymczasem ogólne warunki ubezpieczenia to wyjątkowo istotne postanowienia, które decydują o wysokości naszego odszkodowania.

Czytając ogólne warunki ubezpieczenia autocasco sprawdźmy co jest dokładnie przedmiotem ubezpieczenia, jaki jest jego zakres oraz jakie są wyłączenia. W OWU znajdziemy również informacje o sposobie w jaki jest zawierana umowa, zakresie i czasie trwania. Sprawdźmy również prawa i obowiązki swoje oraz zakładu ubezpieczeń.

Jeśli wykupujemy w firmie ubezpieczeniowej autocasco oznacza to, że zakład ubezpieczeń ponosi wszelkie ryzyko uszczerbku w majątku ubezpieczającego. Ubezpieczający natomiast zobowiązany jest do opłat składki na ubezpieczenie autocasco.

Pamiętajmy również o tym, żeby sprawdzić w ogólnych warunkach ubezpieczenia bądź też dopytać się agenta co jest wyłączone z odpowiedzialności ubezpieczającego i jakie są jego obowiązku. Te informacje powinniśmy znać zanim dojdzie do wypadku lub kradzieży.

Wysokość składki uzależniona jest od wielu czynników, dlatego też wypełniając pisemny wniosek o autocasco będziemy musieli podać rodzaj i wiek pojazdu, miejsce zamieszkania oraz użytkowania samochodu. Ubezpieczyciel zapyta również o poprzednich właścicieli auta oraz innych ubezpieczycieli.

Autocasco obejmuje utratę samochodu w wyniku:

- kradzieży samochodu lub jego wyposażnia

- zdarzeń losowych jak powódź, pożar, powódź, wybuch, odpady atmosferyczne.

Jeśli do wypadku doszło w trakcie gdy kierowca prowadził pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.

Polisy na autocasco podpisywane są głównie na okres 12 miesięcy. Suma ubezpieczenia wyliczana jest na podstawie takich danych jak wartość rynkowa pojazdu, marka pojazdu jego model, ilość przejechanych kilometrów, stan techniczny czy rok produkcji.

Składkę można opłacić jednorazowo lub w ratach. Cena ubezpieczenia autocasco to procentowa wartość ubezpieczanego samochodu zwykle stanowi ona od 8 do 12 procent.

Podobne artykuły


7
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1681
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 74198
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 648454
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 15229
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21676
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40611
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17521
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13197
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53403
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22792
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 18250
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23398
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  superomat  (www),  30/12/2016

Autocasco to jest rozwiązanie dla bogatych, którzy mogą dać kilka tysięcy na ubezpieczenie. Zwyczajni kierowcy kombinują jak dostać najtańsze oc.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska