Login lub e-mail Hasło   

Ludzie ulicy

Chodzą po ulicach miast. Krzątają się zagubieni i bez celu. Potrzebują ludzi, którzy pomogą im wrócić na właściwe tory. Czasami to się udaje.
Wyświetlenia: 3.616 Zamieszczono 03/05/2011

Podczas jednego ze spotkań Bóg dotknął mnie tak mocno, że nie wiedziałem czy to przeżyję. Chłopak stojący obok powiedział zdumiony: „Wow! Czegoś takiego jeszcze nie widziałem.” W ciągu kilku minut moje wnętrze zostało zmienione, a powichrowane myśli wyprostowane, przede wszystkim te dotyczące drugiego człowieka.

Zdarzenie 1

Na parkingu przed Auchan podszedł do mnie pewien człowiek prosząc o „dwójeczkę” na browarek. Moja pierwsza reakcja była taka: „Idź stąd menelu jeden. Jak ja nienawidzę takich jak typów ty.” Niemalże natychmiast pojawiła się myśl druga: „Kochany! Nie wolno ci już tak myśleć. Jesteś nowym człowiekiem. Nie pamiętasz? Spójrz w jego oczy.” Spojrzałem i wówczas dostrzegłem w nim wartościowego człowieka. Było to dla mnie odkrycie. Zaczęliśmy rozmawiać. Piotr skończył szkołę policyjną. Miał żonę, dzieci, mieszkanie, dobrą pracę. Stracił to wszystko przez alkohol.

Dałem mu jedzenie, a potem położyłem rękę na jego ramieniu i zacząłem się modlić:

„Panie wszechświata. Oddaję w Twoje ręce osobę Piotra. Proszę, abyś odmienił jego życie w taki sposób, aby budząc się rano znał cel i sens swojego istnienia, aby jego żona i dzieci zaczęły go na nowo szanować, aby odzyskał pracę i poczucie godności, aby po każdym dniu widział, że coś zbudował. Panie, niech tak się stanie.” Płakał. Nie chciał już „dwójeczki”. „Dziękuję, że mi poświęciłeś czas. Bardzo mi pomogłeś. Teraz wiem co mam robić.”

Wróciłem do samochodu i nie mogłem uwierzyć w to co się stało. Byłem szczęśliwszy niż kiedykolwiek.

Zdarzenie  2

Pewnego razu pojechałem do pewnej miejscowości na Pojezierzu Drawskim, gdzie dominowała mentalna pustka, apatia oraz brak perspektyw na zmianę. Przygnębiający klimat.

Trwał sezon. Trudno było znaleźć miejsce do zaparkowania. Gdy w końcu znalazłem i zadowolony wjechałem w wąską szczelinę pomiędzy samochodami naprzeciwko zobaczyłem pięciu mężczyzn z tatuażami i zniszczonymi twarzami. Jeden z nich chciał podejść do mnie. Drugi go powstrzymał. Zamknąłem samochód i poszedłem do miasta. Dręczyła mnie myśl, że chyba w niewłaściwym miejscu zaparkowałem samochód. Nagle myśl zmieniła tor: „Wracaj szybko, bo później może ich już nie być.”

Siedzieli na murku. Bardzo się ucieszyłem się. Otworzyłem bagażnik i wziąłem kilka książek z morałem, które zawsze wożę ze sobą. Podszedłem do nich i powiedziałem: „Panowie, wyglądacie na twardych facetów, a ja mam mocną książkę.” Rozdałem im po jednej. Nie bardzo się cieszyli. „Szefie, „dwójeczka” by się przydała.” – poinformowali pokornie o swoich potrzebach. „Dobrze. Dam wam, ale pod jednym warunkiem. Każdy z was przeczyta jedną stronę i opowie drugiemu co przeczytał.” „Przeczytamy.” – zobowiązali się zgodnie. Gdy odjeżdżałem siedzieli w pięciu na murku ze wzrokiem wlepionym w kartki. „Chyba jednak jest nadzieja dla tego miasta.” – pomyślałem.

Zdarzenie  3

Pwnego dnia chcieliśmy z Agatą spędzić romantyczny wieczór w ulubionej herbaciarni. Zbliżał się wieczór. Szliśmy przez park. Było ciepło. Spotkaliśmy dwóch ludzi w potrzebie. Poprosili o „dwójeczkę” „Czy to dobry moment?” – pomyślałem. Poszedłem jednak do bagażnika i przyniosłem książki, a potem długo z nimi rozmawialiśmy. Daliśmy im „dwójeczkę”, a potem błogosławiliśmy ich w modlitwie. W tym czasie podszedł do nas trzeci człowiek i sam poprosił o modlitwę. Siedzieli na murku, a w ich oczach widać było błaganie: „Weźcie i zróbcie coś z nami, bo nie jest nam dobrze z tym jak żyjemy.” To był wyjątkowy wieczór.

Zdarzenie  4

Siedziałem w restauracji. Przed oknem chodził brudny człowiek z reklamówką, który nie wiedział czy iść w lewo czy w prawo. Po posiłku podszedłem do niego i zapytałem: „Czego ci w życiu potrzeba?” Przestraszył się. „Jesteś głodny? Kupię ci coś do jedzenia.” Natychmiast skierował się drzwi. Powstrzymałem go mówiąc: „Nie możesz tam wejść w takim stanie. Jesteś brudny i śmierdzisz. Tamci ludzie są czyści i jedzą. Musisz myśleć o nich.” Posadziłem go na murku i poszedłem po obiad. Słońce świeciło i było ciepło. Tak jak wielu innych jemu podobnych nie wiedział na czym polega życie. Najpierw pracował i pił z kolegami, a potem zdobywał pieniądze i pił sam. Teraz jadł, a ja mówiłem rzeczy, które powinni przekazać mu rodzice. „Mama urodziła cię ślicznego i różowego, abyś był czysty i szlachetny, abyś był szczęśliwym człowiekiem, który w życiu robi rzeczy pożyteczne dla siebie i innych.” Potem modliłem się za nim, aby tak się stało. Rozpłakał się. Dałem mu pieniądze na łaźnię. Wskazałem miejsce, gdzie dostanie ubrania oraz gdzie może pójść, aby zjeść. Natychmiast wyruszył w tamtym kierunku.

Lubię ludzi z ulicy. Zawsze są gotowi i umieją rozmawiać na najgłębsze tematy. Zazwyczaj są świadomi swojego stanu. Praca z nimi nie jest łatwa. Warto jest jednak próbować, bo w zasadzie co innego w życiu ma większe znaczenie? Ojciec mojej koleżanki od lat mieszkał na ulicy. Alkohol uczynił z niego wrak człowieka. Przed laty córka dała mu Biblię w nadziei, że ta mu pomoże. Miesiąc przed śmiercią przestał pić. Pozostała po nim tylko jedną rzecz – Biblia. Cała była w notatkach.

Maciej Strzyżewski

 

Podobne artykuły


90
komentarze: 98 | wyświetlenia: 66193
53
komentarze: 63 | wyświetlenia: 26861
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 3454
32
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4293
22
komentarze: 13 | wyświetlenia: 3728
18
komentarze: 18 | wyświetlenia: 5842
22
komentarze: 39 | wyświetlenia: 3949
14
komentarze: 36 | wyświetlenia: 30367
17
komentarze: 19 | wyświetlenia: 7946
22
komentarze: 117 | wyświetlenia: 6214
6
komentarze: 39 | wyświetlenia: 708
72
komentarze: 75 | wyświetlenia: 27619
43
komentarze: 12 | wyświetlenia: 6521
34
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6585
32
komentarze: 11 | wyświetlenia: 3399
 
Autor
Artykuł  Elba,  03/05/2011

Ot, natura... Wszystko co Bóg stworzył jest piękne, bo naturalne.
Poprawki wykonane ludzką ręką są iluzją piękna... ? Czasami piękną... ale iluzją.

  Psst,  03/05/2011

Są równie piękne, bo czynione za wezwaniem. Myślę, że Bóg powiedziałby: jestem z ciebie dumny, moje dziecko. Ja tak mówię i tak samo mówi boska cząstka we mnie.

Jestem z ciebie dumny, Macieju.

  Noemi*,  03/05/2011

Temat bezdomnych jest niewygodny, zaraźliwy i omijany przysłowiowym wielkim łukiem - bo robi się nieprzyjemnie.
Lepiej się sprzedają skandale ludzi z wyższych sfer niż problemy społeczne. Lepiej teraz przed świętami oglądać reklamową błazenadę związaną z nadchodzącymi świętami niż czuć się nieswojo na myśl, że być może gdzieś niedaleko ktoś umiera z głodu i zimna. Tylko, że ten temat nigdy ...  wyświetl więcej

gratuluję serca i odwagi :)

  ugenberg,  03/05/2011

Bowiem podejście bez strachu z czystą intencją zdziała więcej, niż robienie czegoś na pokaz... robienie dla jakiegoś zysku...
Nie raz zbiera mi się na łzy, gdy idąc widzę tych wszystkich ludzi...
Dokładnie nic tylko gratulować odwagi :) i serca także oczywiście.

Bardzo dobry koment

To nie jest tak. Nie jestem wcale odważny i nie zawsze takie rzeczy robię. Zazwyczaj mam takie same dylematy i rozterki jak Ty. Co jakiś czas jednak, na szczęście coraz częściej Niewidzialna Siła pcha mnie w różnych kierunkach, daje siłę i mądrość w postępowaniu z ludźmi. Bardzo lubię te momenty, bo zawsze wychodzą z tego niesamowite sytuacje.

Piękna relacja o tym, że początkiem najlepszej pomocy drugiemu człowiekowi, która może pomóc mu stanąć na nogi i zmienić się, jest przede wszystkim zostawienie na boku ocen i dostrzeżenie w nim zagubionego, potrzebującego czyjejkolwiek Uwagi, CZŁOWIEKA. Bez tego, nawet najbardziej obłożony dyplomami profesjonalista, nie przekroczy magicznej granicy, za którą zdarzają się prawdziwe cuda. Wierzę, że ...  wyświetl więcej

  Gamka  (www),  03/05/2011

Macieju!
Jesteś bardzo dobrym człowiekiem i masz bardzo dobre serducho i ja o tym wiem;-)
Bardzo często spotykam takich ludzi, błąkających się koło hipermarketów, obdartych, brudnych i pijanych, zaczepiających i proszących o jedzenie albo o pieniądze. Nie mogę zatrząsnąć drzwi i udawać ,że nie słyszę proszących o chleb czy bułkę. Zawsze coś dam i do bułki też. Ale tylko tak mogę pomó ...  wyświetl więcej

Dziękuję.

  Psst,  04/05/2011

Kiedyś reagowałem bardzo okrutnie na podchodzących do mnie bezdomnych. Po prostu udawałem, że ich nie słyszę. Nie zatrzymywałem się, szedłem dalej. Nie dawało mi to spokoju, nie mogłem znieść ich wyrazu twarzy. Odchodzili pełni poniżenia, rozbici, załamani. Stwierdziłem, że to niegodne mnie-człowieka. Zmieniłem postępowanie.
Teraz zatrzymam się, wysłucham i, gdy nie czuję potrzeby wsparcia, ...  wyświetl więcej

Gratuluję komentarza. Gratuluję wrażliwości i szczerości. Dzięki takim ludziom chce się żyć. Dziękuję za Twojego wolnego ducha.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska