Login lub e-mail Hasło   

Do kogo należy Polska?

Nad tymi słowami prezydenta Komorowskiego wypowiedzianymi podczas audiencji u papieża Benedykta XVI nie można przejść obojętnie.
Wyświetlenia: 5.464 Zamieszczono 03/05/2011

Podczas audiencji u papieża Benedykta XVI, jaka miała miejsce dzień po beatyfikacji Jana Pawła II, prezydent Bronisław Komorowski, odnosząc się do uroczystości beatyfikacyjnych, w których uczestniczył, powiedział: „Ojcze święty (...) wczoraj odczułem, że Kościół, do którego należy Polska, stanowi część Kościoła powszechnego” [1].

Ta wypowiedź prezydenta momentalnie zwróciła moja uwagę, jak nie przymierzając jakiś niespodziewany zgrzyt w samochodzie podczas jazdy. Zmusiła do zatrzymania się i zastanowienia, o co chodzi — o jaką przynależność, czego do czego.

Pominę tu intrygującą prezydencką eklezjologię, czyli naukę o Kościele, w której prezydent wyróżnił dwa Kościoły — jeden, mniejszy, „do którego należy Polska”, i drugi, większy, powszechny, czyli katolicki, którego częścią jest ten pierwszy. A skoro mniejszy, będący właścicielem Polski, jest częścią większego, to większy tym bardziej jest jej właścicielem. Skupmy się nad ową przynależnością.

To, że zdecydowana większość obywateli Polski to wierni Kościoła rzymskokatolickiego nie daje jeszcze nikomu, łącznie z prezydentem RP, prawa to stwierdzania, że Polska, jako kraj, państwo, należy do tego Kościoła. Chyba że prezydent miał na myśli efekty 20-letniej działalności Komisji Majątkowej, dzięki której, między innymi, Kościół rzymskokatolicki stał się ponownie największym posiadaczem ziemskim w Polsce, właścicielem znacznej części gruntów i nieruchomości na terenie naszego kraju. Ale to nadal nie uprawnia do stwierdzania, że Polska należy do tego Kościoła. Do takich stwierdzeń nie uprawnia również to, że Maria, matka Pana Jezusa, została przez Kościół rzymskokatolicki ogłoszona królową Polski, a niektórzy wierni tego Kościoła chcieliby na tronie Polski posadzić jeszcze jej Syna, i oczekują od polskich parlamentarzystów stosownych uchwał w tym przedmiocie. To również nie oznacza, że Polska należy do Kościoła rzymskokatolickiego.

W świetle naszej konstytucji — której prezydent jest strażnikiem z racji piastowanego urzędu — Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli, zarówno wierzących w Boga, jak i nie podzielających tej wiary. Jeśli w ogóle można mówić, że Polska do kogoś należy, to należy do swoich obywateli, niezależnie od ich wyznania, a nawet od tego, czy są, czy nie są wierzącymi.

Nikt oczywiście nie zabrania prezydentowi wyrażać publicznie swoich prywatnych przekonań religijnych. Prezydent, jak każdy obywatel, też ma prawo do wolności sumienia i wyznania. Nikt nie oczekuje od prezydenta, by wraz z objęciem urzędu wyrzekał się swej wiary na podobieństwo zrzekania się członkostwa w partiach politycznych. Dlatego prezydent zarówno jako głowa państwa, jak i osoba wierząca może odwiedzać papieża, mieć spotkania ze zwierzchnikami swojego Kościoła czy uczestniczyć w jego życiu religijnym. Byłoby jednak bardzo pożądane, gdyby dla równowagi, od czasu do czasu, spotykał się również ze zwierzchnikami również innych Kościołów (co notabene prezydent Komorowski robi), odwiedzał ich siedziby, czy uczestniczył w uroczystościach religijnych (choćby podczas ich świąt).  W końcu jest głową państwa będącego dobrem wspólnym wszystkich obywateli; państwa, którego konstytucja gwarantuje bezstronność władzy publicznej w sprawach przekonań religijnych, równouprawnienie Kościołów i związków wyznaniowych oraz wzajemną niezależność od siebie Kościołów i związków wyznaniowych oraz państwa.

Chcę wierzyć, że wypowiedź prezydenta o przynależności Polski do Kościoła rzymskokatolickiego była jedynie niezręcznym i niefortunnym skrótem myślowym; że mówiąc „Polska”, prezydent miał na myśli jedynie większość narodu polskiego, która należy do tego Kościoła, lub w ogóle Kościół rzymskokatolicki w Polsce. Bo gdyby było inaczej — że prezydent  chciał powiedzieć dokładnie to, co powiedział — to mniejszości wyznaniowe i niewierzący obywatele naszego kraju powinni się zacząć poważnie niepokoić. A tak pozostał tylko lekki niesmak, żeby nie powiedzieć absmak.  

Andrzej Siciński

 

[1] http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-zagraniczne/art,88,para-prezydencka-na-audiencji-u-papieza-benedykta-xvi.html [dostęp: 3.5.2011].

 

Podobne artykuły


169
komentarze: 169 | wyświetlenia: 26127
97
komentarze: 29 | wyświetlenia: 25270
37
komentarze: 41 | wyświetlenia: 6237
43
komentarze: 22 | wyświetlenia: 23317
61
komentarze: 60 | wyświetlenia: 8064
52
komentarze: 88 | wyświetlenia: 7863
50
komentarze: 15 | wyświetlenia: 14035
44
komentarze: 23 | wyświetlenia: 9987
42
komentarze: 34 | wyświetlenia: 7938
39
komentarze: 27 | wyświetlenia: 3171
34
komentarze: 26 | wyświetlenia: 3025
34
komentarze: 13 | wyświetlenia: 5805
34
komentarze: 16 | wyświetlenia: 15354
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Obawiam się Andrzeju, iż nie pierwszym i nie ostatnim skrótem myślowym tego typu ;)

Nie posądzam Komorowskiego o rozumienie swoich własnych wypowiedzi.

Cytat: "Kontekst winien być jak łysina - błyskotliwy i niczego do wyrwania".

Kiedy pan prezydent mówi z,przepraszam, głowy to ja odczuwam niepokój. I jest to niepokój, jak mniemam, uzasadniony. Ale nie będę się tu pastwił i wyliczał "wpadek" bo i po co? Powiem tylko, że na wrażych portalach nosi on przydomek Bredzisław i coś, niestety, jest na rzeczy...

Polska scena polityczna dzieli się na dwie części: PIS-owską katolicką ekstremę - walącą na odlew we wszystko, co nie jest czarne - oraz na resztę; działającą na zasadzie "i Bogu świeczkę i diabłu ogarek". Pierwsi, to niedojrzali emocjonalnie frustraci, a drugim brakuje pewnej męskiej części ciała.

Z tego wynika, że tylko Wiesiek Lipski jest normalny. Reszta nie łapie się w normie.

"intrygująca prezydencka eklezjologia" - hehe, dobre.

Niestety ale prezydent powiedział prawdę. Czytając prawdziwą historię Polski pisaną nie tylko przez katolickich pseudo historyków można się dowiedzieć że od wieków w Polsce rządzili biskupi podlegli Watykanowi.Królowie i magnateria byli im ulegli i Polska prowadziła politykę taką jaka była po myśli Watykanu a nie Polski. I w konsekwencji doprowadziło to do rozbiorów i niewoli Polski. I teraz po po ...  wyświetl więcej

Doskonała diagnoza, Panie Andrzeju! Jakie na to choróbsko znaleźć lekarstwo?

Odpowiem tylko tyle, że trzeba o tym głośno mówić i pisać. Krótko po publikacji tego artykułu, informacja zawierająca tę kwestionowaną przeze mnie wypowiedź prezydenta (zob. link w przypisie), została przeredagowana tak, że tej wypowiedzi już w niej nie ma. To oczywiście sukces połowiczny. Pełny byłby wtedy, gdyby nie trzeba było w przyszłości interweniować i przeredagowywać wypowiedzi Głowy Państwa.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska