Login lub e-mail Hasło   

Czym jest samoocena i jak ją podnieść?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://rafaldudek.pl/50/samoocena-jak-podniesc/
W miarę rozwoju kultury ludzie wynaleźli "samoocenę". Usiądź wygodnie, a ja opowiem ci czym jest samoocena i jak ją podnieść i jak akceptować siebie :-)
Wyświetlenia: 2.296 Zamieszczono 04/05/2011

Samoocena polega na tym, że:

1. Budujesz sobie przekonania na temat siebie, że masz jakieś cechy, na przykład "mam krzywe zęby", czy "jestem optymistką".

2. Następnie budujesz sobie w głowie definicje dobra i zła, czyli przekonania o tym co jest dobre a co złe. Uczysz się odróżniać dobre cechy od złych. Krzywe zęby = jestem brzydki = zła cecha. Jestem optymistką = dobra cecha. Takie równania pojawiają się w podświadomym procesie myślenia.

3. Wybiórczo oceniasz swoje cechy - jedne wyolbrzymiając, innych nie zauważając. Z tej subiektywnej, wybiórczej oceny powstaje tzw. samoocena.

Czyli np. ktoś zauważa, że ma krzywe zęby i lekkiego garba. Stwierdzasz, że jest brzydki. Im więcej o tym myśli, tym gorzej się czuje i tylko nakręca negatywną pętlę niskiej samooceny.

Tak bardzo się koncentruje na swoich krzywych zębach, że nigdy nie zauważył, jak pięknie się uśmiecha. Nie ma pojęcia, że jego uśmiech wzbudza ciepłe uczucie w sercu drugiej osoby. Pewnie przez tą niską samoocenę bardzo rzadko obdarza ludzi wokół siebie uśmiechem.

Samoocena jest halucynacją

To jest tylko i wyłącznie Twoje subiektywne przekonanie, które masz w głowie na temat siebie. Ktoś inny może Cię postrzegać zupełnie inaczej i mieć rację :-) .

Żeby podnieść samoocenę, nie musisz więc NIC w sobie zmieniać. Wystarczy, że zaczniesz inaczej o sobie myśleć. Podążając za dziwnym przykładem, wystarczy że zaczniesz zauważać i doceniać swój piękny uśmiech :-) , zamiast lekkiego garba.

Niestety, zbyt wiele osób dorasta z niską samooceną z winy rodziców. Starają się być wymagający, aby dziecko zmotywować do rozwoju, więc oceniają je negatywnie. "Czwórka z kartkówki? Czemu nie piątka?! Osioł!". Nie zdają sobie sprawę, że robią dziecku krzywdę. Myślą, że robią dobrze. A dziecko absorbuje negatywne przekonania na temat siebie, bo ma bardzo chłonny umysł.

Jeśli ten przykład z rodzicami brzmi znajomo, czas abyś wziął swoją samoocenę w swoje ręce :-) Wysoka samoocena jest po prostu pozytywną oceną cech, które w sobie zauważasz. A więc:

2 sposoby na podniesienie samooceny to:

1) Zacznij zauważać w sobie więcej pozytywnych cech

Po prostu w ciągu dnia szukaj okazji żeby docenić swoje poczucie humoru, urodę, uprzejmość itp. Doszukuj się swoich pozytywnych cech, a zdziwisz się jak wiele ich znajdziesz. Do tej pory po prostu nie szukałeś...

2) Zacznij swoje obecne cechy akceptować i oceniać pozytywnie

Jeśli nie możesz wytrzymać z jakąś swoją cechą, to zacznij ją wreszcie akceptować! Ale ... jak to zrobić? :-)

Prosty jak budowa cepa sposób - powiedz o tym, czego nie możesz w sobie zaakceptować, kilku osobom z Twojego otoczenia. Napisz o tym również na anonimowym forum.

"Słuchaj Magda, wydaje mi się że mam cholernie krzywe nogi i nie mogę przestać o tym myśleć. Czy Ty też to zauważyłaś, spójrz na moje nogi."

"Krzywe? No co Ty, Ewa! Patrz na moje, TO są dopiero krzywe nogi".

To tylko jeden możliwy sposób, w jaki ta metoda może Ci pomóc :-) Zobaczysz, że powiedzenie o czymś czego w sobie nie akceptujesz bardzo Ci pomoże to zaakceptować. Okaże się, że inni wcale tego nie zauważają, albo jest to dla nich kompletnie OK i w ogóle o tym nie myślą.

Odwagi, będzie fajnie :-) Z każdym dniem polubisz siebie coraz bardziej.A spędzasz ze sobą całe życie, więc naprawdę warto abyś siebie polubił!

PS. Moje nagranie mp3 "Jak bardzo jesteś wyjątkowy?" z serii Samoocena Ponad Sufit? pomaga Ci zrozumieć, że jesteś wyjątkowy i jedyny taki na świecie. To też jest niezły podnośnik samooceny! Klikasz i słuchasz.

Podobne artykuły


42
komentarze: 15 | wyświetlenia: 73212
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6181
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3684
30
komentarze: 31 | wyświetlenia: 68076
27
komentarze: 17 | wyświetlenia: 21691
25
komentarze: 14 | wyświetlenia: 9888
24
komentarze: 31 | wyświetlenia: 2303
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 27886
23
komentarze: 12 | wyświetlenia: 14648
23
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1481
23
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3393
24
komentarze: 21 | wyświetlenia: 3426
 
Autor
Artykuł  Elba,  06/05/2011

Człowiek jest doskonały. Zgadzamy się z tym tylko w odniesieniu do innych. Ja? Doskonały? Trudno to zaakceptować. Ale tak jest. Drugi pewnik, potwierdzający pierwszy, to stwierdzenie, że człowiek się nie zmienia. Czasami tylko daje się poznać z innej strony...Czasami dostrzeże w sobie coś, czego przez wiele, wiele lat nie dostrzegał, bo po prostu nie zwracał na to uwagi. Człowiek ma wiele ukrytych ...  wyświetl więcej

Trafiłeś w sedno Elba. To samo napisałem i rozwinąłem w artykule "Podnośnik samooceny – jesteś doskonały już teraz" - http://rafaldudek.pl/12/samooc(...)konaly/

Czasem łatwiej jest logicznie zrozumieć, że jestem doskonały, zanim moje serce w pełni dopuści to do wiadomości. :-)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska