Login lub e-mail Hasło   

Moje biuro centrum handlowe??

Pojecie stosunkowo nowe dlatego wymaga stosownego wprowadzenia oraz wypromowania.
Wyświetlenia: 785 Zamieszczono 05/05/2011

Według Europejskiego Badania Przedsiębiorstw w ubiegłym roku co piata firma współpracowała z freelancerem, niezależnym pracownikiem. Podobnie jest w naszym kraju/ Polsce według statystycznych badań GUS w 2009 roku rodacy stworzyli około 350 nowych firm, co stanowi przyrost równy 10% z rokiem wcześniejszym.

Moda na coworking przyszła z Usa, jak większość rzeczy, które z lubością przyjmujemy na nasz rodzinny grunt. Przekładać coworking na nasze oznacza wspólną pracę. Polega to na tym, ze w jednym konkretnym miejscu spotyka się jednorazowo do kilkunastu osób, wnosząc opłatę za to miejsce pracy tzn biurko 300-500 zł na miesiąc.

Oto zestawiony cennik za ile co otrzymujemy:

          450 zł miesięcznie za wynajem

          300 zł jeśli ktoś chce pracować wieczorami i nocami

          80 zł dziennie za wynajęcie Sali konferencyjnej dla 8 osób

          45 zł za jednorazowe korzystanie z biura i dostępnych sprzetoow, takich jak drukarki, skanery, tonery czy papier.

 

Nie ma nic gorszego jak dom, który łączy ze sobą tak odrębne sfery – osobistej i zawodowej. Brak konkretnego oddzielenia miejsca pracy od oazy spokoju i ogniska domowego. Nagle dom stał się trudnym i niekomfortowym rozwiązaniem do tego, aby żyć i pracować jednocześnie w jednym tylko pomieszczeniu. Z takiej właśnie przyczyny zaczęły powstawać Centra Coworkingu.

Przedstawiciele wolnych zawodów zaczęli w końcu wychodzić ze swoich domowych pieleszy, szukając nowych, ciekawszych motywacji do pracy. Praca w domu, calkiem, w samotności wbrew pozorom bardzo rozprasza. Zamiast pracować robi się miliony innych, niepotrzebnych rzeczy.

W freelancingu jego zwolennicy i przedstawiciele cenią sobie pełną swobode i kontrole nad wytworami pracy własnej. Ostatnie badania firmy doradczej DGA przedstawiają, ze w domu pracuje co setny Polak, a 25% z nich o tym marzy.

Daje to tym ludziom możliwość przebywania wśród innych pracujacyc, a bywa to niezwykle inspirujące. Zaczęło się dwa lata wstecz, gdy powstały pierwsze centra coworkingu. Zlokalizowane są w warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, i we Wrocławiu.

Pojecie nowe i szybko zdobywa kolejne dziedziny / terytoria. Freelancing ukuty został poprzez zaistniały stan rzeczy na współczesnym rynku pracy.

Najwięcej freelancerow jest wśród informatyków, pracowników handlowych, czy dziennikarzy. Jak wynika z badan to 34 letni pracownik, który ma już wiedze w konkretnej dziedzinie i doświadczenie. Co więcej, nie chce już pracować w wielkiej korporacji. Szuka zleceń na własna rękę. Dzięki temu jest w stanie zarobić do 8 tys zł.

Freelancer to nowe  oblicze pracownika. Bardziej niezależnego, odpowiedzialnego za swoja zawodową karierę. Bierze swój los w swoje ręce. Do freelancerów mogą jeszcze należeć managerowie, szkoleniowcy, pracownicy od unijnych projektów, architekci, zawody artystyczne takie jak malarze.

Freelancer może się samozatrudnic poprzez zarejestrowanie własnej działalności gospodarczej. Istnieje jeszcze jedna forma do uzyskania dodatkowego zarobkowania. Drugi sposób to wszystkie możliwe umowy tj umowa cywilno – prawna, czy o dzieło. tu np. uzyskuje się 50% zysk z praw autorskich. Albo z podatku liniowego w wysokości 18%, 32%. Albo skorzystać z podstawowej skali podatkowej.

Koszty, które można odpisać zakładając swoją firmę;

          Zakup komputera

          Zwrot za paliwo

          Ubezpieczenie

          Bieżące wydatki np. utrzymanie biura

Przez następne dwa lata od założenia własnego przedsiębiorstwa jest się zwolnionym płacenia części składek. Wtedy to obowiązują zasady preferencyjne – oplata takiego podatku wynosi 350 zł. Natomiast składka podstawowa to aż 840 zł na ubezpieczenie.

Coworkerów można podzielić na przy integralne grupy:

          Pojedyncze osoby, które do „biura” przychodzą do 3 razy w tygodniu

          Kilkunastoosobowe grupy pracujące codziennie nad swoimi projektami

          Osoby, które wynajmują jedynie sale konferencyjne na szkolenia weekendowe

Zagospodarowanie przestrzeni musi być dogodne dla osoby rozmawiającej dużo przez Skype’a czy telefon, jak i dla liczniejszej grupy. Rozwiązanie może przynieść styl kafejki internetowej.

Podobne artykuły


10
komentarze: 173 | wyświetlenia: 897
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 857
7
komentarze: 29 | wyświetlenia: 564
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1324
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 760
5
komentarze: 47 | wyświetlenia: 1090
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142524
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 243569
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 113135
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska