Login lub e-mail Hasło   

Husaria na stoku celtyckim

Tháining mé, chonaic mé, d'erigh mé!*
Wyświetlenia: 2.573 Zamieszczono 06/05/2011

We wtorek sierpnia trzeciego, zdobyłem zuchwałym, a dynamicznym Blitzkriegiem drugą z najwyższych gór hrabstwa Mayo. Mount Nephin ma raptem 806 metrów wysokości, toteż taki Giewont przyjąłby go w towarzystwo raczej na pachołka - mimo to podbój owego pachołka i tak uciechę i satysfakcję przyniósł.


Do podstępnego ataku na górę mayową nakłonił mnie mój irlandzki przyjaciel Damian Birrane, niezawodny partner w dowcipie i kung-fu.
To ostatni rzut oka na niewzruszoną pozycję przeciwnika z jednostki zmotoryzowanej. Chwilę później spieszona husaria wsparta celtyckim ruszeniem górskim, szturmowała zbocze z animuszem.W pełni sił i mobilizacji. Atak na Mount Nephin był klasycznym aktem zdradzieckiej inwazji. Nie poprzedziło go oficjalne wypowiedzenie wojny ni wymówienie traktatu gospodarczo-ekologicznego.
Zaproponowałem zdobycie góry biegiem, po cymeryjsku. Damian wziął to za żart.
Jeszcze u podnóża góry moja prawa stopa zatonęła w osobliwej brązowej mazi. Jak się szybko okazało, całe otoczenie góry fortyfikowało rozlewisko zamaskowane budzącymi zaufanie - prędko utracone - zgęstniałymi kępami trawy.


Wkrótce los prawego buta podzielił i lewy. Wilgoć szybko zatem wdarła się w mój ekwipunek i towarzyszyła mi już do końca.Na pewnych odcinkach natarcia robiło się stromo i pomaganie sobie uchwytami, uprzejmie oferowanymi przez naturę, stawało się nieomal nieodzowne. Ta uprzejmość okazała się jeszcze jednym fortelem, co zrozumiałem, gdy jeden taki uchwyt pozostał mi w dłoni - a w podłożu już nie. Mimo tego aktu sabotażu łaskawie odłożyłem ów korzonek-ususzonek na miejsce.
Myśl, że dla kolejnego wspinacza może tak pułapka zakończyć się mniej pomyślnie, przyszła zbyt późno.


Za nami - a raczej: pod nami - coraz więcej anektowanej przestrzeni. Widok na hrabstwo Mayo, jeziora i Ocean Atlantycki olśniewa.
Ale do szczytu wciąż daleko.
Stromizna zmusiła nas do przemiany w kozice słowackie. Byliśmy więc kozicami i parliśmy w górę bez ociągania, bo napotkana samotna owca okazała nam duże, chyba dość matrymonialne zainteresowanie.


Mniej więcej w połowie drogi zrobiliśmy pauzę śniadaniową, taki tam piknik pod wiszącą skałą (ale nikt nie zaginął). Oddziały celtyckie posilały się sandwiczami, husaria - zamiast na tradycyjny termos z kawą i kanapkę z szynką i serem - postawiła na strawę witariańską: surową kukurydzę, paprykę i banana.


Przyroda nie znosi rutyny. Tym razem etap kamienny. Kilka kroków dalej wywołałem lawinę, która jednak nie zmiotła ani mojego druha, ani żadnej z poniższych osad.


Chwilę później Damian zaprosił mnie do tradycyjnej zabawy. W "Komecie nad Doliną Muminków" strącanie głazów miało dramatyczne skutki; my ich uniknęliśmy. Damian stoczył pięć kamieni, ja dwa. Moje pierwsze pchnięcie z pewnością przyniosłoby zwycięstwo w zawodach... tyle, że w Hobbitonie, i to trawionym głodem masowym i pomorem. Gdy już sromota Słowiańszczyzny na górze mayowej wisiała w powietrzu, drugi rzut przyniósł zadziwienie i rekord; kamień toczył się i toczył...

Gdy już wydawało się, że zniknął, zamarł, nagle wyskakiwał spod skrytego w dole nawisu, by nadal toczyć się kozimi skokami w dół.


Na tym odcinku wystarczyło obejrzeć się, by stwierdzić, jak wiele zostało za nami. Nie trzeba było z kolei oglądać się, by stwierdzić, że gdzieś zgubiliśmy ciepłą temperaturę wiosenną. Góra, która zrozumiała, że to nie przelewki, sięgnęła po odwody niepodatne na układy i przekupstwo: ziąb arktyczny i wiatr tnący odzież niczym chińska halabarda.


Ta chwila była nieuchronna, więc w końcu nadeszła. Była to chwila frapującego odkrycia reguły wspinaczkowej: im bliżej szczytu - tym szczyt dalej...Szczyty w Irlandii pełne są kopczyków usypanych z kamieni. Dobry wspinaczkowy zwyczaj nakazuje dorzucić kamień do jednego z takich stosów, by szczęście przyciągnąć. To i dorzuciłem.

Choćbyś 100 lat żył na tym świecie, to i tak od czasu do czasu ujrzysz roślinę, której nie spotkałeś nigdy wcześniej. Czyż nie jest fascynującą ta nasza planeta?

800 metrów nad poziomem oceanu pomyślałem o Tobie, Skalny Kwiecie. Czyż nie jest to esencją więzi ludzkich? Czy ktoś twierdzi, że pobije mnie w tym osiągnięciu? Że pomyślał o Skalnym Kwiecie jeszcze gdzieś wyżej? Niech baczy taki śmiałek na słowa, bo do pojedynku wyzwę; na pistolet skałkowy, rapier i bal szkocki!

Podbój dokonany. Królowi o zwycięstwie donieście. Albowiem wyżej skrzydło husarii i pod Wiedniem nie zostało wzniesione.
Jak widzicie, szczyt wywiesił białą flagę, stropiony tak dynamicznym szturmem. Położenie flagi wskazuje jednak, że sojusznik górski, wiatr, wiktorii naszej uszanować nie raczył.

 
 
 
 
Po przybiciu triumfalnej piątki celtycko-słowiańskiej, mimo wiatru i ziąbu arktycznego, zasiedliśmy w milczeniu do kontemplacji. To był czas i miejsce sposobne na myśli specyficzne dla samego siebie. Wygenerowałem ich sporo na sukces i pomyślność tak sobie, jak bliskim. Przesłałem Promień i Tobie,  Greenway, i Tobie, Gamko, za pozytywną energię i humor, które otrzymuję od Was.
Pośród radosnych myśli pojawiła się i taka: "Dobrze, że nie jestem polarnikiem". Gdy stała się dominującą, było jasne, że czas odwrotu nadszedł.
 
 
 
Nie muszę chyba dodawać, że górę Mt. Nephin przyłączyłem do Polski, w ramach odszkodowania za Lwów i Chanat Krymski.
I Madagaskar.
 
 
*[irl.] - Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem!Ten Raport z Dnia Radosnego dedykuję tym, którzy potrafią podzielić się i przelać na mnie swą miłość i atencję dla przyrody: Greenway, Skalnemu Kwiatowi, Dalbertowi i Grzegorzowi Mniejszemu.


Podobne artykuły


11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 334
10
komentarze: 21 | wyświetlenia: 992
10
komentarze: 142 | wyświetlenia: 1196
10
komentarze: 154 | wyświetlenia: 743
9
komentarze: 617 | wyświetlenia: 701
9
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1472
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 967
9
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1559
8
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1570
8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 577
7
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1152
6
komentarze: 1 | wyświetlenia: 232
5
komentarze: 1 | wyświetlenia: 170
5
komentarze: 0 | wyświetlenia: 630
5
komentarze: 0 | wyświetlenia: 531
 
Autor
Artykuł  greenway,  06/05/2011

Dziękuję hussairku za wspaniałą wspinaczkę, wspaniałe widoki i wspaniałą radość, jakiej doświadczam dzięki Tobie każdego dnia. :-)))))

  hussair  (www),  07/05/2011

Radość jest wzajemna! :)

No, no, no... popatrz, i fotki udało się wstrzelić jak należy... Hussaria górą :):):)
Uczta dla oczu i duszy i z humorem słowiańsko-celtyckim, a jakże!
Thank you for being :)

  hussair  (www),  07/05/2011

You welcome, my Fairy :) Jednak przyznać muszę, że lepiej mi idzie z pisaniem niż zdjęć wrzucaniem (acz uwielbiam je robić) - na szczęście Gamka przybyła w fototechniczny sukurs. ;-)

Ale za te kamienie w dół rzucane, to bym was jednak za uszy wytargał. :P

  hussair  (www),  07/05/2011

Ja tylkom tradycje lokalnego alpinizmu uszanował;-p

Dobrze, że tradycje te nie polegają na skakaniu "na główkę" z najbliższego klifu. ;P

  hussair  (www),  07/05/2011

Też się cieszę z tego powodu... Chociaż nic mnie by już nie zdziwiło. Pamiętasz tego irlandzkiego świra z "Braveheart"? Otóż oni tacy są, na Trygława... Niejednokrotnie prężyłem węzły chłonne i mięśniowe, BY ZROZUMIELI, że to Słowianie są twardzielami. :)) A ciosy potrafią oddawać. Razu pewnego zadzwoniłem do Damiana, który akurat pracował w siłowni hotelu. Gdy rzekł: "Leisure Centre, how can I he ...  wyświetl więcej

Musisz przyjaciela koniecznie podszkolić z najnowszej historii Europy Środkowej. Prawdziwy twardziel odpowiedziałby tak: http://goo.gl/vLNgP
Czyli chyba jednak wciąż cię lubi. :))

  hussair  (www),  07/05/2011

To prawda, uderzenie "Rossiją" byłoby bardziej pikantne. :)

  andrzejs,  07/05/2011

Wspaniale opowiedziane i... pokazane też.
Gratuluję wygrania bitwy z górą!

  hussair  (www),  07/05/2011

Dzięki, stary! Mt. Nephin to 36. góra w Irlandii pod względem wysokości. Niedługo następna bitwa, z nieco bardziej wymagającym przeciwnikiem. ;-)

  dalbert,  08/05/2011

Dziękuję za dedykację - czuję się szczerze wzruszony :)
Ale rzeczywiście, jako miłośnik przyrody, popieram darkwatera w tym targaniu za uszy. I to niezależnie od lokalnych przesądów i zwyczajów. Na szczęście potem to odrobiłeś podwyższając kopczyk na szczycie. Idź dziecko i nie grzesz więcej!
A serio to opis zabawny, wycieczka na pewno miła, a i fotki ładnie dokumentują pierwszy polski atak husarii w Irlandii. Tak się tworzy historię...

  hussair  (www),  08/05/2011

Spokojnie - tylko 2 kamienie utrąciłem. Mnie też pomniejszanie masy górskiej sensownym się nie zdaje. A 2 wystarczyły, by kunszt górsko-kręglarski autochtonom okazać. "I nie grzesz więcej...", cóż, 35 szczytów jeszcze przede mną, 35 wyzwań kulturowych, 35 grzechów... A potem już do Mekki na pokutę. ;-)

>A potem już do Mekki na pokutę. ;-)<
Ale tamtego kamienia NIE DOTYKAJ. Za to grożą mniej przyjemne rzeczy, niż targanie za uszy. :P

  hussair  (www),  08/05/2011

Oj, prawda, prawda... Aż ciarki człeka przechodzą na myśl o lokalnych sposobach reprymendy. To może ja już nie będę tych kręgli górskich uprawiał; bo i do Mekki daleko, i te uszy Legolasa niespecjalnie mnie nęcą. Słabo z łuku zresztą strzelam. :)

>Słabo z łuku zresztą strzelam. :)<
Wszystko jeszcze przed tobą. Dobry walijski łucznik, taki spod Azincourt czy Crécy, szkolił się MINIMUM pięć lat. ;)

  hussair  (www),  08/05/2011

Crécy... straszliwy pogrom dumnej kawalerii Franków. W jakimś opowiadaniu nawet nawiązałem, ale w którym... He, za dużo już na stanie, rejestry wypchane. ;-) Ale to właśnie ten dział historii, który lubię.
No, dobrze, wciąż jest zatem szansa, bym coś z cięciwą zdziałał. Ale podobno każdy łucznik od miotu kamieniem zaczynał. ;p

  Gamka  (www),  09/05/2011

...:W górę sztandar z orłem wznieś,
Niech nie spotka Nas już żadna klęska,
My pójdziemy tam gdzie pieśń,
Bije prawdą ze szczerego serca,
Stojąc w kręgu tym,
Wciąż wołamy, rozwiń mury drogi kraju,
W naszych rękach los.
Wstań i walcz !...."
http://www.youtube.com/watch?v(...)related
Do boju... Hussair do boju... na podbój następnej góry ;-)))

  hussair  (www),  09/05/2011

No i rozbity Turczyn w proch, pył, żwir, ił, rdest , perz... ;-)
A Requiem uskrzydla co najmniej jak sam "Piorun"-Radziwiłł!!

  grazaa,  15/01/2013

Ładnie... naprawdę :)

  hussair  (www),  15/01/2013

@grazaa: Jeszcze Ci się chciało na górkę wchodzić, no, no... :)

  grazaa,  15/01/2013

@hussair: no, no... ale na dzisiaj wystarczy :) Jednak miło było popatrzeć z górki... na ocean...

  hussair  (www),  15/01/2013

@grazaa: Też chętnie sobie powtórzyłem wspinaczkę. Niestety, troszkę mi to przypomniało stare czasy... Jak wracałem z tej góry, w domu czekał na mnie Tygrys... :/

  grazaa,  15/01/2013

@hussair: Tygrys teraz jest już większy. Powinieneś pokazać mu tą górę, opowiedzieć o tej wyprawie, a może nawet... zrobić to z nim :)

  hussair  (www),  15/01/2013

@grazaa: Prawda. Zdobędziemy dynamicznym marszem jaką Czomolungmę.

  grazaa,  15/01/2013

@hussair: No właśnie... o tym piszę :)))
Tak jak ja... z moim synem w podwodnych głębinach.

  hussair  (www),  15/01/2013

@grazaa: OK, going forward. ;)

  grazaa,  15/01/2013

@hussair: ... no przecież nie dzisiaj :)

  hussair  (www),  15/01/2013

@grazaa: Jak to nie? Ciało stygnące umiera, wprawione w ruch ożywa. Naprzód!

  grazaa,  15/01/2013

@hussair: No, jeśli chcesz... jak już to już, obyś nie ostygł, bo co wtedy ;) Tygrys będzie zawiedziony :)))Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska