Login lub e-mail Hasło   

Dobry zły wujek Sam

Nie jestem antyUSA, nie mam nic specjalnego do Amerykanów, jednak jak widzę niektórych ślepo zapatrzonych w Amerykański mit i politykę USA, to klika słów ciśnie mi się na język.
Wyświetlenia: 1.237 Zamieszczono 11/05/2011

Zacznijmy od finansów stanów zjednoczonych, które są tak nadszarpnięte, że już dziś się mówi o bankructwie tego kraju.[1] Kraj ten posiada największy dług publiczny od czasu II wojny światowej,  500 miliardów dolarów zniknęło z rezerwy federalnej, a szef FED-u nawet nie wie gdzie się one podziały[2].

Przeszłością jest kwestia tarczy antyrakietowej, do której Amerykanie mieli pełne prawo, a my jak kraj, który udostępnił im miejsce do zbrojeń – żadnych. Bo przecież Polska udostępnia prawie za damo ziemie pod zabudowę amerykańskiej broni, nie mając z tego tytułu żadnych profitów.[3]

Edukacja w stanach jest tak mocno zróżnicowana, że przeciętny Amerykanin nt. tego, co jest poza oceanem wie niewiele. Zróżnicowana edukacja czy może czyste lenistwo i przekonanie, że „made in USA” jest lepsze?

Czym imponuje Ameryka, kiedy wielcy i bogaci tego kraju oficjalnie twierdzą, że przeludnienie należy ograniczać redukując populację ludności.[4]?

Co trzeci obywatel USA jest otyły[5]. Yami, nie ma to jak wypasana na fastfoodzie babeczka z Ameryki o wymiarach: 60 x 90 x 60

Podczas uroczystości żałobnych, na cześć zmarłych w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem, pomimo pyłu wulkanicznego wielu ważnym osobistościom także z poza europy udało się przybyć na uroczystości pogrzebowe. Prezydentowi Baracowi Obamie niestety nie udało się przybyć, ale za to w między czasie zdążył zagrać sobie partyjkę golfa[6]. Nie wiem jaki trzeba mieć tupet, żeby się tak zachować, ale na pewno jest to oznaka arogancji i totalnego braku szacunku dla naszego narodu. Abstrahując całkowicie od przyczyn katastrofy, rząd stanów zjednoczonych definitywnie odciął się od tej sprawy[7]. Konfrontując ten fakt z zachowaniem Baraca Obamy, czy już wiecie gdzie ma nas amerykański rząd?

Jeszcze tak a propos amerykańskiego prezydenta i jego partii. Czy wiecie jaki program popierają demokraci? Czytając na Wikipedii lub innej dowolnej encyklopedii możemy przeczytać, że demokraci popierają m.in.:

-legalną aborcję

-legalną eutanazję

-legalizację związków homoseksualnych

Super. Gdybyśmy mieli takich polityków ja w stanach, to wreszcie płodu nie trzeba będzie spuszczać w sedesie, dziadków będzie można częstować Pawulonem, a dzieci wychowywać razem z drugim/gą tatą/mamą. No nic dodać, nic ująć.

Wrócimy jednak do interesów USA, jak dotąd administracja prezydenta Busha oraz Obamy rozpoczęła lub dowodziła, aż 4-ma konfliktami zbrojnymi. Udział wojska w jakiejkolwiek akcji militarnej, niezależnie jak się ona nazywa, stabilizacją, szerzeniem pokoju i demokracji czy po prostu likwidowaniem dyktatorów i ich reżimów, jak wiadomo pociąga za sobą ogromne koszty. Jaki zatem cel mają Stany Zjednoczone w rozpoczynaniu kolejnego konfliktu? Bo na pewno nie jest robione to dla ideii.

Po co tak potężnemu krajowi jak Stany Zjednoczone Ameryki wysyłać na cztery różne fronty swoje wojska? Dla idei nikt nie rozpoczyna wojny, przecież to nie opłacalne, a poza tym narzucanie komuś demokracji siłą to przecież totalitaryzm i odbiłby się dużym echem na świecie.  Jak też uwierzyć w szczere szerzenie pokoju na świecie osobie, która otrzymując pokojową nagrodę Noble-a, zamiast przeciwdziałać wojnie, wysyła do kraju, który napadła dodatkowych 30.000 żołnierzy?

Może dla obielania reżimu…?

No tak, tylko jak już napisałem wcześniej, co przeciętnego Amerykanina obchodzi jakiś tam Kadafi czy Mumbarack, a tym bardziej bogatego demokratę zasiadającego w senacie? Wyżej wymienieni rządzili tam 20 lat i dopiero teraz zaczęło to przeszkadzać amerykańskim politykom.

Dla samej ideii nie wysyła się wojska, tylko dyplomację. A więc po co?

No to może terroryzm?!

O tak. Prawie codziennie się nam o tym przypomina. Walka amerykańskiego rządu z terroryzmem trwa od momentu zburzenia Word Trade Center i pociągłą za sobą setki milionów dolarów kosztów z tym związanych, nie licząc ofiar w ludziach po obu stronach. USA jak żaden inny kraj na świecie „panicznie boi się”  terrorystów(czyt. ataków terrorystycznych) i atakuje każdy kraj, na który padają podejrzenia zagrożeń ze strony terrorystów.

Irak, Afganistan, Libia, Jemen i zapewne któryś kraj jeszcze podpadnie.

To kraje w w których nie reżim stanowi największy kłopot, ani terroryzm, czy religia. Dlaczego stany nie zaatakują Korei Północnej , która posiada możliwości zbudowania bomby atomowej, o czym świadczą testy wybuchów nuklearnych.

Dlaczego nie zaatakuje Białorusi czy Chin, w których także panuje reżim?

Dlaczego zawsze są to kraje arabskie, bogate w złoża ropy naftowej? Dlaczego akurat te wymienia się, jako siedzibę terrorystów, gdzie według przekonania[8] władz amerykańskich znajdują się ukryte obozy Al-Kaidy.

Dlaczego w amerykańskich mediach podaje się do publicznej informacji nieprawdziwe informacje np. te dotyczące ładunków wybuchowych pochodzących z Jemenu[9].

Jak podaje Agencja prasowa Jemenu, żadne samoloty transportowe nie wyleciały do USA oraz Wielkiej Brytanii![10] przed wystąpieniem amerykańskiego prezydenta. Mimo to prezydent Obama podał do opinii publicznej niesprawdzoną lub celowo zmanipulowaną informację w sprawie ładunków wybuchowych w samolotach rzekomo lecących do USA[11]. Mało tego „Według niego obie paczki były zaadresowane do "miejsc kultu żydowskiego" w Chicago.„ Jest to przekonanie prezydenta czy fakt, może celowa dezinformacja? 

Jest jeszcze wiele innych powodów, które można byłoby dopisać dokumentując, że dążenia rządu Stanów Zjednoczonych są dalekie od ideału. Nie wiem jak was, ale żadne z powyższych przykładów nie przekonuje mnie do ideału państwa, w którym chciałbym żyć. Ktoś zawsze doda, że Amerykanie mają potencjał, broń i technologie, a demokracja kształtowała się tam
200 lat, wobec tego dlaczego nie miałbym brać z nich przykładu?
No jasne… w końcu po 10 latach od ataku na WTC, dopięto swego i „zlikwidowano” największego terrorystę na świecie Osamę Bin Ladena. Nie rozumiem tylko jednego. Amerykanie po obwieszczeniu tej informacji w mediach wylegli na ulice miast w pełnej
euforii. Cieszyli się dokładnie tak samo jak Afgańczycy po ataku na WTC. Cieszyli się z zabicia człowieka w tym niczego nie winnych osób, który nie miał prawa do procesu i wyroku sądowego, tak jak w przypadku Saddama Husajna. Czy aby nie było to podobnym zachowaniem do zamachów z 11 września 2001 roku? Pozwolę sobie zacytować słowa, które znalazłem na jednym z blogów[12], a które doskonale oddają moje wątpliwości w działania administracji USA.
„…gdzie amerykański model prawa człowieka. Czy od dzisiaj zabijanie to wyższy stopień demokracji, na skróty?”


Czym zatem imponuje Ameryka? Wzorem demokracji, potęgą militarną, a może
amerykańskim snem, który wszyscy chcą dziś urzeczywistnić? Jedno jest pewne, niczym czego nie moglibyśmy osiągnąć w Polsce.

Pozdrawiam


[1] http://www.bankier.pl/wiadomosc/Stany-Zjednoczone-Ameryki-bankrutem-1832033.html

[2] http://www.wykop.pl/link/216439/jak-usa-stworzylo-kryzys-prezes-fed-nie-wie-gdzie-sie-podzialo-500-miliardow/

[3] http://wyborcza.pl/1,75515,7116376,Amerykanie_bajaja__a_my_wierzymy.html

[4] http://naszymzdaniem.dlastudenta.pl/artykul/Przemysl_albo_zycie_dylemat_czlowieka_Zachodu,30080.html

[5] http://wiadomosci.onet.pl/swiat/juz-prawie-co-trzeci-amerykanin-jest-otyly,1,3569966,wiadomosc.html

[6] http://wiadomosci.onet.pl/swiat/polacy-chowali-prezydenta-obama-gral-w-golfa,1,3570084,wiadomosc.html

[7] http://www.rp.pl/artykul/597744_USA--Smolensk-to-nie-nasza-sprawa.html

[8] http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,7407300,Bedzie_atak_odwetowy__USA_i_Jemen_przygotowuja_liste.html

[9] http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,8590331,Ladunki_wybuchowe_w_samolotach_do_USA__Mysliwce_odeskortowaly.html

[10] http://www.sabanews.net/en/news227621.htm

[11] http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,8591882,_W_pakunkach_byl_material_wybuchowy__Bylo_zagrozenie__.html

[12] http://legionista.nowyekran.pl/post/12880,zewszad-naplywaja-gratulacje-koniec-problemow

Podobne artykuły


16
komentarze: 111 | wyświetlenia: 1773
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 431
13
komentarze: 8 | wyświetlenia: 725
12
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1284
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1120
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 722
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 824
10
komentarze: 298 | wyświetlenia: 800
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 566
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 532
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 498
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 463
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 377
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 528
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  ...,  11/05/2011

Po kolei:
1. To, że rząd USA - obecny i wszystkie poprzednie - ma nas w poważaniu jest jasne dla każdego z wyjatkiem wodogłowych politykierów pokroju Radka Sikorskiego. Wazeliniarstwo i wasalizm III RP wobec USA ma bogatą tradycję. Pisałem o tym dwukrotnie na eiobie.
2. USA zawsze brały udzial w konfliktach zbrojnych, często je prowokując na Bliskim Wschodzie. Ta polityka wuja Sama j ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska