Login lub e-mail Hasło   

Wybór podłogi przy jacuzzi

Budujemy jacuzzi – w hotelu, domu, ogrodzie. Decyzja o rodzaju wanny to nie wszystko. Należy pamiętać o wykończeniu przestrzeni wokół niej, czyli między innymi podłodze.
Wyświetlenia: 770 Zamieszczono 13/05/2011

Drewno i kompozyt

W nowoczesnych wykończeniach budowlanych często możemy spotkać połączenia pozornych sprzeczności – drewna i stali czy drewna i szkła. Te antynomie potrafią wydobyć piękno obu materiałów, a także stworzyć niepowtarzalną, harmonijną całość. Jacuzzi sprzyja jednak wilgoci, która może doprowadzić do uszkodzenia drewna. Decydując się na wykończenie podłogi deskami, musimy zdecydować się na materiał dużo bardziej odporny, niż rodzimy buk czy dąb. Odpowiedzią na nasze zachcianki może być drewno egzotyczne. W wilgotnych warunkach dobrze sprawdzają się takie gatunki drewna  jak  teak czy merbau. Nie można ich jednak pozostawić samym sobie. Deski obowiązkowo muszą być polakierowane.

Jak widać sam wygląd to nie wszystko. Esteci zmuszeni są szukać materiału, który byłby szczególnie odporny na wilgoć, miał wygląd drewna, a przy tym nie wymagał szczególnych działań konserwatorskich. Mrzonki? Niekoniecznie! Materiał kompozytowy, który łączy w sobie wygląd drewna oraz właściwości polimerów, spełnia powyższe wymagania – jest odporny na grzyby i pleśnie, nie trzeba go lakierować, a do jego mycia wystarcza woda. Co więcej, płytki kompozytowe można… układać samemu! System mocowania płytek kompozytowych 30 x 30 cm oparty jest na zastosowaniu zatrzasków, co powoduje, że płytki można równie łatwo układać, co demontować. Dzięki temu ich bardzo dokładne mycie lub samodzielna wymiana nie sprawia większych problemów - wyjaśnia Marek Maczuła z firmy Technomac [www.technomac.pl]. Warto dodać, że odpowiednio profilowana powierzchnia płytek kompozytowych zapewnia ich antypoślizgowość, co również jest szczególnie ważne w przypadku powierzchni dookoła jacuzzi.

Ceramika

Od lat najpopularniejszym materiałem do wykańczania podłóg narażonych na bezustanne działanie wody są płytki ceramiczne. Przede wszystkim są odporne na wilgoć i pleśnie. O ile na powierzchni płytek trudno o rozwój grzybów czy pleśni, o tyle zwykła fuga może sobie z nimi nie poradzić.

Dla niezdecydowanych lub mniej kreatywnych stworzono serie płytek, które ozdabiane są motywami przewodnimi w postaci np. kwiatów. Co prawda o gustach się nie dyskutuje, jednak większość z motywów kłuje w oczy kiczowatością. Im większa pomysłowość lub zasobność portfela, tym większe szanse na stworzenie w jacuzzi naprawdę ładnej podłogi z ceramiki. Zdeterminowanym polecamy specjalne płytki ceramiczne pokryte szkliwem antypoślizgowym. Uwaga – do układania tego typu płytek potrzebujemy fachowca. Umiejętności domowego majsterkowicza mogą nie wystarczyć.

Kamień

Ciekawym rozwiązaniem w wyborze materiału do stworzenia podłogi przy jacuzzi jest zastosowanie kamienia.  Klasyka gatunku:  marmur czy granit, które mogą podbić serce niejednej osoby. Należy jednak obalić mit o niezniszczalności tego budulca. Piękny marmur potrafi szybko się porysować czy zmatowieć, natomiast tańszy łupek często odpryskuje. Zwolennicy granitu doskonale wiedzą, że jego barwa może być pozbawiona głębi. Jak widać kamień jest rozwiązaniem interesującym, jednak pochłaniającym znaczne ilości środków finansowych, także ze względu na fakt, że do jego cięcia potrzeba fachowca z profesjonalnym sprzętem.

Każdy materiał ma swoje wady i zalety. Jednak zawsze warto rozważyć wszystkie za i przeciw w wyborze podłogi przy jacuzzi, aby nasza decyzja nie była dyktowany wyłącznie modą, która często bywa niepraktyczna.

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 61802
54
komentarze: 58 | wyświetlenia: 33094
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31670
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64204
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65576
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23763
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29517
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 29047
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 24195
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26654
33
komentarze: 78 | wyświetlenia: 12907
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska