Login lub e-mail Hasło   

Czym polecimy w kosmos? Nowe projekty po promach kosmicznych.

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://nextgazeta.pl
Program lotów kosmicznych ma się ku końcowi. Śledziliśmy przygotowania do ostatniego lotu promu Discovery,
Wyświetlenia: 2.140 Zamieszczono 03/06/2011

Nowe projekty po promach kosmicznych

 

Program lotów kosmicznych ma się ku końcowi. Śledziliśmy przygotowania do ostatniego lotu promu Discovery, oglądaliśmy go na żywo, a nawet z nietypowej perspektywy kamer umieszczonych na skrzydłach. 29 kwietnia planowany jest jeszcze ostatni lot wahadłowca Endeavour mający dostarczyć moduł AMS na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Zaś 28 czerwca w kosmos po raz ostatni poleci Atlantis, kończąc trwający 30 lat program System Transportu Kosmicznego (Space Transportation System).

Co będzie potem? NASA ogłosiła nowy projekt - Systemy Komercyjnego Transportu Orbitalnego. Przeznaczony jest dla firm, które chcą otrzymać dotację na zaprojektowanie komercyjnego środka transportu. W drugiej edycji przeznaczono na to 270 milionów dolarów, w pierwszej przyznano w sumie ok. 50 milionów. Na razie NASA wskazała 4 firmy, które mają szansę podzielić między siebie te pieniądze. Zobaczmy, czym być może kiedyś przyjdzie polecieć nam w kosmos.

CST – 100 firmy BOEING

    Przed firmą Boeing stoi szansa na największy kontrakt. Ich projekt to kapsuła CST-100 (skrót od Crew Space Transportation - załogowy transport kosmiczny). Ma być w stanie przenieść siedmiu astronautów na stacje kosmiczne i pozostawać tam podczepiony do stacji do siedmiu miesięcy oraz wystarczyć na dziesięć misji.

http://youtu.be/Mn_gXEK5XmQ

Firma ma dostać od NASA 92,3 miliona dolarów na przygotowanie wstępnego projektu


Dream Chaser firmy SIERRA NEVADA

 

 


 

Firma Sierra Nevada z Kolorado dostała drugi w kolejności kontrakt - 80 milionów dolarów za projekt siedmioosobowego pojazdu Dream Chaser, który tworzy należąca do niej SpaceDev. Pojazd najbardziej przypomina dawne promy kosmiczne, lecz bazuje na projekcie miniwahadłowca HL-20.

http://youtu.be/RjsGFG8ko1Q

To już druga próba pozyskania funduszy od NASA, w pierwszej fazie projektu Dream Chaser dostał największą dotację: 20 z 50 milionów dolarów

 Kapsuła Dragon firmy  SPACE X
Firma Space X ma chyba najbardziej zaawansowany projekt pojazdu. Zdołała już wystrzelić rakietę Falcon 9 i kapsułę nazwaną Dragon, która powróciła z tej misji. W ten sposób ich pojazd stał się pierwszym, który zaprojektowała i wystrzeliła na orbitę prywatna firma. 23 grudnia 2008 roku, w pierwszej edycji projektu, NASA podpisała ze SpaceX kontrakt  na 12 lotów tego zestawu.

http://youtu.be/cNeev7dkdWw

SpaceX ma dostać od NASA 75 milionów dolarów, jeśli zdoła w przyszłym roku zrealizować kilka założeń dotyczących możliwości lotów załogowych na pokładzie Dragona. Kapsuła Dragon początkowo (możliwe, że już w tym roku) ma dostarczać na stację kosmiczną jedynie ładunek. Następnie powstanie wersja załogowa tej kapsuły, a rakieta Falcon 9 zostanie przygotowana do lotów z ludźmi - np. wprowadzony zostanie system ucieczkowy. Zatem już w tym roku, tuż po wycofaniu promów kosmicznych, możemy być świadkami pierwszej komercyjnej misji zaopatrzeniowej na ISS. Docelowo Dragon zabierze do siedmiu astronautów lub mniejszą ich liczę i ładunek

http://youtu.be/2w3hPA4WpNE

 New Shepard  firmy BLUE ORIGIN

 


Firma Blue Origin jest prywatną inwestycją Jeffa Bezosa, założyciela księgarni internetowej Amazon.com. Jej projekt to pojazd pionowego startu i lądowania New Shepard, kontrolowany w pełni przez komputery pokładowe, bez pomocy z Ziemi. Dotacja ma wynieść 22 miliony dolarów. Pojazd przeszedł już pierwsze testy, w 2006 roku, jeszcze pod kryptonimem Goddard. Zdołał wznieść się na wysokość ok. 86 metrów. Planowana jest możliwość lotu na wysokości ok. 100 tysięcy metrów. Jest to najbardziej enigmatyczny projekt, a jak widać do finalizacji wciąż jeszcze daleko, lecz NASA wydaje się wierzyć w ten pojazd

http://youtu.be/mldvtfWc3RM

 

OPracowała:
Ania - Nibiru

Podobne artykuły


7
komentarze: 1 | wyświetlenia: 2964
58
komentarze: 48 | wyświetlenia: 29840
22
komentarze: 10 | wyświetlenia: 4689
19
komentarze: 27 | wyświetlenia: 6740
18
komentarze: 87 | wyświetlenia: 6089
16
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1784
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 8254
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 7166
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 15559
11
komentarze: 7 | wyświetlenia: 951
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 2205
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 5760
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 12344
6
komentarze: 3 | wyświetlenia: 2771
6
komentarze: 3 | wyświetlenia: 4297
 
Autor
Dodał do zasobów: Ania Nibiru
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska