Login lub e-mail Hasło   

Kilka leśnych zasad

Jeśli postanowiłeś spędzać czas wolny w lesie nie zapomnij o pewnych zasadach.
Wyświetlenia: 3.680 Zamieszczono 07/06/2011

Las to dom z którego się wywodzimy. Przez setki lat karmił Nas i ogrzewał. Do dzisiaj, choć wielu o tym zapomina las spełnia wiele funkcji, które mają znaczny wpływ na Nasze zdrowie, samopoczucie i jakość życia. To miejsce które w świecie zmonopolizowanej technologii przypomina nam o naszych korzeniach oraz o bioróżnorodności wszelakiego bytu. Dbałość o zachowanie tego niezwykłego ekosystemu jest Naszą powinnością, a nie tylko kaprysem niepoprawnego ekologa.
Dlatego też jeśli postanowiłeś spędzać czas wolny w lesie nie zapomnij o pewnych zasadach dzięki którym las i Ty nie ucierpicie. Zapoznanie się z tymi zasadami pozwoli Ci również uniknąć nieporozumień, a często też jakiejś tragedii.


 - NIE HAŁASUJ - LAS TO NIE MIASTO. TU JEST CICHO I TAK POWINNO POZOSTAĆ.
Wjeżdżając samochodem do lasu przycisz radio w samochodzie. Wiewiórki i łosie mają gdzieś Twoje umps, umps. Prędzej się wystraszą niż zaczną Cię podziwiać za Twój gust muzyczny.
Zgodnie z prawem nie wolno poruszać się po drogach leśnych żadnym pojazdem wyposażonym w silnik. Kara - Mandacik usankcjonowany prawem. Drogi leśne (nadal zgodnie z prawem) nie muszą być oznakowane, więc uważaj gdzie wjeżdżasz. Brak zakazu nie oznacza, że zakaz nie obowiązuje. Motocrossowe i Quadowe rajdy urządzaj sobie w miejscach do tego przeznaczonych lub uzgodnionych z nadleśnictwem.
Tak zorganizuj swoją eskapadę do lasu byś nie miał powodów na nikogo krzyczeć. Krzyk w lesie jest bardzo i to bardzo niewskazany. Jeśli jesteś w grupie, pilnuj by grupa trzymała się razem i aby każdy jej członek był w zasięgu wzroku chociażby jednego członka grupy. W ten sposób unikniesz niepotrzebnych krzyków.
- NIE ŚMIEĆ
Książkę można by napisać o przykładach zaśmiecania lasu. Od frywolnych śmieciarzy działających  na zasadzie "gdzie rzucę tam leży", przez przesądnych kierowców "jak zostawię śmietnik pod samochodem to na pewno tu jeszcze kiedyś postawię swój samochód", po lekko zawstydzonych utykaczy "jak upchnę swoje śmieci pod gałęzią sosny to chyba nikt nie zauważy".
Zasada NIE ŚMIEĆ powinna być rozumiana jako NIE ŚMIEĆ.
- NIE ZOSTAWIAJ ŚMIECI W LESIE.
Żadne pod samochodem, żadne pod gałązką, na wyjeździe, przy drodze, spakowane w reklamówkę nie usprawiedliwia Twojego nagannego postępowania.
- NIE ZOSTAWIAJ RESZTEK SWOJEGO POKARMU W LESIE
Zauważ, że dzika zwierzyna żywi się pokarmem znalezionym w rejonie, w którym żyje. Jest to żywność nieprzetworzona, lokalna i ekologiczna. Ich przewody pokarmowe przystosowane są do spożywania właśnie takiej żywności. Nie innej. Żywność z którą ty zazwyczaj przyjeżdżasz do lasu jest właśnie tą inną. U Ciebie taka żywność nie wywołuje natychmiastowych stanów chorobowych. Kwestia przyzwyczajenia organizmu do trucizn. Jednak dzikie zwierze może poważnie się zatruć po jednorazowym spożyciu mieszanki najróżniejszych E.
- NIE PŁOSZ ZWIERZYNY
Ty jesteś tu tylko gościem, dla tych zwierząt to dom.
W ramach tej zasady mieszczą się również zasady związane z pobytem Twojego psa w lesie. Tu prawo jest okrutne i czasami wykorzystywane przez myśliwych. Przez prawo każdy pies biegający luzem po lesie jest uznawany za psa polującego, czyli takiego co płoszy zwierzynę, a czasem zabija. Każdy myśliwy w ramach tych przepisów może takiego psa bezkarnie zastrzelić. Prawo również nakazuje trzymać w lesie psy na smyczy. Prawo jest chore, ale niestety nikt się nie obroni przed takim prawem.
- NIE DOTYKAJ ZNALEZIONYCH ZWIERZĄT
Zapach człowieka jest czymś, czego dzikie zwierzęta bardzo nie lubią. Dotykanie, głaskanie, branie na ręce, czy przenoszenie niby w bezpieczniejsze miejsce, naraża te zwierzęta na odrzucenie i samotną śmierć. Pamiętaj o tym. Chwila przyjemności nie jest warta odpowiedzialności za śmierć jakiegokolwiek stworzenia. Współczucie i chęć niesienia pomocy powinna być poparta wiedzą, bo inaczej może przynieść więcej szkód.
- NIE WYBIERAJ JAJ PISKLĄT, NIE NISZCZ LĘGOWISK, NOR, MROWISK
Bo po co?
- NIE NISZCZ DRZEW, KRZEWÓW, GRZYBÓW NIEJADALNYCH
Bo po co? Nie widzę rozsądnego wytłumaczenia dla tego typu zachowań. Bioróżnorodność lasu jest podstawową cechą, która utrzymuje las przy życiu. To że jakaś roślina z jakiegoś niewytłumaczalnego powodu nie przypadła Ci do gustu, nie oznacza, że od razu musisz ją niszczyć. Wystarczy od niej odejść. I po kłopocie. Żadna roślina ani grzyb nie pójdzie za Tobą by Ci nadal uprzykrzać życie. Uwierz, zostanie tak gdzie ją spotkałeś.
- USZANUJ CZYJĄŚ PRYWATNOŚĆ
Zapytaj się - czy możesz postawić samochód na czyimś prywatnym terenie nawet jeśli nie jest ogrodzony.
Jeśli widzisz tabliczkę "teren prywatny" to nie wchodź tam nawet gdy nie jest ogrodzone. Lasów nie wolno grodzić. Ich właściciele zazwyczaj wieszają tabliczki informujące o zakazie wchodzenia.
Jeśli ktoś zwróci Ci uwagę, że jesteś na terenie prywatnym - nie kłóć się. Z państwowego lasu nikt Cie nie przepędza, a z prywatnego ma prawo. To jest w końcu jego dom i często jedyne źródło utrzymania. Uszanuj to.
- GRZYBÓW NIE ŚCINA SIĘ NOŻEM
Każdy poradnik o tym trąbi. A jednak wielu ludzi nadal tnie grzyby nożem, zabijając jednocześnie grzybnię. Grzyby delikatnie wykręca się z grzybni, przykrywając miejsce po zerwanym grzybie ziemią, lub mchem. Wtedy jest szansa na to, że w tym samym miejscu pojawi się następny grzyb.
- ZACHOWAJ UMIAR PRZY ZBIERANIU ZIÓŁ I KWIATÓW
Znalezienie dobrej jadalnej rośliny w lesie nie jest trudne. Ścięcie jej i skonsumowanie też należy raczej do łatwych czynności. Owoce i grzyby można zebrać w 100%. Nie niszcząc grzybni i gałęzi możemy być pewni że owoce się odrodzą. Z większością ziół i kwiatów jest już inaczej. Jeśli chcesz tu jeszcze kiedyś wrócić po to samo zostaw na swoim miejscu 70% tego po co przyszedłeś. Ogołocenie całego drzewa z kwiatów np: czarnego bzu, czy wycięcie całej kępki pokrzywy jest niszczeniem, a nie zbieraniem ziół.
- NIE BAW SIĘ OGNIEM W LESIE
Prawo zabrania rozpalania ognik w lesie. Nie rozpalaj więc ognisk. Nie rzucaj niedopałków. Nie zostawiaj w lesie niczego, co mogło by być przyczyną pożaru. Z ogniem nie ma żartów.
- NIE KURZ KOMUŚ W TWARZ
Dotyczy piaszczystych dróg leśnych. Zasada jest prosta. Jedź sobie nawet 80 km/h po piaszczystej drodze, ale tylko wtedy gdy nie przejeżdżasz obok domostw, przechodzących osób, lub osób jadących na rowerze. Gdy tylko kogoś zobaczysz - ZWOLNIJ do prędkości, która nie będzie powodować zakurzania wszystkiego wokół. Proste i mnóstwo wdzięczności zobaczysz w oczach ludzi których nie zakurzysz.


A po za tym wszystkim - korzystaj z uroków lasu, rozkoszuj się czystym powietrzem, poluj z aparatem fotograficznym na dziką zwierzynę, biegaj, podziwiaj i ciesz się.

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1571
11
komentarze: 41 | wyświetlenia: 3334
11
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1117
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3015
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2720
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1573
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2136
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3700
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 630
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 895
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2133
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2214
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Elba,  07/06/2011

Cieszmy się i korzystajmy z dobrodziejstw lasu, dopóki jeszcze Unia nam wchodzić do lasów nie zabroniła...

Bardzo przydatne... szczególnie w sezonie letnim. Zawsze zbieram grzyby przez wykręcenie, jakoś nieporęcznie mi nożem :) Pozdrawiam.

  oculus,  07/06/2011

Dawno Cię nie było Layo, witam. Mądry tekst, bardzo pouczający.:)

  lilith123  (www),  08/06/2011

Dobry tekst i bardzo na czasie.
Las trzeba po prostu szanować, a najlepiej wręcz pokochać:)

  Tomasz Het  (www),  09/06/2011

Dobrze napisane byle jeszcze się do tego ludzie stosowali

A po kiego licha te duże litery przy zaimkach osobowych?

  Layo  (www),  09/06/2011

http://poradnia.pwn.pl/lista.p(...)awczych - oto odpowiedź. W tej kwestii optuję za tradycją, a nie "hamerykanską" modą

Gdzieś już napisałem, że jeśli coś pomiesza lingwista, zawsze pomiesza na amen.

Po pierwsze, reguły stosowane w prywatnych listach nie odnoszą się do tekstów publicznych.

Po drugie, Wielki to był Kazimierz, litery zaś bywają duże lub małe.

Po trzecie, szacunek i poważanie, wyrażane zbyt rozrzutnie, przestają być szacunkiem i poważaniem, stają się regułą bez sensu.

P

...  wyświetl więcej

Dość wyczerpująca instrukcja dla mieszczuchów, którzy przyjeżdżają do leśnej głuszy pozbyć się śmieci, albo wyrzucić niechcianego psa. Brakuje mi tylko instrukcji jak się zachować jeżeli niespodziewanie człowiek natknie się na partyzanta.

  Layo  (www),  13/06/2011

Takich tajemnic mieszczuchom się nie zdradza :)

"GRZYBÓW NIE ŚCINA SIĘ NOŻEM" - proszę o sensowne uzasadnienie. Nie pytam z przekąsu. Zastanawiam się nad logiką nie ścinania nożem. W jaki sposób pozostawiona część grzybka może źle wpłynąć na grzybnię. A co z nie zebranymi grzybami - też źle wpływają na grzybnię. Od zawsze ścinam grzyby - i w miejscach gdzie zbieram wciąż rosną nowe.
Jeśli znajdę sensowne uzasadnienie wykręcania grzybów - ...  wyświetl więcej

  Layo  (www),  13/06/2011

Chodzi o pozostawiony w grzybni gnijący później trzonek. Trzonek gnije wraz z przytwierdzoną do niego grzybnią. Efektywność takiej grzybni spada o kilka %. Dla mnie te kilka % ma znaczenie.

"ukręcając" grzyba wyrywamy przecież część grzybni. a umiejętnie ucinając grzyba grzybnia zachowuje się. wydaje mi się więc, że w tekście jest błąd...
poza tym... bardzo przydatny :)

  kliwia,  21/06/2011

To nie jest błąd. Grzyby powinno się wykręcać i starać się jak najmniej niszczyć podłoże w którym rosły.
Po wykręceniu grzyba ze ściółki, należy przykryć miejsce (np. liściem albo patykiem) w którym rósł, aby grzybnia nie wyschła. Jest mnóstwo poradników na ten temat, również w internecie można znaleźć wiele informacji o tym, jak powinno się zbierać grzyby.

I jeszcze jedno - nie niszczmy grzybów których nie zbieramy!

Niestety nasze lasy coraz częśćiej przypominają wysypiska śmieci:/Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska