Login lub e-mail Hasło   

Jesteś Dla Świata Darem Czy Przekleństwem? - Samoocena i samoakceptacja

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://rafaldudek.pl/135/samoocena-dar-p(...)enstwo/
Wracam z filmu Piraci z Karaibów: Na Nieznanych Wodach. Czuję się genialnie! Czekam na przystanku na autobus. Nagle widzę JĄ...
Wyświetlenia: 1.174 Zamieszczono 08/06/2011

Ubrana w niebieską suknię i z pięknym kwiatkiem we włosach. Kto mnie zna, ten wie, że kwiaty we włosach kobiety dzialają na mnie jak magnes. Dziewczyna bardzo mi się spodobała.

W głowie od razu pojawia się dylemat „podejść do niej czy nie?”. Ciało się spina w wewnętrznej walce. Z jednej strony chcę, z drugiej się nie odważę.

Czy próbowałeś do kogoś zagadać na przystanku, lub w autobusie tak zupełnie „na zimno”? To nie jest takie łatwe.

Los chciał, że wsiadła do tego samego autobusu co ja. Usiadłem obok niej. Jednak cały czas miała na uszach słuchawki ... to nie ułatwiało mi zadania!

Dalej nie mogłem się zebrać na zagadanie do niej.  W końcu, docierając do sedna pytania „Dlaczego nie?” odkryłem w sobie przekonanie głęboko zakorzenione z lat dzieciństwa...

Co mówi Twoja samoocena: jesteś dla świata darem czy przekleństwem?

Przemknęła mi przez głowę  scena, gdy miałem około 10 lat i mama, wkurzona za jakiś mój dziecięcy wybryk, z pogardą powiedziała „jesteś beznadziejny”.

Uwierzyłem wtedy, że jestem dla świata przekleństwem. Inni ludzie tracą na tym, że jestem. Lepiej by było dla ludzi, gdyby mnie nie w ogóle nie było.

Tym samym, powinienem być im wdzięczny za to, że w ogóle mnie tolerują. Nie zasługuję na to, by budować relację z ludźmi, bo jestem dla świata przekleństwem. Moja samoakceptacja równała się zero.

To były myśli podświadome, bardzo głęboko ukryte. Nie zdawałem sobie sprawy, że takie myślenie zostało mi z dzieciństwa aż  do tego momentu w autobusie.

Dopiero wtedy uświadomiłem sobie, że uważałem siebie za przekleństwo dla świata. Logicznie myślałem sobie „Przecież piszę fajne artykuły, jestem miły dla ludzi, pomagam”. A jednak podświadoma instalacja z dzieciństwa została w glowie, podcinając mi skrzydła z ukrycia. Gdzieś tam w głębi serca wydawało mi się, że nie zasługuję na to, by rozpocząć z nią rozmowę.

W tamtym momencie, gdy siedziałem koło tej pięknej dziewczyny,dotarło to do mnie:

Zmieniłem się! Kiedyś może byłem przekleństwem dla innych, ale teraz jestem cudownym darem!

Przypomniałem sobie ile dobrego zdziałałem na szkoleniach, coachingach i pisząc teksty w internecie. Ile ludzi dziękuje mi za to, co robię. Ile uśmiechu wniosłem do życia bliskich swoim ciepłem, poczuciem humoru i optymizmem. Wtedy dopiero to do mnie dotarło i uwierzyłem:

Wzbogacam każdego, kogo spotykam na swojej drodze!

Im więcej czasu z kimś spędzam, tym bardziej ta osoba jest na plus i korzysta. Nie tylko zasługuję na to, by przebywać z ludźmi, ale powinenem to robić! Jest to moim obowiązkiem, bo ukrywając siebie i siedząc cicho, odbieram im szansę poznania mnie i bycia wzbogaconym.

Wreszcie to do mnie dotarło! I wtedy dotknąłem ją lekko i pokazałem gestem, żeby zdjęła słuchawki. Powiedziałem jej, że wygląda pięknie i zapytałem, czy kwiatek we włosach jest prawdziwy. 15 minut później wysiedliśmy z autobusu uśmiechnięci i w dużo lepszych humorach. Wzbogaciliśmy się nawzajem. A to wszystko dlatego, że podjąłem decyzję:

Jestem dla świata i innych osób darem!

Moja samoocena w 15 minut wyskoczyła ponad sufit.

Teraz Ty podejmij tą decyzję na temat samooceny:

Jesteś dla świata darem czy przekleństwem?

Zastanów się, jak w głębi serca o sobie myślisz?

Gdy przebywasz z ludźmi, to jesteś im wdzięczny za to, że Cię tolerują? Czy raczej czujesz, że wzbogacasz ich swoją obecnością?

Pomyśl ile dobra zdziałałeś dla innych. Pomyśl ile ludzie zyskali a ile stracili na kontakcie z Tobą.

Uświadom sobie, że tak naprawdę zdziałałeś znacznie więcej dobrego. Doceń to. Pamiętaj o tym.

  • Gdy tylko zaczniesz się krytykować i obwiniać, pamiętaj, że mimo wszystko jesteś darem dla świata.
  • Gdy nie będziesz miał odwagi z kimś porozmawiać i coś zaproponować, to przypomnij sobie, że jesteś wartościowym darem dla tej osoby.
  • Gdy zaczniesz wątpić, czy zasługujesz na to, co masz, przypomnij sobie jak wiele dobrego zdziałałeś. Nawet jeśli to jest dużo małych uśmiechów na twarzach bliskich – one się liczą.

Pamiętaj, kim jesteś!

PS Będzie Ci łatwiej, jeśli połączysz to, czego się nauczyłeś w tym artykule z metodą podnoszenia samooceny w tydzień.

Podobne artykuły


91
komentarze: 133 | wyświetlenia: 69540
42
komentarze: 15 | wyświetlenia: 73288
33
komentarze: 13 | wyświetlenia: 11360
31
komentarze: 41 | wyświetlenia: 2698
19
komentarze: 6 | wyświetlenia: 5106
77
komentarze: 112 | wyświetlenia: 38237
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 4466
39
komentarze: 11 | wyświetlenia: 10131
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6221
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3707
30
komentarze: 31 | wyświetlenia: 68343
27
komentarze: 17 | wyświetlenia: 21725
27
komentarze: 8 | wyświetlenia: 4393
 
Autor
ArtykułDziękuję za super artykuł. Troche mi otworzyła oczy, bo sama tez myślałam że jestem takim wrzodem na d.. świata i tylko złe rzeczy robię, ale twoje słowa uświadomiły mnie że jesli tu jestem to jest w tym jakis sens, i że mam unikalny wkład w istnienie tego wszechświata. Jestesmy różnorodni dlatego ten wszechświat jest taki bogaty, wszystko ma swoje miejsce, ale na takim głebokim poziomie jesteśmy Jednością. I to jest wspaniałe że mogę być cząstką takiego wspaniałego świata.

  Elba,  09/06/2011

Jesteśmy zagubieni w aktywności umysłu i to przyjęliśmy za normę… i nazwaliśmy życiem – lecz to Życiem nie jest. Życie nie jest myśleniem o życiu, ani nie jest myśleniem, że się żyje. Życie jest Życiem.
Zagubiliśmy się we własnym złudnym życiu tak bardzo, że aż straciliśmy prawdziwe Życie z pola widzenia.
Zabiegaliśmy się, za – martwi – liśmy się i w takim nie rozpoznajemy już Siebie...

Dzięki za dwa cudowne komentarze :-)

Cieszę się z Twojego odkrycia IndygoButtefly, chyba tak bardzo, jak Ty się z niego cieszysz. Bardzo lubię gdy moje historie, przeżycia i przemyślenia pomagają komuś poczuć się lepiej i zrozumieć coś nowego.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska