Login lub e-mail Hasło   

Nieznajomość języka - duży problem w pracy za granicą

Miesiące wakacyjne to najlepszy okres na zagraniczne wyjazdy do pracy. Wyjeżdżają nie tylko studenci, ale coraz częściej również osoby w średnim wieku.
Wyświetlenia: 779 Zamieszczono 16/06/2011

alt

Otwarcie granic dla polskich pracowników przez Niemcy, Austrię i Szwajcarię stworzyło nowe możliwości podjęcia w tych państwach legalnej pracy. Zmiana unijnych przepisów weszła w życie 1 maja - tuż przed okresem nasilonych wyjazdów do prac sezonowych. Okazuje się jednak, że spora grupa osób nie decyduje się na podjęcie pracy za granicą, bo obawia się problemów z komunikacją w obcym kraju.

 

Wsparcie przez telefon

Brak odpowiedniej bazy językowej to dla potencjalnego pracownika dodatkowe źródło stresu. Bariera językowa jest również niekorzystna z perspektywy pracodawcy - współpraca z pracownikiem, który nie zna podstawowych zwrotów może być problematyczna.

 

- Bariera językowa jest szczególnie dotkliwa wśród osób po 40 roku życia. Dla nich istnieją jednak gotowe rozwiązania, z których można skorzystać w łatwy i komfortowy sposób - przekonuje Tomasz Hubert, z firmy Gstpc.com, która oferuje usługę tłumaczeń przez telefon.

 

Tłumaczenia telefoniczne mogą być najłatwiejszym i najefektywniejszym sposobem na znalezienie wspólnego języka za granicą. Taka usługa to również gwarancja bezpieczeństwa - w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, jesteśmy w stanie przekazać pracodawcy najbardziej istotne informacje bez obawy, że nie zostaniemy zrozumiani.

 

Nie wierzmy na słowo

Podpisanie umowy regulującej warunki zatrudnienia to nieodłączny element pracy w każdej firmie. Problem polega na tym, że za granicą rzadko dostajemy dwie wersje językowe: polską oraz odpowiednią danemu państwu. Zaakceptowanie warunków pisma, którego nie rozumiemy wiąże się z dużym ryzykiem. Dotyczy to zarówno odpowiedzialności za wykonywane zadania, jak i formy i wysokości zarobków. Założenie uczciwości pracodawcy może okazać się naiwne, a wykonywana praca będzie niemal niewolnicza.

 

Sytuacja jest mniej skomplikowana, gdy w podjęciu zatrudnienia pośredniczy rzetelne biuro pracy tymczasowej. Wówczas otrzymujemy szczegółowe informacje od jego przedstawiciela, a umowa jest najczęściej sporządzana w naszym języku. Należy jednak pamiętać, że tego typu instytucje nie działają charytatywnie. To oznacza, że zatrudniając się bezpośrednio w danym przedsiębiorstwie zarobimy więcej, niż korzystając z usług biura pracy.

 

Staraj się używać języka obcego

Bez względu na rodzaj umowy i formę zatrudnienia wyjazd do pracy trzeba odpowiednio zaplanować. Decyzję o wyjeździe często podejmujemy spontanicznie, nie zastanawiając się nad konsekwencjami. Tymczasem funkcjonowanie w innym państwie oznacza również zmianę kręgu kulturowego. Zrobienie zakupów, wynajęcie mieszkania czy zapłata rachunków może oznaczać, że posługiwanie się obcym językiem będzie po prostu koniecznością. - Bez słownika, rozmówek, fiszek nie przełamiemy bariery komunikacyjnej bo najzwyczajniej nie będzie to możliwe. Trudno używać języka, nie znając jego specyfiki. Teletłumaczenia, w tym przypadku nie tylko oszczędzają czas, ale dają poczucie większej pewności w nieznanym środowisku - potwierdza Tomasz Hubert, z firmy Gstpc.com.

 

Kwestia bezpieczeństwa w innym kraju to niezwykle istotny aspekt. Możliwość awaryjnego kontaktu z odpowiednimi służbami (choćby z policją czy pogotowiem ratunkowym) to absolutna podstawa. Skorzystanie z teletłumaczeń może okazać się najłatwiejszym  i najskuteczniejszym rozwiązaniem w niespodziewanych sytuacjach, jakie mogą nas spotkać podczas wyjazdów do pracy za granicą.

 


Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1261
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1098
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 671
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 549
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 716
9
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1053
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 360
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 606
8
komentarze: 73 | wyświetlenia: 748
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 695
8
komentarze: 110 | wyświetlenia: 760
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska