Login lub e-mail Hasło   

Czy Rzeczywiście Mamy Wpływ na Nasz Charakter?

Co Decyduje O Naszym Charakterze?
Wyświetlenia: 1.839 Zamieszczono 21/06/2011

Czym jest charakter? Rzeczywiście jest on wrodzony, i nie mamy na niego wielkiego wpływu? Czy niektórzy nie idą przypadkiem na łatwiznę mówiąc:

 “taki już jestem” “taki mam charakter i nic nie mogę z tym zrobić”

 Największa możliwa wymówka. Dlaczego?

Urodziłem się w Polsce, i nie uczyłem się od urodzenia angielskiego, taki już jestem i nie mogę nic z tym zrobić..

Czyżby? Co za problem się nauczyć? Oczywiście to zajmie trochę czasu i wymaga wysiłku, ale przecież można. Jednak jest to trudniejsze niż narzekanie, to pewne.

 Urodziłem się bez umiejętności jazdy samochodem taki już jestem, i nie mogę tego zmienić..

 Znasz kogoś kto w chwili narodzin posiadał umiejętność jazdy samochodem? Ja nie :)

 

Jeżeli chcesz to możesz, a jeżeli ktoś idzie na łatwiznę – to mówi że nie może, bo tak jest łatwiej. Wiem że to brutalne, ale takie są fakty.

 

Co z tym charakterem?

To my go kształtujemy, to my mamy na niego realny wpływ. Wymaga to pracy, ale jakie niesamowite korzyści i przyjemności z tego płyną przecież. Bycie pewnym siebie to też umiejętność, podobnie jak bycie odważnym czy wytrwałym.

 

Nigdy nie jesteśmy ofiarą sytuacji. Zawsze jest jakieś wyjście. Ale to wymaga odwagi, żeby to wyjście znaleźć, aby wrócić na właściwy tor. Odwagi też możemy się nauczyć. To niesamowite, kiedy nieśmiała osoba pracuje nad sobą, a po jakimś czasie nie poznajesz jej – zupełnie inny człowiek.

  

Każda generacja ludzi miała różne sytuację do przejścia. Nieraz gorsze, niż te które my mamy. Tak było jest i będzie. Naprawdę odważną osoba boi się jedynie tego, że nie wykorzysta dobrze możliwości i okazji które ma!

W starożytności zdarzały się plagi, różnice klas, wojny. I też ludzie jakoś dawali radę, budując swój charakter.

 Wyobraźmy sobie taką sytuację w czasach prehistorycznych:

Jestem nieśmiały i dzisiaj nie mogę iść na polowanie.. No i całe plemię robi terapię biednemu nieśmiałemu człowiekowi.. I okazałoby się, że nasz gatunek nie przetrwałby :)

Niezależnie od tego co wydarzyło się w naszym życiu, dzieciństwie, jakie by to nie były trudności, to jedyne co możemy zrobić, to zrozumieć to że od tego momentu bierzemy odpowiedzialność za własne życie. Krótko. Najlepsze podejście do życia to odpowiedzialność. Bycie kapitanem na własnym statku. 

Dziś kiedy mamy dostęp do wiedzy, kiedy sukces jest czymś co dzieje się nieraz na naszych oczach, zdarza się, że liczymy na cud. Że samo się wydarzy, że ktoś za nas upora się z naszymi problemami, sytuacjami, oddajemy odpowiedzialność. Liczymy że jakoś będzie, uciekając od problemów. To niestety nie działa.

Kiedy chcesz kontrolować swoje życie, i być liderem, to musisz mieć świadomość, że to jest decyzja i wysiłek żeby budować swój charakter, ale też wiesz ile na tym możesz zyskać.

 Zwłaszcza kiedy jesteś przywódcą, wtedy często bierzesz odpowiedzialność za innych, którzy liczą na Ciebie.

Od czego zależy nas charakter:

 

  1. Od jednej osoby na świecie. Każdy z nas, może ją znaleźć.. patrząc w lustro.
  2. Od tego czy przyjmujemy to do wiadomości, czy bierzemy odpowiedzialność za nasze życie, za wszystko co robimy (począwszy od codziennego wykorzystania własnego czasu) czy też zakładamy że nas to nie dotyczy i liczymy że nasz charakter – zmieni się sam.
  3. Od naszego podejścia do życia – charakter to nie tylko siła, ale też elastyczność, humorystyczne podejście do życia, śmianie się z siebie i przeciwności.

Co sądzisz o podejściu: "taki mam charakter, i nic z tym nie zrobię.."   Naprawdę zgadzasz się z tym?

  

Łukasz Jamroży

 http://lukaszjamrozy.pl

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1477
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1581
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1202
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2415
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2042
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 2845
10
komentarze: 69 | wyświetlenia: 674
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 976
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 796
10
komentarze: 20 | wyświetlenia: 1141
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3391
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2320
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 1602
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 529
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Zależy też od naszej refleksyjności, czyli czy potrafimy obserwować siebie i poznawać swój charakter. Także od realizmu myślenia, bo tym prehistorycznym na polowaniu towarzyszył silny realizm, „albo mamy co jeść albo nie i nie ma miejsca na wątpliwości.”

Z założenia możemy obserwować siebie i wyciągać wnioski. Zamiast 'potrafimy' powiedziałbym inaczej: czy nam się chce do tego dojść, czy nam się chce obserwować siebie i budować swój charakter.

Teraz realia się trochę zmieniły, paradoksalnie jest łatwiej cokolwiek osiągnać (wiedza na wyciągnięcie ręki itd) ale właśnie, trzeba chcieć cokolwiek zrobić w tym kierunku. Silny realizm, doskonale

...  wyświetl więcej

  ,  21/06/2011

Decyduje również, a może nawet przede wszystkim, wychowanie przez najbliższe środowisko od najmłodszych lat.

Zgadzam się, to ma wpływ, ale to nie przesądza sprawy. Podobnie jak z kupnem samochodu i zrobieniem prawa jazdy. Od strony finansowej: dla niektórych to pestka, robią prawo jazdy, i na 18 urodziny dostają samochód od rodziców. Dla innych - kupno samochodu to odległe marzenie, a nawet samo zrobienie prawa jazdy jest dużym wydatkiem.

Jeżeli ktoś chce - to i w takiej sytuacji znajdzie sposób,

...  wyświetl więcej

Uważam,że w dużym stopniu charakter zależy również od znaku zodiaku pod jakim się człowiek urodził oraz numerologii,jaka wynika z daty urodzenia, a tego raczej nie da się "przeskoczyć".Wnikając głębiej w ten temat,to każdy człowiek posiada duszę w różnym stopniu rozwoju (są dusze m.in.młode,dojrzałe,stare) i to też ma bardzo duży wpływ na charakter człowieka.Ja tak trochę z punktu widzenia ezotery ...  wyświetl więcej

Według mnie nie tyle lubią - co po prostu nie wierzą że można to zrobić, a w dalszej kolejności nie chce im się podjąć wysiłku żeby ten charakter i poszczególne swoje cechy zmienić - nie tylko na swoją korzyść, ale i całego otoczenia, partner(ki)a, rodziny, znajomych. :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska