Login lub e-mail Hasło   

Poprawa jakości życia w mniej niż 5 minut

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://ircia-mojeszczescie.blogspot.com/(...)-5.html
Pomysły, których realizacja zajmie mniej niż 5 minut -brakiem czasu się nie wytłumaczysz;) Jest tylko "mały" haczyk...
Wyświetlenia: 21.559 Zamieszczono 23/06/2011

Dziś znajoma mnie rozwaliła - powiedziała, że bardzo chciałaby zrobić coś pozytywnego ze swoim życiem, ale podobno nie ma czasu...

To niemożliwe! -każdy ma równiutkie 24godziny na dobę, 7dni w tygodniu, 365 dni w roku i na ogół sporo lat życia przed sobą. Raczej problemem jest to, że z pewnych przyczyn zmusza się do robienia rzeczy, których nie uważa za pozytywne przez większość czasu -można coś z tą kwestią zrobić, ale to osobny temat.

Jeśli tak samo jak moja znajoma uważasz że problemem jest mała ilość czasu, mam na to szybciutkie rozwiązanie:
Listę pomysłów jak mając mniej niż 5 wolnych minut dziennie zrobić coś pozytywnego dla siebie, coś co będzie rozwijać i poprawiać jakość życia:

 • Wypij szklankę wody -poświęć na to min 3 minuty, delektuj się smakiem, skoncentruj się na czynności picia, poczuj to. Niby nic ,ale daje niesamowitą poprawę stanu psychicznego, a do tego większość ludzi pije za mało, a woda jest zdrowa ( co do tego jaka woda najlepsza rozwodzić się nie będę) . Jak nie lubisz wody -może być świeży sok.
 • Naucz się języka obcego -ale numer, w mniej niż 5 minut?! Oczywiście, pod warunkiem że znajdziesz te 3-5min codziennie: ucz się jednego słówka lub zwrotu dziennie, ale nie zmuszaj się aby je zapamiętać od razu, powtórz je następnego dnia z nowym słówkiem, a kolejnego dołóż następne, tak więc masz 3 słówka na 3-5 minut -to tak wiele? Po roku umiesz ponad 300słów, a przecież możesz uczyć się całych zdań -co polecam. Przy kompie możliwości masz jeszcze większe:)
 • Ucz się czegoś innego - szkicowania, gry w szachy, matematyki... To ty wiesz czego potrzebujesz, aby lepiej ci się żyło - korzystanie z kompa, youtube ( świetne kursy w kilkuminutowych filmikach), itd bardzo wskazane ,ale nie niezbędne.
 •  poćwicz oczy -zrób kilka jak największych "kółek" bez poruszania głową( na początku trudno o płynność), potem góra -dół kilka razy, potem prawo-lewo, następnie po przekątnej. Mrugnij kilka razy, wystaw palec przed twarz, poruszaj nim trochę wodząc oczami, a następnie ustaw w wygodnej odległości i patrz na przemian na palec i w dal, potem znów kilka kółek - ja dzięki tym prostym ćwiczeniom zmniejszyłam wręcz wadę wzroku mimo pracy przy komputerze:)
 • poćwicz przez 5 minut - nie licz na cud - mistrzem świata nie zostaniesz, ale zdążysz wyprostować i rozciągnąć kręgosłup, przypomnieć mięśniom że do czegoś służą, pięciominutowe przysiady, bieg w miejscu lub brzuszki to niezły wysiłek:)
 • posłuchaj piosenki,która wprowadza Cię w dobry nastrój
 • popatrz na obraz który poprawia Ci humor
 • popatrz na zieleń, na niebo, lub po prostu w dal...
 • pomyśl o tym kim jesteś, czym jest życie, Bóg, szczęście i inne tajemnice...
 • przeczytaj piękny wiersz lub opowiadanie - jak się uprzesz to możesz czytać jakąś książkę po 5 minut dziennie - trochę to zajmie, ale w końcu lepiej przeczytać coś wolno niż wcale, oczywiście możesz słuchać czegoś nagranego na mp3 czy jak tam lubisz:)
 • zapal świeczkę, popatrz w ogień i spróbuj zrozumieć co to jest ogień - przyda się alarm ,bo można się "wtopić" na dłużej
 • weź dowolny przedmiot i skoncentruj się tylko na nim i jego cechach -nie myśl o niczym innym - minuta to już duży sukces - to ćwiczenie koncentracji
 • poćwicz pamięć - przypomnij sobie miniony dzień, twarz jakieś osoby, coś czego się uczyłeś, budynki które mijałeś
 • pomarz przez 5 minut- wyobraź sobie, że właśnie spełnia się Twoje największe marzenie - to niesamowicie motywuje do działania i przywołuje dobre pomysły na realizacje marzeń
 • powiedz komuś coś miłego, powiedz osobie którą kochasz - Kocham Cię! - to nie zajmie 5 minut! Jeśli nie masz nikogo bliskiego w pobliżu powiedz obcej osobie drobny komplement - np. pani w markecie -"Piękna fryzura" - poprawisz jej humor:) To nic nie kosztuje!!!
 • przytul kogoś, pogłaszcz psa, w razie braku kogokolwiek zafunduj sobie automasaż
 • uśmiechnij się, choćby sam do siebie, a najlepiej do kogoś, do kogokolwiek
 • zadzwoń do mamy, taty ,dawno nie widzianej koleżanki, rodzeństwa,itd;  nie rozgaduj się, po prostu okażesz że pamiętasz o nich - nie zapomnij o powiedzeniu czegoś miłego- "Śpieszmy się kochać ludzi...
 • weź kartkę papieru i przez 5 minut wypisuj:

-wszystkie rzeczy za które możesz być wdzięczny
-to co ma dla ciebie dużą wartość, lista wartości
-swoje marzenia
-swoje sukcesy
-swoje mocne strony
-pozytywne cechy partnera, lub kogoś innego z najbliższego otoczenia
-plan na następny dzień, tydzień ,miesiąc, rok...
-rzeczy które poprawiają ci humor
Na początku będzie trudno, ale po jakim czasie będzie to bardzo przyjemne i rozwijające, oczywiście nie wszystkie podpunkty w ciągu pięciu minut -wybierz jeden:)

 •  pobaw się - jeśli masz zabawki to zabawkami, jeśli nie to użyj wyobraźni - długopis to znakomita rakieta, myszka od komputera może być czołgiem, własne palce też mogą się przydać - kiedy ostatnio to robiłeś?
 •  zdejmij buty i pomasuj sobie stopy - absurdalne, ale dzięki temu stajemy się zdrowsi, nawet jeśli robi się to 100% amatorsko
 • umyj zęby - jak często to robisz i jak długo, umyj je porządnie przez 3-5 minut.
 • zamknij oczy i obserwuj własne ciało, swoje odczucia, postaraj się je zlokalizować i nazwać - bardzo ciekawe wyniki... Najlepiej robić to w ciszy i spokoju, nagle poczujesz zapachy i różne sygnały płynące z ciała

 Sądzę że w ciągu dnia każdy da radę znaleźć nawet kilka takich wolnych "pięciominutówek" - jeśli będziesz robić coś systematycznie będą efekty, poprawisz choćby odrobinkę swoje życie... to pomysły na zrobienie czegoś dobrego w mniej niż 5 minut -brakiem czasu się nie wytłumaczysz;) Jest tylko "mały" haczyk - to działa tylko stosowane systematycznie -jak lekarstwo:)

A teraz wybierz coś z powyższej listy i po prostu to zrób - to zajmie mniej niż 5 minut, przecież masz czas, bo siedzisz przed kompem i to czytasz:) Tylko pamiętaj, aby jutro też wygospodarować AŻ 5 minut.

Albo jeśli nic ci nie odpowiada to podziel się własnymi pomysłami na poprawę jakości życia w mniej niż 5 minut o choćby odrobinkę  - to też nie zajmie więcej niż 5 minut.

Wszystko osiąga się małymi kroczkami...

Podobne artykuły


11
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1128
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3021
11
komentarze: 41 | wyświetlenia: 3387
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2146
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2221
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3785
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 640
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 904
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1688
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2168
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2724
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1509
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  lud-wic,  23/06/2011

Bardzo fajne pomysły. Stosowanie większości zajmie nam co najmniej dwie godziny.

  lilith123  (www),  23/06/2011

Z tym że celem nie jest poświęcanie czasu na realizację większości, a tym bardziej wszystkich( ok 2,5h) , ale wybranie sobie maksymalnie kilku - tak aby mieć np. 3-5 sesji po 3-5 minut, czyli łącznie dużo mniej niż pół godzinki, dla zapracowanych - choćby jeden punkcik, ale realizowany systematycznie.
Chociaż dla nudzących się w wakacje - polecam wszystkie:)

  Noemi*,  23/06/2011

Lilith! Jesteś niestrudzoną orędowniczką pozytywnych pomysłów i sposobów na poprawę, jakości życia, zabieganych, na co dzień ludzi.:-))

  lilith123  (www),  23/06/2011

Dziękuję:)

  Mirka_ B,  23/06/2011

Podobają mi się te pomysły, warto nad nimi przysiąść ;-)

  greenway,  23/06/2011

Świetny pomysł, bo prosty, teraz już się nie można wymigać brakiem czasu, bo się wyjdzie na kompletnego lenia. :-)

  lilith123  (www),  23/06/2011

Oto właśnie chodzi - pomyśl jaką motywacją jest dla mnie ta lista:)

  greenway,  23/06/2011

Dzięki Tobie Lilith też podniesiemy swoją motywację. :-)

Świetne, wydrukuję i spróbuję zastosować.

  Strzyga  (www),  24/06/2011

Albo poczytaj przez pięć minut to co pisze Lilith, działają bardzo pozytywnie :)

  barbarag,  29/06/2011

Porady b. mądre, szczególnie dziękuję za tę o ćwiczeniu oczu - bo większość innych już od dawna stosuję, tylko nie w sposób usystematyzowany. Psa głaszczę chyba dłużej niż 5 minut dziennie!

Genialne ! Od samego czytania robi się lepiej !

  karolc,  30/06/2011

Niektóre z punktów przypominają nawet trochę pewne formy kreatywnej medytacji. Oczywiście w treści potwierdza się stara prawda, że najprostrze rzeczy są najskuteczniejsze i najbardziej efektywne. :-)

Naprawdę warto przeczytać i zastanowić się nad tym, jak w prosty sposób można rozwinąć swoje umiejętności, bądź spełnić w małych krokach realne marzenia :]

  Bob R  (www),  30/06/2011

Fajne pomysły, przydało by mi się wykorzystać więcej z nich w codziennym życiu (chociaż kilka stosuję). Podoba mi się motyw z ćwiczeniem pamięci, muszę wypróbować ;)

"Zapal świeczkę, popatrz w ogień i spróbuj zrozumieć co to jest ogień " -
To ujęło mnie najbardziej. Niesamowite;))

Genialne! Proste i szybkie do zrobienia :) Koniec z wymówkami! Dziękuję :)

Genialne, dodam, że stosuje, pięciominutówek nauczyła mnie pewne cudowna staruszeczka, która uczy się teraz szwedzkiego i czytuje bardzo mądre i trudne księgi, a ma slaby wzrok i ogólnie jest słabiutka. Okazało się, że też jestem słabiutka i ta metoda bardzo pomaga. Poza tym co wieczór sporządzam sobie listę spraw, które powinnam zrobić następnego dnia, uczę się dyscypliny. Jeszcze mi się nie udało wszystkiego zrobić, więc uczę się tez trzeźwego planowania. :)

  lilith123  (www),  02/07/2011

Powodzenia - to niełatwe zadanie, ale warto się tego nauczyć:)

  Paweł,  22/12/2011

Bardzo dobry artykuł który pozwala nam z innej perspektywy zobaczyć codzienność i tą codzienność pozwala lepiej wykorzystywać :)

Bardzo fajne. Czytając artykuł miałam uśmiech na twarzy.

...w 5 minut można co najwyżej zrobić interes w ubikacji...
co jakby nie patrzeć też jest jakimś elementem poprawy życia

...powiedział "optymista". ;-)

I dziwić się, że jeżdżenie z nie załadowaną taczką jest coraz bardziej popularne... :-/

Radzisz: "pomyśl o tym kim jesteś, czym jest życie, Bóg, szczęście i inne tajemnice".
"A co to, ku**a, ja jestem jakiś wykształciuch żeby przepier***ać czas na takie bzdety!?" …krzyknął Kowalski z fotela, z pilotem w dłoni.

Hihi... rozkręcasz się :)))

To, co przeczytałam zmusiło mnie do odpowiedzi na pewne pytanie: skoro zrobienie czegoś rozwojowego zajmuje 5 minut, to... co robię z resztą czasu? Kopnęło mnie mocno. Dzięki :)

Podniosłam swoją motywację czytając Twój artykuł. Jestem o jeden stopień schodów wyżej :-)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska