Login lub e-mail Hasło   

Alergia pokarmowa

Czym jest alergia pokarmowa i jak z nią walczyć?
Wyświetlenia: 1.989 Zamieszczono 24/06/2011

Rozpoznania, czy w danym przypadku do czynienia mamy z alergią pokarmową, zawsze dokonać powinien kompetentny lekarz, ponieważ wiele zwykłych reakcji alergicznych może manifestować się w podobny sposób.

Niestety, ale już około 6% dzieci i od 2 do 4% dorosłych cierpi na alergie pokarmowe. Pocieszający jest fakt, iż dzieci zazwyczaj wyrastają z większości alergii pokarmowych występujących podczas wieku niemowlęcego.

Istnieje duża zmienność dotycząca dawki alergenu, która musi być obecna w pożywieniu, aby wywołać reakcję uczuleniową. U niektórych już kilka gram produktu może doprowadzić do groźnych objawów alergii, dlatego nie lekceważmy dolegliwości żołądkowych czy też wysypki po zjedzeniu danego produktu żywnościowego.

Tak naprawdę, wszystkie produkty żywnościowe mogą stanowić źródło potencjalnych alergenów. W Europie wyznaczono 14 głównych produktów, które mogą zwiększać ryzyko alergii. Są to: seler, zboża zawierające gluten, jaja, ryby, łubin, mleko, mięczaki, musztarda, orzechy ziemne, ziarno sezamowe, skorupiaki, soja, pozostałe orzechy, a z substancji dodatkowych - dwutlenek siarki, używany jako konserwant i przeciwutleniacz przede wszystkim w chipsach, winie oraz suszonych owocach.

Produkty, które wywołują u nas alergię pokarmową mogą doprowadzić do wystąpienia charakterystycznych objawów. Są to głównie: wysypki skórne, swędzenie nosa i oczu, katar, kaszel, swędzenie warg i jamy ustnej, nudności, kurczowe bóle brzucha, wzdęcia brzucha, wymioty i biegunka. Zatem jeśli czujemy się źle po zjedzeniu jakiegoś produktu, być może jesteśmy na niego uczuleni. Natomiast aby dokładnie stwierdzić, które produkty mogą być dla nas szkodliwe, należy wykonać tzw. test nietolerancji pokarmowej.

Polecam w związku z tym wizytę u lekarza oraz dietetyka, który ułoży indywidualną, dokładnie zbilansowaną dietę eliminacyjną, wykluczającą produkty wywołujące alergię pokarmową. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ eliminując kilka produktów z naszej diety, nie jesteśmy sami w stanie skomponować właściwego jadłospisu, który stanowiłby źródło wszystkich witamin, składników mineralnych oraz odżywczych. Niedobór kilku składników może doprowadzić do niedożywienia, z kolei niedozywienie niesie za sobą inne poważne konsekwencje zdrowotne. Może warto pomyśleć o zmianie diety?

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1023
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 435
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1004
13
komentarze: 24 | wyświetlenia: 701
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 772
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1736
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 580
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 781
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 964
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1027
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 504
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 469
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 534
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 647
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 345
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Gamka  (www),  25/06/2011

Alergie pokarmowe dotyczą coraz większej liczby osób.
Ja również jestem jedną z ich !
Przede wszystkim warto pamiętać, że ten sam pokarm u dwóch alergików może wywoływać różne objawy oraz że objawy te mogą się różnić również ze względu na czas, jaki upłynął od spożycia uczulającego pokarmu. Dlatego też u dziecka po spożyciu mleka mogą pojawić się duszności, natomiast u alergika w śr ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska