Login lub e-mail Hasło   

www.UFO-DOT-COSM prrzedstawia odcinek 30 - Tlen na Rhei

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://Nowaatlantyda.com
Nasza wiedza na temat otaczającej Ziemię przestrzeni kosmicznej
Wyświetlenia: 1.472 Zamieszczono 24/06/2011

   06 - 2011  ( 30 )

 

"Eksploracja kosmosu jest przedsięwzięciem niebezpiecznym i kosztownym. [...] Można to robić albo dobrze, albo wcale."

Dan Brown

  Czy spełnimy nasze marzenia?

 

 

 

 

Nasza wiedza na temat otaczającej Ziemię przestrzeni kosmicznej co jakis czas ulega gwaltownym zmianom. Przez lata astrofizycy przyzwyczaili nas do mysli, że życie na innej niż Ziemia planecie Ukladu Słonecznego jest niemożliwe. Powodem byl brak tlenu w atmosferze i brak wody. Tymczasem nieoczekiwanie okazało sie, że drugi co do wielkości księżyc Saturna – Rhea – ma swojej atmosferze własnie tlen!

Nie oznacza to jednak, że już wkrótce staniemy się świadkami wyprawy, która wzorem kolonizatorów z przed wieków wyruszy założyć pierwsze ludzkie osiedle tym razem poza naszą planetą. Przede wszystkim na Rheę nie jest tak łatwo sie dostać, bo znajduje się póltore miliarda km. od Ziemi a typowa temperatura jaka panuje na jej powierzchni to -180° C. Także tlenu nie ma tam zbyt dużo i pod normalnym ziemskim ciśnieniem dałoby sie go zmieścić w średniej wielkości budynku

Rhea krąży wokół Saturna w odłeglości ok. 527 tys. km. a tlen w atmosferze tego księżyca powstaje przez rozpad zamarzniętych cząsteczk wody, wywołany przez radiację z Saturna. Proces ten jest podobny do tego, jaki zachodzi na poprzednio zbadanych księżycach Jowisza – Europie i Ganimedesie. Wówczas sądzono, że takie zjawisko jest unikalne, ale po odkryciu tlenu na Rhei, naukowcy są skłonni zgodzić się, że jest ono częstsze we wszechświecie niż uprzednio przypuszczano. Odkrycie to jest o tyle ważne, że pełne zrozumienie tego zjawiska pozwoli lepiej organizować przyszłe misje międzyplanetarne na te dziś bardzo odlegle ciała niebieskie

Informacje o istnieniu tlenu w atmosferze Rhei przekazała (w marcu tego roku) sonda Cassini, która niezmordowanie krąży wokól Saturna od 2004 r. Tlen tworzy sie pod grubą lodową skorupą, gdzie cząsteczki wody rozpadają sie w procesie radiolizy. Wówczas odizolowany tlen jest wypychany z lodowej skorupy i zostaje uwięziony przez pole grawitacyjne Rhei, tworząc rodzaj atmosfery. Analiza tego procesu wykazała, że produkcja tlenu na całym księżycu wynosi 130 g/sek czyli ok. 1 cm3. Tak więc cały do tej pory wyprodukowany tlen na Rhei, ma objętość 22 m3 (pod ziemskim ciśnieniem).

Sonda Cassini obok tlenu odkryła także w atmosferze Rhei dwutlenek węgla. Taki mix pozwala wysnuć teorię na temat istnienia potencjalnego życia na tym księżycu. Podobnie jak w przypadku Europy uwaza się, że pod grubą pokrywą lodową mogą znajdować się całe oceany płynnej wody, w których rozwija się życie. Takie spekulacje sprawiają, że już teraz nektórzy naukowcy snują plany, by któregoś dnia stopić ten lód, wyodrębnić z niego tlen i rozpocząć życie mogące rozwijać sie niezależnie poza Ziemią.

 

 

 

 Aktualności:

UFO w Ameryce Południowe:j

http://youtu.be/ojyP88bY61I

Ufo w Rosji

http://youtu.be/k3bd8uBhqkw

Co jest transportowane z nieba?

http://youtu.be/Vk0V7EATQKA

 

Przygotowała:
Ania - Nibiru
Anna Modrzejewska

Podobne artykuły


34
komentarze: 11 | wyświetlenia: 5737
20
komentarze: 6 | wyświetlenia: 2374
14
komentarze: 6 | wyświetlenia: 4498
34
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3084
30
komentarze: 10 | wyświetlenia: 4263
26
komentarze: 11 | wyświetlenia: 3462
24
komentarze: 37 | wyświetlenia: 12547
22
komentarze: 10 | wyświetlenia: 4680
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 4430
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 2491
17
komentarze: 16 | wyświetlenia: 3728
 
Autor
Dodał do zasobów: Ania Nibiru
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska