JustPaste.it

Z psem samolotem

Ostatnio podróżowałem samolotem i zastanawiałem się, jak wygląda transport zwierząt. Postanowiłem sprawdzić jak wygląda sytuacja w przypadku lotów krajowych i europejskich.

Ostatnio podróżowałem samolotem i zastanawiałem się, jak wygląda transport zwierząt. Postanowiłem sprawdzić jak wygląda sytuacja w przypadku lotów krajowych i europejskich.

 

Pisząc ten artykuł nie rozpatruję psiej podróży w kategoriach emocjonalnych i psychologicznych. Chcę jedynie zaprezentować jakie możliwości techniczne oferują przewoźnicy.

Pod lupę wziąłem cztery linie lotnicze: LOT, Lufthansa, Ryanair oraz Wizzair. Kilka zasad jest wspólnych dla wszystkich linii:
- przewozić można tylko psy i koty
- na pokładzie w tym samym czasie nie może znajdować się pies i kot
- na pokładzie w tym samym czasie nie może znajdować się więcej niż 4 psy lub koty
- możliwość przewozu tylko na określonych trasach
- zwierzęta muszą mieć aktualne szczepienia wymagana w kraju wylotu, kraju docelowym i wszystkich portach transferowych
- chęć podróży z psem trzeba zgłosić jak najwcześniej, najlepiej zaraz po dokonaniu rezerwacji

Ryanair & Wizzair
W tanich liniach sytuacja jest bardzo słaba. Obie nie pozwalają na przewóz zwierząt. Jedynym wyjątkiem jest pies przewodnik dla osoby niepełnosprawnej.

LOT
Nasz polski operator pozwala na przewóz psów oraz kotów na terenie Polski i Unii Europejskiej - nie tylko w kategorii przewodników osób niepełnosprawnych. O ile każdego kota zabieramy ze sobą na pokład, o tyle w przypadku psów sytuacja jest bardziej skomplikowana.

Zaczynamy od psów małych. Te których waga wraz z klatką transportową nie przekracza 8kg mogą być zabrane na pokład samolotu. Rozmiar klatki nie może przy tym przekroczyć wymiarów 55×40×20cm. Wymiary transportera ograniczają nas w zasadzie do przewozu jamników lub yorków. Wtedy psiak jest razem z nami na pokładzie samolotu i możemy w każdej chwili go doglądać.

Psy większe wysyła się jako bagaż. Klatki transportowe muszą posiadać specjalny atest IATA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego). Dodatkowym wymaganiem w przypadku klatek jest to, że pies w klatce musi swobodnie wstać i się obrócić. Pani na infolinii zapewniała mnie, że zapewnione są świetne warunki do przewozu psów oraz że pomieszczenia są jasne i klimatyzowane.

Ceny nie są mocno porażające. LOT ma następujące widełki cenowe uzależnione od wagi:
- do 5kg: 35 Euro
- 5 - 10kg: 70 Euro
- 10 - 15kg: 100 Euro
- 15 - 20kg: 150 Euro
- powyżej 20 kg: 150 Euro + za każdy kg jak za nadbagaż
Do tego należy jeszcze doliczyć pół opłaty serwisowej - w chwili obecnej 43zł. Na infolinii LOTu można uzyskać szczegółowe informacje podając konkretny lot oraz “parametry” psa.

Infolinia: 801 703 703

Lufthansa
Oczywiście Niemcy posiadają najbardziej sprzyjające przewozom zwierząt przepisy. Podobnie jak w LOT na pokład można zabrać ze sobą psa lub kota do 8kg. Większe podróżują w luku bagażowym. Obowiązują również podobne limity co do ilości zwierząt. Różnica tkwi w cenie.

Na terenie Włoch i Niemiec psy i koty przewozi się za darmo - w ramach limitu wagi bagażu. Mało tego, Lufthansa bezpłatnie oferuje specjalne Petboxy w różnych wymiarach, które dostaje się przy odprawie.

Jak podróżować to tylko z Lufthansą ;-)

Podsumowując przed podróżą z psem najlepiej skontaktować się z przewoźnikiem, z którego chcemy skorzystać i zapytać o wszelkie szczegóły. Zaoszczędzi to kłopotów i nerwów przed wyjazdem. 

 

 

 

 

Źródło: http://www.pies.zoologiczny.eu/z-psem-samolotem__169