Login lub e-mail Hasło   

Made in Poland

Made in Poland $ W dzisiejszym świecie globalizacji głównym nurtem politycznym już nie jest ideologia, a ekonomia. $ BRIC (Brazil Russia India China) BRIC są to tak zw...
Wyświetlenia: 3.022 Zamieszczono 28/06/2011

Made in Poland


$ W dzisiejszym świecie globalizacji głównym nurtem politycznym już nie jest ideologia, a ekonomia. $


BRIC (Brazil Russia India China)


BRIC są to tak zwane "Emerging Markets", a dokładniej liderzy rynków wschodzących, Państwa które w niedalekiej przyszłości mają prześcignąć państwa wysoko rozwinięte pod wszelako rozumianymi względami ekonomicznymi.

Już teraz Państwa te prześcignęły zachód pod względem utrzymywanego wzrostu rocznego PKB, przeniesienia produkcji światowej do Azji. Rynki wschodzące prześcigają zachód nie tylko pod względem produkcji przemysłowej, ale także na rynku podaży pracowników, pod względem konkurencyjności, nowych technologii, a także podaży surowców naturalnych. 

Chiny są aktualnie największym producentem samochodów na świecie, Indie aktualnie dostarczają największą ilość "brain force" dla zagranicznych firm pozwalając na outsorcing pracowników wyspecjalizowanych w krajach Zachodnich z Indii. Pracownicy Call-In centre ulokowani w Indiach, a obsługujący klientów w USA, bądź w UK to już nie jest nowość, jest to
powszechna oznaka mocno postępującej Globalizacji.

Jest to bardzo obszerny temat któremu można by poświęcić wiele tego typu artykułów, jednak po zapoznaniu się z pojęciem BRIC przejdźmy do sedna tematu.

Polska w skali świata

Nie można bezpośrednio porównywać Polski z krajami BRIC w skali światowej, nie w ogólnym zestawieniu ponieważ skale finansowe, przemysłowe i ekonomiczne są nie porównywalne. Zasoby ludzkie w Chinach, albo zasoby naturalne w Rosji są naturalnie nie do osiągnięcia dla Polski. Nie będziemy porównywać Polski w skali światowej, jednak odniesiemy się do
skali integracji Europejskiej.

Polska to jeden z największych rynków wewnętrznych w Unii Europejskiej, Polska to 6 kraj w EU pod względem wielkości terytorium, położony w centralnej Europie przez to blisko z terytorium Polski do Szwecji, Niemiec, w kierunku Wschodnim (Rosja), a także do południowych sąsiadów.

Polska jest pod względem logistycznym, krajem położonym strategicznie. Pod
względem wielkości rynku wewnętrznego jest to kraj o populacji ok 38-39 milionów ludzi 6 pod względem Unii Europejskiej, natomiast pierwszy pod względem wszystkich nowych członków UE. Polska ma bardzo duży potencjał rozwojowy w porównaniu do obecnych członków Unii Europejskiej.

Zestawienie z Losowym krajem

Eksport Brytyjski do Polski w ciągu ostatnich 7 lat przewyższył poziom eksportu tego kraju do Chin. Polskie produkty są masowo importowane na Wyspy Brytyjskie ze względu na dużą populację Polonii w tym kraju, a tym samym rosnące zapotrzebowanie na pewne sprawdzone produkty.

Nie jest to nowość dla żadnego Polaka który przebywa na Wyspach, że w typowym
"Hindusie" można znaleźć całą półkę z Polskimi produktami żywnościowymi, nie tylko w "Hindusie", ponieważ brytyjscy liderzy w dziedzinie Supermarketów tacy jak Tesco, ASDA czy Sainsbury's wprowadzili półki z Polskimi produktami.

Nawiązując do Tesco które jest także jednym z liderów w biznesie handlowym na świecie, największą bazę handlową w "Nowej Europie" posiada właśnie w Polsce ze względu na chłonność tego rynku.

Polskie linie produkcyjne produkują dla dużych koncernów międzynarodowych, wejście FDI (Foreign Direct Investment) do polski umożliwia i umożliwi w przyszłości rozbudowa infrastruktury, obniżanie podatków dla firm, a przede wszystkim utrzymanie niskich płac. W Polsce zarabia się mało, jest to negatywne w naszym życiu, że płace są niskie, jest to pozytywne pod względem rozwoju ekonomicznego, ponieważ jesteśmy konkurencyjni.

W Europie niski wzrost gospodarczy charakteryzuje się głównie dużym sektorem socjalnym, krytykowanym zarówno przez Amerykanów jak i firmy Azjatyckie, czy to dobrze, czy źle mieć system socjalny? albo bardzo wysokie płace w sektorach gospodarki? Kwestia czy jesteś socjalistą czy kapitalistą.

Polska zalicza się do rynków wschodzących, zalicza się do liderów rynków wschodzących w Unii Europejskiej. Kraj ma potencjał długofalowego wzrostu to oczywiste. Poprzez utrzymanie konkurencyjności Polska będzie atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów i idąc śladem krajów BRIC z pewnością jest w stanie zaistnieć jako atrakcyjny rejon inwestycyjny na mapie świata i przez to podążyć śladem Chin, czy Indii na skalę Europejską. Podsumowując mamy szansę... zadajmy sobie tylko jedno pytanie, czy chcemy być Chinami Europy?

---

Autor David Rodenko 

Liga Inteligencji

Podobne artykuły


97
komentarze: 29 | wyświetlenia: 25437
72
komentarze: 26 | wyświetlenia: 110368
71
komentarze: 34 | wyświetlenia: 10956
72
komentarze: 36 | wyświetlenia: 92185
7
komentarze: 15 | wyświetlenia: 9764
50
komentarze: 15 | wyświetlenia: 14349
45
komentarze: 9 | wyświetlenia: 5542
44
komentarze: 23 | wyświetlenia: 10098
41
komentarze: 24 | wyświetlenia: 5440
39
komentarze: 27 | wyświetlenia: 3286
37
komentarze: 11 | wyświetlenia: 45020
37
komentarze: 41 | wyświetlenia: 6353
35
komentarze: 22 | wyświetlenia: 9714
 
Autor
Artykuł
Dodatkowe informacje
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska