Login lub e-mail Hasło   

Ojciec

Rodziców docenia się,gdy ich nie ma wśród żywych
Wyświetlenia: 1.772 Zamieszczono 10/07/2011

Równego sobie na wsi i okolicach. ojciec nie miał,silni  i zwinny,był kowalem i harmonistą.,a w wojsku legionistą i walczył z bolszewikami  w 1920 roku., potem znów podkuwał koni dziedzicowi i grał na wiejskich zabawach.Może dla tego zakochała się 15- letnia, najpiękniejsza kobieta świata,moja przyszła matka. Grał  jej na samotnej harmoszce pod domem i powalał na ziemię rywali;

'Pamiętam  tylko domowe  jego granie  dla  enkawudzisty.Miałem  osiem ,a może mniej lat.. Grał i śpiewał przy suto zastawionym stole. W jego pieśniach był i smutek i gniew.

Mama  zgrabna kobieta ,tańcząc z enkawudzistą miała łzy w oczach , a obleśna twarz  gościa rozpływała się w uśmiechu i przytulała nachalnie do jej piersi !

A ojciec zazdrosny o każdy uśmiech i spojrzenie  wtedy .tylko grał.. nagan leżał na stole ,a ręka enkawudzisty bezkarnie gładziła pierś matki ,  przytupywał  do taktu aż podłoga dudniała, witalność ponoć odziedziczył po dziadku!Pamiętam też tańce z mroźnych nocy 1940 roku

Za oknami śnieżna burza ,wiatr bije w szyby i skowyczy w kominie ,a za stołem pod ikoną pijany nasz władca życia i śmierci!

 brał w ramiona i porywał do tańca a ojciec grał i śpiewał, a pot z czoła spływał i spadał kropelkami na rozciągniętą harmonię Może były to łzy?

Obserwowałem tego człowieka siedząc na piecu i bałem się,ze chce nas wywieźć „na białe niedźwiedzie” , gdzie brat ojca dawno, dawno odbywa katorgę,ze był białogwardzistą

Czemu ojciec gra i pozwala obmacywać mamę ?Czemu nie zarąbie go siekierą?

Zrobię to z bratem - planowałem zemstę. A ojciec grał dalej , a mama tańcowała. Takich nieprzespanych nocy było wiele i nikt ich już nie policzy i nikt nie zrozumie tamtych łez i  naszej goryczy!

Przed Syberią  bronił się   prezentami ze sklepu,, założył tuz przed wojną, topniały  one jednak  ,a zachcianki

  gościa rosły. Domagał się złota i miał na mamę ochotę. Nachalnie usiłował wciągnąć do stodoły na sianko.

Twarz ojca coraz bardziej smutna i usta zaciśnięte,tylko palce skakały jak błyskawice po klawiaturze harmonii A Enkawudzista nawiedzał nas coraz częściej ,jeszcze nie na „Sybir.”-mówił odjeżdżając , „jeszcze popijemy i potańczymy”

Ocalenie zawdzięczamy Niemcom. Wkroczyli nagle i parli naprzód jak burza !

Gdyby nie oni,być może pod śnieżną pokrywą  JAK  tysiące ZESLANCóW  czekalibyśmy NA PONOWNE przyjście  Chrystusa!

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1263
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1101
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 554
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 672
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 720
8
komentarze: 110 | wyświetlenia: 766
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 366
8
komentarze: 73 | wyświetlenia: 751
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 610
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Szymonie, twoje opowieści są tak przejmujące, tak pełne uczuć rozmaitych, że śnią mi się czasem... Lubię je czytać, mimo żalu ściskającego gardło. Dziękuję serdecznie, piszesz prosto z serca...

Miło tosłyszec

To prawda... te Bachirowe opowieści czyta się jednym tchem... czasem płacząc, czasem śmiechem wybuchając. panie Szymonie, i ja dziękuję.

Ale twoje tez ujmujące i poetyckie,mają dusze,pozdrawiam

  hussair  (www),  10/07/2011

Ciężko przenieść człowieczeństwo przez wojnę...

Tak ,coś tam wiem, nie zgadzam się dla tego z tymi skur...wielami co pierdzą w stołki za nasze pieniądze...

  barkarz  (www),  11/07/2011

Bardzo dzielni rodzice, teraz ludzie są chyba inni.... chociaż zazdrość o ukochaną kobietę i związane z bezsilnością upokorzenie, to chyba uczucia ponadczasowe.

  hussair  (www),  11/07/2011

Trudny, pierońsko trudny temat. Czytałem "Kobietę w Berlinie". Niemki były brane przez tabuny czerwonoarmiejców. Wiele z nich miało pretensje do swoich mężów o to, że odwracali oczy, stali nieporuszeni, że "zgadzali się" na to, by żołnierze je gwałcili. Owszem, niektórzy próbowali je bronić - ginęli od kul, w przypadku fartu padali pobici. Ale większość stała jak posągi. Szok, lęk, i to umęczenie ...  wyświetl więcej

Dzielny Husarze,trzymaj tak dalej!,Co znaczy "hussair?

Jam jest zazdrosny... ktoś w starym testamencie rzekł i potem ludziska naśladować go poczęli,boć on nieomylny - trąbią na ambonach,znam to uczucie,wyszło bokiem,pozdrawiam

  hussair  (www),  11/07/2011

"Hussair" to przeróbka ang. "hussar" (czyli "husarz") - załączyłem "lotny pierwiastek", co pozwoliło odróżnić się od licznych husarzy, huzarów i hussarów internetowych. ;-)

Paniał-ok!

  hussair  (www),  11/07/2011

:)
Panie Szymonie, napisałem coś dzięki Panu. Wiem, że niestosownie tak i próżniaczo do swoich artykułów nawoływać, ale... to tak wyjątkowo. ;) Zapraszam do "Służby Bastet".

Okej,dzięki

  Ba Jar,  11/07/2011

To wszystko widziały oczy Szymona-dziecka.Szymon-mężczyzna nigdy tego nie zapomni. Twarzy rodziców, dźwięków harmoszki, lęku zmieszanego z wściekłością. Są wspomnienia, które żyją w nas zawsze, nie tracąc ostrości. Są też takie, które z upływem czasu nabierają wyrazistości a nawet nowego znaczenia.

To jest prawda,Dziękuje

  ulmed,  12/07/2011

Ciężko jest dziecku, i ocenić, i docenić ojców. Całkiem się zgadzam z Tobą. Nie miałam takich traumatycznych przeżyć.
Dziś, biorąc do ręki bluzkę, którą kiedyś uszyła dla mnie Mama, dopiero teraz widzę ile w niej serca i staranności.
Pozdrawiam serdecznie :))


Dziś, biorąc do ręki bluzkę, którą kiedyś uszyła dla mnie Mama, dopiero teraz widzę ile w niej serca i

Wiecej: http://eiba.pl/2pp ja patrząc na ogród widzę ich tam,dziękuję!

  Mirka_ B,  12/07/2011

Tak to prawda, że dziecku trudno ocenić i zrozumieć ojca !
Kiedy nagle odchodzi i już go nie ma, wtedy przed oczyma migają obrazki z całego życia, wówczas pojawia się tyle wspomnień i tęsknoty za nie wypowiedzianymi słowami i za tym uśmiechem, który pojawiał się zawsze, kiedy było mi ciężko…Teraz gdy patrzę na zegary, które pozostały mi po ojcu, kiedy biją ich serca często wracam do tych dni, kiedy bicie zegara słyszałam w domu ojca!...wspomnienia….a serce zawsze już boli!

Dziękuję za prawdę!

  hussair  (www),  12/07/2011

Pięknie piszecie.

Wiem,ze to odczuwasz,bo masz to serce,co bije dobrocią

  berni*,  12/07/2011

Choć głos malutki - to z serca oddany. Wiele pytań chętnie sam zadałbym ojcu, lecz jest za późno.

To samo mnie dręczy,dziekuję za uwagę,pozdrawiam

  Psst,  12/07/2011

Pełen podziw dla ojca. Stalowe nerwy pod miażdżącą pięścią.
Matka-kobieta, dzięki której syn dalej mógł mieć ojca.

Wspominam ich czule ,w ich wieku teraz jestem,gdy odchodzili

  hussair  (www),  13/07/2011

W każdym razie wszyscy staniecie przed sobą w odpowiedniej chwili, Panie Szymonie. I to jest najprawdziwszą nagrodą za surowe lekcje życia.


Mądrze powiedziane,dzięki

  berni*,  13/07/2011

Oby to była prawda hussair. Nadzieja matką głupich, lecz jak każdą matkę, trzeba ja cenić i szanować. Pozdrawiam.

Też racja,wiem jedno,ze w proch się obrócę jak oni,a za mną pójdą inni,smutne tylko to,ze człowiek człowiekowi skraca życie,albo on sam sobie wbija gwoździe do trumny,pozdrawiam

  Psst,  13/07/2011

Przyznaję się do z trudem poskromionej zazdrości tego, czym los pana obdarzył. Poznać życie od ciemnych głębin oceanów po świetliste szczyty Himalajów to moje pragnienie. Gratuluję.

Dziękuję,a wszystko jeszcze przed panem,życzę wysokich szczytów,pozdrawiam

  Tauryd,  16/07/2011

Ludzie , którzy przeżyli II wojnę stają się jak wyschnięta studnia , rozkładają ręce i milkną . Kiedy nabierają sił , by ujawnić rąbek tajemnicy wielkiej krzywdy , widząć kiedy zabijają mu na włąsne oczy bliskich jak psa stają się sami jak zwierzęta bronią pazurami . Obrazu okrucieństw i bestialstw nie sposób wymazać z pamięci ,lecz moja kochana babcia która , przeżyła ten przeklęty czas powiedzia ...  wyświetl więcej

Oryginalne podejście do tematu, porównanie do suchej studni-znakomite.. ale . jakoś siebie tam nie widzę,a foto podkreśla tamte okropnościDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska