Login lub e-mail Hasło   

Moje literackie fascynacje. Jurgen Thorvald.

Proza Jurgena Thorwalda nie jest bynajmniej łatwa. ... Specjalizował się w historii medycyny i kryminalistyki.
Wyświetlenia: 1.447 Zamieszczono 16/07/2011

Pisałam niedawno o wierszach Katarzyny Georgiou (Skalny Kwiat) i jej subtelnie rysowanym magicznym świecie. Chciałabym też podzielić się refleksjami dotyczącymi innego, chociaż nadal literackiego, tematu.  

Proza Jurgena Thorwalda nie jest bynajmniej łatwa. Ten, zmarły pięć lat temu, niemiecki pisarz był też wybitnym dokumentalistą. Specjalizował się w historii medycyny i kryminalistyki.

Jego książki to opasłe tomiska, pełne dat, nazwisk, faktów. Ale geniusz Thorvalda sprawia, że czyta się je z nie mniejszym zainteresowaniem niż najlepsze kryminalne powieści.

Miałam przyjemność zapoznać się z czterema z dorobku pisarza.

„Stulecie chirurgów” i „Pacjenci” powstały częściowo na kanwie zapisków dziadka Jurgena Thorvalda, chirurga H.St. Hartmanna.

Przedstawiają historię najważniejszych przełomowych odkryć i wynalazków w dziedzinie medycyny.  Niektóre fragmenty budzą prawdziwą grozę. Chociażby opisy dokonywanych „na żywca” operacji, anestezja przecież zaczęła się rozwijać dopiero od połowy XIX wieku.

Swoje dzieła Jurgen Thorvald zadedykował też pacjentom, których cierpienia a także często wielkie poświęcenie i prawdziwa odwaga pozwoliły na tak olbrzymi postęp w medycynie.

Z kolei „Stulecie detektywów” i „Godzina detektywów” to fascynujący opis rozwoju kryminalistyki, w tym medycyny sądowej. Autor bazuje na autentycznych śledztwach, które się do owego rozwoju przyczyniły względnie zostały dzięki nowym odkryciom rozwiązane.

Mnie szczególnie zainteresowała historia badania śladów krwi. Najpierw nauczono się odróżniać krew ludzką od zwierzęcej. Odkrycie istnienia różnych grup krwi było milowym krokiem na drodze doskonalenia metod kryminalistycznych.

Wielbicielom Agathy Christie, Raymonda Chandlera, Georga Simenona i wielu innych pisarzy pragnę z całego serca polecić lekturę dzieł Jurgena Thorvalda. Na pewno się nie zawiedziecie i pochłoniecie je jednym tchem.

------------------------

Chciałabym wkrótce napisać o moich ulubionych kryminalnych powieściach. Jednocześnie zwracam się do innych „kryminalistów”. Proszę, podzielcie się Waszymi fascynacjami.

Może dzięki Wam odkryję nieznanych mi dotąd wspaniałych autorów.

Alicja Minicka

 

 

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1440
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 593
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1003
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 714
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 870
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 940
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 589
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 660
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 637
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 752
10
komentarze: 143 | wyświetlenia: 582
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 469
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 480
10
komentarze: 13 | wyświetlenia: 497
 
Autor
Artykuł
Dodatkowe informacje

Powiązane tematy

  greenway,  16/07/2011

Stulecie chirurgów jedna z moich ukochanych książek. Rozwój medycyny, teraz brzmi to jak koszmarny żart, że jeszcze nie tak dawno ludzie umierali, z powodu zapalenia wyrostka. :-)

Green, szkoda że tak wiele osób pluje na medycynę. Przykłady w dowolnej ilości na eiobie i innych onetach. A ludzie umierali też z powodu kołtuna. :/

Do darkwater, właśnie szkoda, postęp medycyny warto doceniać z pozycji umieralności ludzi w minionych wiekach. :-)

A także przez pryzmat umieralności niemowląt, przez pryzmat znacznego ograniczenia epidemii, przez pryzmat podwojenia średniej oczekiwanej długości życia, itepe, itede.
Tylko kto wytłumaczy to matołkom od "lekarze nas zabijają, Big Pharma nas truje"?

Do darkwater, no cóż skoro chcą żyć bez leków i pomocy medycznej czy można ich powstrzymać.
Nie powinni jednak decydować za innych.

A za swoje dzieci?

>Chciałabym wkrótce napisać o moich ulubionych kryminalnych powieściach. Jednocześnie zwracam się do innych „kryminalistów”. Proszę, podzielcie się Waszymi fascynacjami.<
Wprawdzie miłośnikiem gatunku zdecydowanie nie jestem, ale mogę polecić dwie książki "z pogranicza", które IMO można uznać za kryminały.

China Miéville - "Miasto i miasto".
Michael Chabon - "Związek żydowskich policjantów".

Darkwater,
bardzo dziękuję. Nie czytam tylko kryminałów. Na pewno sprawdzę te podane przez Ciebie książki.Wiele zależy od tego jak książka jest napisana. Jedną z moich ulubionych jest np. "Saga rodu Forsyte'ów".
Dziękuję

Oooo, Sagę przeczytałam z przyjemnością :)

Ja "Sagę ..." ukochałam tak bardzo, że MUSIAŁAM ją sobie kupić na własność.
Pozdrowionka
Alicja

  Gamka  (www),  16/07/2011

Ja polecam wszystkim:
Kathy Reichs – "Zapach śmierci",'Śmierć za dnia","Śmiertelne decyzje", "Zabójcza podróż", "Pogrzebane tajemnice","Nagie kości" ,"Poniedziałkowa żałoba", "Okruchy śmierci ","Kości w proch" ,
"Diabelskie kości" oraz -"206 kości" –(2011)-wciągająca lektura, polecam;-))oraz film;-)))
no i.. Alice Sebold – "Szczęściara", "Nostalgia anioła", 'Córeczka"
o ...  wyświetl więcej

Witam Gamka,
Książki Kathy Reichs znam. Są świetne. Przede wszystkim autentyczne, bo autorka sama jest patologiem sądowym. Lubię też serial "Kości", który, jak zapewne Ci wiadomo, oparto o jej powieści.
Alice Sebold brzmi znajomo, na pewno ja sprawdzę, niewykluczone, że ją czytałam. Mam na swoim koncie zbyt wiel przeczytanych książek i czasami sięgam po już znaną.
Dziekuję
Alicja

  barkarz  (www),  19/07/2011

Ostatnio czytuję kryminały Henninga Mankella, są bardzo realistyczne. Przedtem najbardziej mi odpowiadał Marek Krajewski ze swoim międzywojennym klimatem.

Witam,
Ja też bardzo lubię skandynawskie kryminały. Mają swój własny oryginalny klimat. Podoba mi się też możliwość zapoznania z inną niż nasza mentalnością.
Dziękuję Ci za wypowiedź i pozdrawiam
Alicja

  hussair  (www),  26/09/2011

Interesujące. Przymierzam się do artykułu o Królu, tam do kata, Alistairze MacLeanie.
Powinienem się uwinąć w pół roku. :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska